Връща ли се романтиката в Англия?

До 1 септември всеки от отборите във Висшата лига на Англия ще трябва да картотекира максимум 25 играчи, от които поне седмина да са "местни юноши" (това означава да са изкарали поне три години във възрастта си между 16 и 21 в английски клуб). Също така в състава могат да бъдат използвани и неограничен брой играчи до 21 години.

Тази стъпка на практика означава край на мегаломанските селекции от типа на Челси на ранния Абрамович и това, което се случва сега в Манчестър Сити. Богаташите в английския футбол на теория ще продължат да имат възможност да купуват чуждестранни звезди на килограм, но няма да могат да използват повече от 18 от тях през сезона на Висшата лига, а да взимаш скъпи играчи и да им плащаш заплата само за европейските турнири и мачовете от двете купи е твърде голям лукс.

Едва ли мнозина днес си спомнят, че в Челси се подвизаваше сърбинът Матея Кежман, както и вероятно скоро ще бъде забравен и престоят на Роке Санта Крус в Манчестър Сити. Не че тези нападатели са лоши, но просто нямаха шанс за изява в мултимилионните селекции с по двама-трима конкуренти за пост.

Е, сега Сити ще трябва да продават мнозина от прибързано закупените си звезди или поне да намерят къде да ги преотстъпят, за да не плащат цялата им заплата.

Като последствие от новото правило, някои от клубовете все още не са готови да запълнят бройката си от 25 играчи над 21 години, но за това са си виновни само те, тъй като решението бе взето още в края на май.

Новото ограничение ще постави в по-благоприятна ситуация клубовете с по-скромен бюджет и след някой друг сезон не би било чудно, ако настъпят и нови размествания в голямата четворка.

Учудващо е, че всички президенти на клубове във Висшата лига са се съгласили с реформата, но това само свидетелства, че в Англия мислят в перспектива и развитието на собствените млади кадри ще им донесе успехи в бъдеще. Със сигурност и националният отбор ще бъде облагодетелстван от това.

Правилото може да бъде определено като революционно и има потенциал да върне романтиката от златните години на английския клубен футбол - краят на 70-те и първата половина на 80-те, когато отбори като Нотингам и Астън Вила печелеха Купата на европейските шампиони...

Новините

Най-четените