Лацио е новият император на Рим след гол в последната секунда

Героят на Лацио Мирослав Клозе куфее, след като е вкарал победния гол във вратата на Рома Снимка: Tuttosport

Лацио спечели голямото дерби на Рим, след като надделя с 2:1 над Рома в последен мач от VII кръг на италианската Серия "А".

Така бе прекъсната ужасяващата серия за римските "орли" от пет последователни загуби. Последният път, когато лациалите усетиха какво е да биеш градския си съперник, бе на 11 април 2009 г. (4:2).

Оттогава до тази вечер "вълците" нанесоха четири поражения в първенството и едно за Купата на Италия.

Битката за Вечния град и този път стартира кошмарно за символичните домакини от Лацио, които след по-малко от 5 минути игра вече бяха догонващи в резултата.

При един опит за изтегляне за засада Пабло Освалдо успя да се измъкне от защитата на "небесно-сините" след чудесно копната топка от страна на Пянич и хладнокръвно преодоля Маркети за 1:0.

До почивката и двата тима редуваха атака след атака, като по-чистите положения отново бяха за Рома.

През второто полувреме обаче Лацио наложи тотален превес, като ключова се оказа 50-ата минута. Ветеранът Кристиано Броки изкочи зад защитата на "джалоросите", но бе повален с ръка от Симон Кяер в наказателното поле.

Датчанинът получи директен червен картон, а Андерсон Ернанес реализира хладнокръвно отсъдената дузпа.

"Орлите" продължиха да натискат буквално до последната секунда, когато усилията им се увенчаха с успех. Матузалем даде прехвърлящ пас към Мирослав Клозе, който овладя технично топката, пусна покрай Стекеленбург, за да взриви накрая 3/4 от Олимпийския стадион в Рим.

Победата изстреля Лацио на 4-а позиция в таблицата с актив от 11 точки, колкото има и третият Каляри. С една повече са единствено лидерите Ювентус и Удинезе, а Рома заема 12-о място с 8.