Модернизация и оптимизация. Това обеща Томас Бах веднага щом смени консервативния Жак Рох начело на МОК. Революционната му концепция, озаглавена „Олимпийски дневен ред 2020“, предвижда сериозни промени в програмата на игрите.
Помните ли драмата с изключването на борбата? След свирепа битка и лобиране древният спорт в крайна сметка оцеля, но това не променя генералния ход на събитията.
Основната амбиция на Бах е да ограничи броя на участниците в летните олимпиади - 10 500 състезатели и 5000 служебни лица /треньори и обслужващ персонал/. А надпреварите не трябва да надвишават 310.
В Лондон 2012 например се раздадоха 302 комплекта медали, а спортистите бяха почти 11 000. В Рио догодина ще бъдат добавени още 4 комплекта /заради включването на голфа и ръгбито/, а атлетите ще бъдат близо 13 000.
Защо програмата не се редуцира, а продължава да се раздува?
В МОК твърдят, че за промените е необходимо технологично време. Идеята е да бъде намален не броят на самите спортове, а на дисциплините, в които се раздават медали.
Нека вземем за пример вече споменатата борба. Новият дневен ред зачерква смисъла от нейното изключване. Но занапред категориите могат да бъдат сведени до три - по една абсолютна в свободния, в класическия стил и при жените. Международната федерация ще бъде принудена да реши на практика невъзможен ребус.
А освободените комплекти медали вероятно ще бъдат предадени на екзотични попълнения като дартс, покер и киберспорт.
Наскоро Организационния комитет на Токио 2020 се възползва от още едно нововъведение и предложи пет нови дисциплини /първоначално бяха осем, но скуошът, боулингът и ушуто отпаднаха/. Японците се надяват да включат в своите игри бейзбол/софтбол, карате, сърфинг, скално катерене и скейтбординг.
Желанието им е логично - тези спортове са популярни в страната, ще предизвикат сериозен зрителски интерес, а и ще позволи на домакините да спечелят повече медали. Решението на МОК ще бъде взето догодина.
Леко тромавата организация откъм промени бе революционизирана от Европейските игри, които се проведоха през 2015 година. Въпреки че минаха под съдийския знак, особено в някои спортове, тези Игри показаха, че разместванията на пластове, дори на най-високо организационно ниво, не са невъзможни и в съвсем скоро време може да очакваме доста интересни решения от МОК.
За едни – екзотични, за други – начин на живот и привличащи милиони зрители на живо и пред телевизионния екран – с нетърпение очакваме какво ще отсъди международната организация за евентуалните нови олимпийски спортове.