Спорт или далавера?

Предполагам, че всички, които са ходили в цивилизовани държави, веднага откриват хилядите разлики с България - така беше в края на XX век, така е и в началото на XXI.

За съжаление, съчетанието между комунистически нрави и ориенталско безхаберие роди много чудовища на прехода от социализъм към нормална държава сред които се оказа и една от гордостите на нацията - спортът.

В годините на социалистическо развитие елитният спорт бе един от приоритетите на държавата, а масовият се развиваше кампанийно, понякога стихийно и като цяло пропагандно. Което не пречеше на обикновените труженици да гледат с насмешка на тези, които имат желание да спортуват. Но все пак имаше и такива.

А харченето на пари за спорт бе официална държавна политика.

Държавна политика, която никой не смееше да оспорва и благодарение на която се развиваха безсмислени спортове като вдигане на тежести, борба, самбо, спортна стрелба и т.н., "спортове" отсъстващи от речника на феновете в цивилизованите държави и при нормални обстоятелства, предизвикващи нулев зрителски интерес.

И в същото време, спортове, които се оказа, че са инкубатор на добре облечени бизнесмени, които пък имат/ще имат проблеми с правосъдието.

И сега 20 години след началото на прехода в България нищо не се е променило. Държавата продължава да дава пари на странни фигури и федерации, които "развиват" олимпийски спортове, които никой не гледа и отчитат почетни класирания след 30-о или 50-о място на различни шампионати.

Как така се стигна дотам, че държавата редовно финансира сериозна група спортове, а спорт у нас на практика не съществува и България се представя все по-зле на олимпийски игри и световни първенства?

На досегашните спортни министри, включително и на настоящия Свилен Нейков, и през ум не им минава "еретичната" идея, че държавата не трябва да финансира спортовете - били те олимпийски или не.

Нейков говори за масов спорт и спорт в училищата, но продължава да налива милиони в изтърбушени схеми като федерациите по щанги или фалиралата, но усвоила наскоро над 4 милиона федерация по мотоциклетизъм.

Това какво е? Цинизъм или глупост? Има ли място държавата в спорта и какво трябва да е то?

Не трябва ли държавата само да определя правилата за развитието на масовия спорт в България, да строи бази за ученически спорт, защото другите са изпуснати и да се занимава с по-важни дейности.

Какъв е смисълът държавата с парите от нашите данъци или чрез Спортния тотализатор да налива пари в дейности, които са равносилни на това да поливаш пустинята?

Защо трябва да се финансират федерации, които развиват в микроскопични размери спортове и които излъчват представители, образуващи масовката на големите първенства?

Теорията за пирамидата при изграждането на структурата на един спорт е позната на всички. Но у нас никой не казва, че основата на пирамидата я няма и на върха са останали само няколко човека, които точат пари от държавата и влизат от олимпийски цикъл в олимпийски цикъл. Няма смисъл.

А за "организаторите на Формула 1" у нас няма смисъл да говорим. Поне докато искат пари от държавата. Ако направят така, че инвестицията в грандиозните им планове да е частна, тогава ще се смени и гледната точка.

Защото в България има хиляди проблеми, за решаването на които са нужни много пари. И спортът - олимпийски или не, не е сред тях.

Ще се намери ли някой, който да претегли честно "цената" на една олимпийска титла? И да каже има ли смисъл от такива постижения в непопулярни спортове. Май не, защото ще се разбута далаверата.

И накрая, трябва ли държавата, т.е данъкоплатците да дават милиони на "спортове", които произвеждат само допингови скандали и увреждат имиджа на страната ни. И защо тези хора са още на свобода?

Все неприятни въпроси, които обаче трябва да намерят своите отговори, за да има нормалният спорт някакви шансове у нас.

Новините

Най-четените