Голяма българска победа над Русия, оставаме в играта

Първата голяма крачка по пътя към финалите в Полша бе направена... остава втората Снимка: FIVB.org

България постигна чудесна победа с 3:1 гейма над непобедимия до момента състав на Русия в група "B" от Световната волейболна лига.

Така нашите прибавиха скъпоценни три точки към своя актив и вече имат 21. Трудното обаче тепърва предстои, като момчетата на Радостин Стойчев отново трябва да гонят победа на всяка цена и във втория сблъсък срещу "братушките" утре.

Сметките показват, че при нова чиста победа с 3:0 или 3:1 със сигурност ще се класираме за финалната осмица в Полша идната седмица.

Има и варианти, при които можем да продължим в следващата фаза при успех с 3:2 и дори при загуба, но тогава ще бъдем зависими от развитието на мачовете в другите групи, конкретно "C" и "D".

В случай че Италия постигне успех над Куба с поне 3:1 гейма, то независимо от нашия мач с Русия ще сме вече класирани.

Що се касае до мача днес, то той беше най-добрият за "лъвовете" от началото на кампанията. Далеч по-концентрирани и стегнати играхме през целия двубой, като единствено във втория гейм отстъпихме инициативата.

Кулминацията бе в края на третата част, когато отстъпвахме с 20:23. Тогава нашите осъзнали, че няма какво повече да губят, тръгнаха "ва банк", изравниха за 23:23, а оттам насетне пропуснахме пет геймбола преди да спечелим с 30:28.

Най-резултатни за България бяха Цветан Соколов и Матей Казийски, завършил съответно с 19 и 17 точки.

Силен мач за нашите направи и Тодор Алексиев с 13, както и разпределителят Андрей Жеков, който записа 2 блокади и 3 аса.

Безспорният номер 1 в редиците на гостите бе Максим Михайлов, завършил с актив от 21 точки, две от които от начален удар. По 16 и 15 добавиха Денис Бирюков и Александър Волков.