Драма прати Англия и САЩ на осминафинал

Англия все пак стигна до осминафиналите Снимка: Getty Images
Англия все пак стигна до осминафиналите

Отборите на Англия и САЩ са двата тима, които ще участват на осминафиналите според класирането в група С на световното първенство. Двата състава си осигуриха оставане в Южна Африка поне за още няколко дни след драматична развръзка в последните си срещи.

Англия, която след първите два мача в група С бе на трето място нямаше друга алтернатива освен победа срещу Словения. Притиснат до стената тимът на Фабио Капело се наложи с 1:0. Единственото и победно попадение отбеляза Джърмейн Дефоу в 23-та минута. Той замени в титулярния състав Емил Хески. В началото на второто полувреме Дефоу отбеляза втори гол, който обаче бе отменен заради засада. Уейн Рууни пък удари греда.

В другия двубой САЩ си осигури продължаване в следващата фаза също с минимална победа с 1:0. Голът, който бе отбелязан от Лендън Донован, падна в 92-та минута. Минута след това Алжир остана с човек по-малко след като Антар Яхиа получи втори жълт и червен картон. Преди да отбележат попадението американците дори бяха извън битката за сметка на Англия и Словения. С гола на Донован обаче янките дори заеха първото място и пратиха Англия да играе в директните елиминации срещу лидера в група D.

"В последните минути на мача и двата отбора започнаха да атакуват. Американците имаха повече късмет от нас и победиха. Ние не играхме лошо. В много моменти успяхме да се противопоставим на САЩ и изпуснахме някои положения. Надморската височина изигра голяма роля в представянето на отбора ни. Има много хора, които ще се зарадват, ако напусна поста си на селекционер на националния отбор. Нека да видим какво ще каже президентът на футболната ни федерация по въпроса.
Отборите от Африка са на правилен път. Вече имаме повече стабилност и дисциплина. До няколко години Африка ще има още по-добър отбор", коментира треньорът на Алжир Рабах Саадане.

"Момчетата дадоха всичко от себе си и не се отказаха до последния момент. Много искахме да вкараме. гол. Мачът беше оспорван и всеки от отборите можеше да спечели. Ние задължително се нуждаехме от победа. Събрахме пет точки и сме първи в групата. Не загубихме нито един мач и сме готови за следващата фаза", заяви наставникът на САЩ Боб Брадли.

"Последните четири години бяха изключително дълги за мен. Шокиран съм и съм много горд от отбора. Случи се нещо невероятно. Оцеляхме!
Клинт направи добър пробив и топката попадна в мен. В този момент времето спря. Просто не можех да пропусна от такова положение. Горд съм, че всичко завърши по този начин. Това ме кара да вярвам в доброто на този свят. Този мач е пример, че всичко завършва добре, когато се опитваш да постигнеш нещо по правилния начин", бяха думите на голмайсторът Лендън Донован.

"Ето това исках да видя - духът и как се борят заедно. Това е отборът, който познавам. Класирахме се напред. Сега няма напрежение и вече могат да играят без страх", лаконичен бе треньорът на Англия Фабио Капело.

„Показахме страст и дух, борихме се - доволни сме, че продължаваме. Правили сме го и преди, когато сме били изправени до стената, но трябва да го правим винаги. Трябва да сме постоянни, особено във фазата на елиминациите. Ако играем както срещу Алжир, то със сигурност няма да имаме втори шанс", заяви щастливият капитан на „трите лъва" Стивън Джерард.

"Горд съм, че съм треньор на този отбор. Понякога в спорта имаш шанс, а друг път - не. Напускаме първенството със смесени чувства. Бяхме водачи в класирането преди последните срещи и равенство днес щеше да ни бъде достатъчно.

Загубихме, но бяхме съвсем близо до следващия кръг, когато разбрахме за късния победен гол на САЩ срещу Алжир. Трудно е да се опише чувството. Момчетата са изключително разочаровани. Англия спечели заслужено и остава един от фаворитите за титлата на това първенство.

Британците ни поставиха под голям натиск, но и на тях не им беше лесно в последните 15 минути. Надявам се нашите запалянковци да оценят това, което постигнахме в Южна Африка", коментира наставникът на Словения Матияж Кек.