Софокис Скорцанитис е най-тежкият професионален баскетболист в историята. В последния му клуб Йоникос кантарът удари 181 кг. Това е с 11 повече от Оливър Милър (170 кг) и 18 над Шакил О'Нийл (163 кг), които според Sportster, Fadeaway World, Clutch и други са на първите две места в класацията по тегло.
Един от прякорите на Софо е Бейби Шак, но трябва да помислим внимателно кой е "по-малкият" от двамата огромни играчи.
Наднорменото тегло винаги е било проблем за гърка. Като дете не възнамерява да се занимава с баскетбол и предпочита шаха. Родителите му обаче настояват да се ориентира към отборен спорт с топка.
Футбол? Едва ли. Баскетболната перспектива пред гиганта е доста по-ярка.
Между другото, бащата на Скорцанитис е грък, а майка му - камерунка. Така че не бива да се изненадвате от цвета на кожата му.
На 15-годишна възраст Скорцанитис преминава в солунския Ираклис. По това време теглото му вече достига внушителните 140 кг, но компенсира с интелигентност в играта и доста добро движение за габаритите си. Играе наистина страхотно и това принуждава скаутите да си затворят очите за проблемите със затлъстяването, които има Големия Софо.
През 2003 г. 18-годишният Скорцанитис е избран от Лос Анджелис Клипърс под номер 34 в драфта на НБА. Центърът обаче така и не стига до лигата на Извънземните и остава в родината си. През 2005-а Софокис подписва с гранда Олимпиакос, а в дебютния си сезон в Евролигата се отличава с 12 точки и 4,9 борби средно на мач.
След това идва и един от най-емблематичните моменти в кариерата му. На полуфиналите на Световното първенство през 2006 г. гръцкият национален отбор сензационно побеждава САЩ със 101:95. В състава на янките са ЛеБрон Джеймс, Дуейн Уейд, Крис Пол, Кармело Антъни и Крис Бош, но пък елините имат Софо! Скорцанитис отбелязва 14 точки и е един от героите за южните ни съседи заедно с легендарния Василис Спанулис (22 точки) и Димитрис Диамантидис (12).
За съжаление на финала Софо и компания за разбити от мощната Испания (47:70), водена от Пау Гасол. Гръцкият център обаче привлича световно внимание, включително и на легендарния играч, с когото често го сравняват.
"Видях този пич. Беше страхотен!", оценява представянето на Софокис великият Шакил О'Нийл.
Теглото му обаче продължава да расте и шефовете на Олимпиакос вписват клауза в договора му, според която не трябва да преминава 157 кг. През 2010-а обаче Софо се отпуска сериозно и стига до невъобразимите 175 кг. Възвръща теглото си в по-нормални граници, но вече като играч на Макаби (Тел Авив).
Периодът в Израел е най-успешният в клубната кариера на Скорцанитис.
През 2011 г. той влиза в идеалния отбор на сезона в Евролигата с 13 точки и 4,1 борби на мач. А през 2014-а Софо помага на Макаби да спечели титлата - единствена за израелците през последното десетилетие. Скорцанитис получава огромно признание на континента, а феновете на Макаби го избират за номер 1 на клуба за периода 2010-2020 година.
Приближвайки 30-те, харизматичният баскетболист започва да сваля нивото и да покачва теглото. След като преминава през колоси като Олимпиакос, Макаби, Панатинайкос и Цървена звезда, Софокис слиза крачка надолу с клубове като ПАОК, Трикала и Йоникос. В последния Големия Софо пропуска дълго време заради контузия, а когато се завръща на игрището, е 181 кг! Абсолютен рекорд.
Сега Скорцанитис е на 35 години и кариерата му официално не е приключила. Пандемията на коронавирус просто я постави на пауза.
Теглото му е извън всякакви норми, но това не означава, че някой по-нискоразреден гръцки клуб би се отказал от услугите му. Но даже и да не се случи, Софо направи много за баскетбола и ще има повече време да се посвети на семейството си - съпругата си Ирен и двете си деца.
Жената на баскетболиста оказва огромно влияние върху Софо, който в младостта си се слави като скандалджия. В едно дерби на Макаби срещу Апоел дори нахлува на трибуните да се бие със запалянковци на противника, които го обиждат през целия мач.
Но това е в миналото. Всеки греши - някои повече. Въпреки всичко баскетболният свят винаги ще помни Скорцанитис като добряк, който обожаваше играта и летеше на паркета въпреки тежкия товар, който бе принуден да носи.