Анна Грозданова - когато животът ти поднесе лимони, организирай F*ck Up Nights

Да споделяш за неуспехите си е трудно и дори неприятно. За някои - немислимо.

Повечето от нас предпочитат да си замълчат за провалите и да изтъкват само победите си в живота. Анна Грозданова обаче не е от този тип хора. Нещо повече, тя иска да накара другите да говорят спокойно и с усмивка за неуспехите си, докато отпиват спокойно от питието си.

От няколко месеца организира формата "F*ck Up Nights", но трябва да отбележим, че извървява дълъг път, преди да стигне дотук.

Завършва хотелиерство и ресторантьорство в Кипър - образование, на което отдава организаторските си умения. Следват 15 години работа по специалността тук в България. Управлява заведения в Лозенец и в София, но постепенно динамичният нощен живот я изморява и тя започва да мечтае за промяна.

Така Анна се озовава на Бали, но не без съдбата да й "удари един ритник". Обича да се шегува, че животът й е като сюжета на "Яж, моли се и обичай", само че наобратно.

В книгата (и филма с Джулия Робъртс в главната роля) героинята се озовава на екзотичния остров в края на пътешествието си по света, а там среща любовта на живота си. Е, Анна се разделя с приятеля си, остава без работа и преживява труден период.

Така се захваща с йогата и е категорична, че заниманията й помагат да "се задържи на повърхността" след всичко преживяно.

Освен това Азия й е мечта още от малка, но все нещо й пречи да стигне до там. Съвсем естествено се заражда идеята за йога курс на Бали, макар че има "малък" проблем - няма финансовата възможност просто да отскочи до острова. Като човек, който предпочита да действа, вместо да се оплаква, тя започва кампания в сайта GoFundMe и с помощ от приятели успява да замине.

Съвсем очаквано Бали променя светогледа на Анна.

Тя прекарва там година и половина и истински успява да попие от културата и нравите на жителите, защото по-голямата част от времето живее в местно семейство.

С тях има възможност да види нетипични и по-малко известни местенца, както и да се запознае отблизо с ритуалите - много и ежедневни. Анна и до днес практикува някои от тези ритуали като например сутрин да благодари за това, което има. Харесва й като философия. "Колкото и малко да имат тези хора, те са много по-щастливи от западното общество", убедена е тя.

Повечето жители на острова са хиндуисти и имат впечатляващи храмове, повечето от които са скрити навътре в джунглата.

Храмът на здравето, описва Анна, има седем чешми, които отговарят на седем жизненоважни човешки органа. Има специфичен ритуал пред всяка една от чешмите, но дори и скептици признават, че след това се чувстват излекувани.

Преди Бали животът й е въртележка - заведението в курорта Лозенец е доста успешно, Fashion TV дори снима някои от емблематичните си партита в бара. На острова населението предпочита ежедневието им да е бавно и спокойно. Затова и перспективата за оставане там не стои на дневен ред. "Някаква част от мен винаги ме тегли към България", допълва още Анна.

Но престоят в Бали й прави още една услуга - запознава я с формата "F*ck Up Nights" (FUN).

Такива срещи се организират в 80 държави по света и над 300 града, а интересът е наистина голям. Според Анна това се дължи на факта, че в последните години всички говорят само за "успех, успех, успех", но успехът не идва "просто ей така".

"Предозирането" с истории на успешни хора депресира тези, при които нещата точно в момента никак не са розови. Понякога за признанията все пак помага някоя и друга чашка текила или бира...

Така, когато се прибира на родна почва, веднага разказва на свои приятели колко голямо впечатление й е направило събитието. И в един момент "й светва лампата", защо да няма FUN и в България? Кратка справка с всезнаещия Google й показва, че други хора са работили по формата, но от доста време са го изоставили. Следва кореспонденция със създателите от Мексико и нещата се подреждат.

Анна на сцената на FUN

В първото издание на "F*ck Up Nights" участват приятели и близки на Анна, които признават за своите големи провали в живота. Говори и самата тя като споменава не един, а цели два огромни "f*ck-ups" в живота си.

Във епизод две вече са приятели на приятели, а все повече заинтересовани й пишат и искат да вземат участие. Хората постепенно осъзнават, че не е толкова страшно да говориш за неуспехите си, нито е опасно да се изправиш на сцената пред публика.

Идеята на Грозданова е да разчупи модела на мислене на българина, да му покаже, че не е необходимо да говори само и единствено за победите си.

Самата тя се бори с това клише, защото е минала по пътя между възходи и падения. Затова се надява да разберем, че да преминаваш през "f*ck ups" не е нещо фатално и че всъщност точно те ни учат как да правим нещата по-добре.

Анна разказва всичко това с усмивка и не се сдържам да я попитам дали пък всичко не е въпрос на късмет.


"Вярвам, че късметът има роля, но преди това трябва да си напишеш домашното", категорична е тя и допълва: "Ако само седиш и си мечтаеш, няма как да ти се случат желаните неща и успехът да дойде при теб". Убедена е, че когато човек даде най-доброто от себе си, тогава помага и късметът.

Казва, че около себе си вижда мнозина, които се оплакват с думите "Нищо не става!". На тях отговаря с въпроса - а ти какво направи, за да стане? И тук дава пример с FUN - съдба е, че форматът е бил свободен, но останалото е упорит труд той отново да се случи на сцена и пред публика.

С усмивка се справя и със скептицизма наоколо. Анна не се оставя да я разубеждават да се захваща с нови начинания и много внимава с какви приятели е заобиколена. Когато усети, че някой мрънка повече от нормалното, му го казва откровено и не се оставя чуждият негативизъм да я завлече надолу.

Амбицията също много й помага. Казва, че нея е наследила от баща си.

Той е бивш спортист, самата Анна също се занимава със спорт от малка. След промените баща й се захваща със собствен бизнес и й показва какво е да не се отказваш, колкото и трудно да е на моменти. "Падаш, но продължаваш напред", уточнява тя. Спортът я учи от дете да е дисциплинирана и винаги да намира сили в себе си.

Много уроци научава и от йогата, която й помага да поддържа форма и то не само физическа. Тя я учи и на постоянство и търпение, "да не насилвам нещата", както казва Анна.

А какво има за нея самата напред?

В обозримо бъдеще я чака ново пътуване до Бали, а следващите цели са Мианмар, Камбоджа и Тайланд. И Мексико, разбира се - за да види с очите си офиса на "F*ck Up Nights".

Новините

Най-четените