Ще осъдят ли дъщерята на саудитския крал Салман - принцеса Хеса бинт Салман?

Единствената дъщеря на краля на Саудитска Арабия Салман - принцеса Хеса бинт Салман - бе изправена на съд задочно в Париж по обвинения, че през септември 2016 г. е накарала личния си бодигард да пребие и унижи водопроводчик, когото тя заподозряла, че прави снимки и видео в апартамента на саудитското кралско семейство на авеню "Фош" във френската столица.

Тя напусна Франция малко след инцидента през септември 2016 г. и не присъства на еднодневния процес. През декември 2017 г. е издадена заповед за арестуването й.

Принцесата не присъства и на заседанието по делото като причината за това, изтъкната от френския й адвокат Еманюел Моан, е, че кореспонденцията е била изпратена на адреса в Париж, а не в царския дворец в Саудитска Арабия, където реално се намира тя.

Чрез своя адвокат Хеса бинт Салман, която е по-голямата полу-сестра на саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман, отрече обвиненията, че срещу водопроводчика е било употребено насилие.

Принцесата е обвинена в съучастничество в насилието и конфискуването на телефона на водопроводчика. Обвиненията срещу нейния бодигард Рани Саида е обвинен в насилие, незаконно конфискуване и кражба. Според обвиненията водопроводчикът е бил държан вързан в продължение на три часа в резиденцията на шикозен булевард близо до Шанз-Елизе и срещу него е било упражнено насилие.

Според обвинителния акт работникът Ашраф Ейд, роден в Египет, но с френско гражданство, е бил извикан за ремонт в луксозното жилище на фамилията Сауд в Париж.

По негови думи, за да улесни работата си, той е направил снимки на разположението на мебелите, които да използва впоследствие, за да ги върне на мястото им. На една от снимките обаче попаднало отражение на принцесата.

Когато видяла, че я снимат, принцеса Хеса изпаднала в ярост от страх, че водопроводчикът прави снимки, които впоследствие да използва срещу нея като дъщеря на монарха на една от най-строго консервативните държави в света. Затова и тя наредила на бодигарда си да се разправи със ситуацията.

Телохранителят Рани Саида е разследван за насилие, при което е използвано оръжие и за държане на човек, затворен против волята му. На 1 октомври 2016 г. му беше отказано пускане под гаранция.

Обвинението твърди, че работникът разказал на полицията, че докато бодигардът го биел, принцеса Хаса го е обиждала и унижавала, наричайки го "куче, което не заслужава да живее", и предупреждавайки го: "Ще видиш как трябва да се говори с една принцеса, как трябва да се говори с кралско семейство".

Самият Ашраф Ейд също отсъства от процеса, но пред съда бяха представени неговите показания, дадени след инцидента пред полицията. В тях той разказа как бодигардът е счупил телефона му и го е накарал да целуне краката на саудитската принцеса, докато ръцете му са били вързани зад гърба му.

Адвокат Моан коментира пред Ройтерс, че разследването се основава на лъжи, тъй като принцесата никога не е заповядвала нараняването на работника, нито е отправяла такива груби обиди спрямо него.

"Принцесата е грижовна, смирена, отзивчива и културна жена. Саудитското законодателство и подсигуряването на безопасността на принцесата забраняват по какъвто и начин да бъдат правени нейни снимки", обяснява адвокатът.

Адвокатът на принцесата също така обяснява, че Хаса е искала да бъде разпитана от следователи чрез видеоконферентна връзка, но искането било отхвърлено. Той каза, че наличието на заповед за арест изключвало присъствието на принцесата на съдебното заседание.

Адвокатът на бодигарда на принцесата пък казва, че клиентът му отрича обвиненията и че принцесата му е нареждала да проявява насилие над друг човек.

Саиди, който единствен от тримата намесени присъстваше на делото, отрече да е проявявал физическа агресия спрямо водопроводчика, но заяви, че е широко известно, че никой не би трябвало да снима принцесата, а водопроводчикът "много добре знаеше какво прави".

"Когато чух, че принцесата вика за помощ, аз веднага дойдох и видях, че се дърпат за телефона. Дръпнах го и го надвих. Не знаех какви са намеренията му. За 12 години работа сме имали такива истории. Арабите искат снимки, а принцесата е някой много важен за тях", обясни Саиди.

"В апартамента има 20 или 30 свидетели, които могат да свидетелстват, че (работникът) в нито един момент не е бил докоснат", каза той и добави, че разбиването на телефона на Айд било "най-голямата грешка", тъй като по този начин съдът сега не може да види какво точно е снимал той.

Прокурорът поиска съдът да осъди принцесата на шестмесечна условна присъда и глоба от 5 000 евро. За нейния бодигард магистратите искат 8 месеца условна присъда и също глоба от 5000 евро.

По думите на прокурора именно принцесата "е авторитетът" и тя е в основата на случилото се. Той изтъква още, че насилието спрямо водопроводчика е доказано с медицинско свидетелство, а конфискацията на телефона му е "явна".

От своя страна адвокатът на принцесата заяви, че клиентката му трябва да бъде оправдана, тъй като в нейно отсъствие за нея "може да бъде казано всичко".

Очаква се присъдата да бъде произнесена на по-късна дата.

Франция поддържа тесни връзки със Саудитска Арабия, но те бяха подложени на тест от решимостта на президента Еманюел Макрон да спаси иранското ядрено споразумение, на което Рияд заедно с Вашингтон се противопоставят.

Саудитското кралско семейство е имало съдебни проблеми във Франция и преди. През 2013 г. френски съд постанови запориране на френските авоари на принцеса Маха ал Судаири, съпругата на бившия вътрешен министър принц Найеф бин Абдул Азиз. Заповедта за запориране беше издадена заради неплатени сметки в луксозен хотел в размер на почти 6 млн. евро.

Новините

Най-четените