Опита ли Китай да "заглуши" смъртта на лекаря, предупредил за коронавируса

Смъртта на китайския лекар, който пръв се опита да предупреди за епидемията от коронавируса, предизвика безпрецедентни вълни на гняв и мъка в Китай, където мнозина обвиняват правителството за големите щети, предизвикани от болестта.

Ли Уенлианг почина, след като се заразил с вируса, докато лекува пациенти в Ухан. Информацията за смъртта му беше потвърдена от Централната болница на Ухан, впоследствие разпространена и от китайските държавни медии.

"За съжаление офталмологът на нашата болница Ли Уенлианг беше заразен с коронавирус по време на работата си в борбата срещу епидемията от болестта. Той почина в 02:58 ч. на 7 февруари, след като опитите за реанимация бяха неуспешни", се казва в изявлението на болницата.

Според официалната информация д-р Ли започнал да кашля на 10 януари, на 11-ти вдига висока температура, а два дни по-късно е приет в болница. Заради забавянето на китайските власти да обявят сериозността на ситуацията около новия вирус, Ли Уенлианг е диагностициран чак на 30 януари.

През декември именно той разпраща съобщение до свои колеги в затворена чат група, в което предупреждава за нов вирус, който много прилича на САРС - друг подобен коронавирус, който предизвика огромна епидемия през 2002-2003 г. В съвета си към колегите той още ги приканва да носят специално защитно облекло и да внимават да не се заразят.

Само няколко дни по-късно лекарят е привикан "за разговор" от местното бюро по сигурността, където е обвинен, че "разпространява фалшива информация, която сериозно нарушава обществения ред". Полицаите го призовават да спре с разпространяването на подобни твърдения.

Също толкова сериозни бяха усилията на китайските власти за контрол на наратива и около смъртта на Уенлианг, което доведе и до такава концентрация на недоволство у много китайци.

По-рано в четвъртък вечерта няколко държавни медии съобщиха за смъртта на лекаря, след което китайските социални мрежи бяха заляти от траурни съобщения. Последваха часове объркване, като Централна болница Ухан пусна изявление, в което казва, че Ли е все още жив, но в критично състояние, добавяйки, че "правят опити да го реанимират".

Впоследствие държавните медии изтриха предишните си туитове, а скоро след това от болницата да публикуват изявлението, потвърждаващо смъртта му.

Междувременно обаче се появиха съмнения, че властите в Китай се опитват да цензурират новината за смъртта на лекаря.

Потребителите на Weibo публикуваха няколко скрийншота на "инструкция за репортери" от частен чат в китайското приложение WeChat, на които се вижда как някой инструктира местните журналисти да изоставят историята за смъртта на д-р Ли.

Този вид неофициално "уведомяване" за това кои истории са приемливи и кои - не, е честа практика на цензурата в китайските медии през последните години. В конкретния изтекъл чат на журналистите се казва да не отдават голямо значение на новината и да не я третират като водеща, а също така и "стриктно да ограничават токсичната информация".

Достоверността на тези съобщения не е потвърдена, но те, заедно със суматохата около самото съобщаване за смъртта на д-р Ли, предизвикаха множество коментари за свободата на словото в Китай. Още преди това да се случи, китайското правителство беше подложено на яростни критики, че не представя реалистично сериозността на вируса и ограничава информацията, за да не се подрони имиджа на страната (и на властта).

Хаштаговете в Webio "Властите в Ухан дължат извинение на д-р Ли Уенлианг" и "Искаме свобода на словото" започнаха да натрупват огромна популярност.

И двете теми набраха десетки хиляди съобщения и преглеждания, преди да изчезнат от силно цензурираната платформа. В момента при търсене в Webio и на двата хаштага, по тях няма никакви публикации.

В момента публикациите по темата се разпространяват през друг хаштаг - "Можеш ли да се справиш, разбираш ли?" - препратка към писмото, което д-р Ли е трябвало да подпише в полицията през декември, след като е бил обвинен в нарушаване на обществения ред.

Смъртта на д-р Ли Уенлианг се превръща в трагедия за Китай на фона на тежката епидемия от новия коронавирус. По-рано китайското правителство призна за "слабости и недостатъци" в реакцията си на вируса, който досега е убил 636 души и е заразил 31 161 души в континентален Китай.

Опасността от болестта предизвиква сред населението паника, гняв и недоверие към властите заради неспособността им да се справят с проблема, както и заради първоначалните опити мащабите на заразата да се омаловажат.

В тази ситуация д-р Ли се превръща в символ на всичко сбъркано в тази ситуация с коронавируса - доктор, който се опитва да предупреди за опасността, е тормозен от полицията заради думите си. Той въпреки това продължава да се грижи за болните и в крайна сметка това довежда до смъртта му. А дори след нея властите се опитват пак да потулят нещата.

Цензурата в Китай определено ще има много работа през следващите дни, а цялата тази ситуация определено ще остави отпечатък на трайно недоволство сред много китайци.

Новините

Най-четените