Единственият шанс да не сте чували името на Грета Тунберг в последните месеци е да не сте имали достъп до интернет и телевизия. Лицето на шведската тийнейджърка е навсякъде и вече е добре познато не само на зрителите, но и на световните лидери, които често се вслушват в речите й.
Тунберг често критикува остро политици и бизнесмени за бездействието им по темата за климатичните промени и досега почти никой не смее да й опонира (с малки изключения като американския политически коментатор Бен Шапиро или водещия Джеръми Кларксън).
Възможно е обаче Тунберг вече да има свой достоен противник и то в лицето на своя връстничка.
Това е Изабела Ярванди - шведската активистка, която мнозина наричат "анти-Грета".
Любопитен факт е, че двете момичета са родени само с три дни разлика. Грета Тунберг се появява на бял свят на 3 януари 2003 г. в Стокхолм, а три дни по-късно в Гьотеборг проплаква Изабела. И двете тийнейджърки привличат публичното и медийното внимание, но приликите спират до тук.
Ярванди и Тунберг изповядват коренно различни ценности и предават напълно противоположни послания към света, макар че за момента шведките не влизат в пряк конфликт една с друга.
Изабела е родена в смесено семейство - баща й е иранец, а майка й е шведка. Произходът й само спомага Ярванди да се оформи като отявлен противник на либералните миграционни политики на Швеция. Гьотеборг е един от шведските градове, които са силни притегателни центрове за мигранти и от малка Изабела е свидетел на тяхното неприемливо и неуважително поведение.
Според нея мултикултуризмът е едно от най-страшните явления, които Швеция е допуснала да се случат. Бащата на Изабела бяга от Иран, когато настъпва Ислямската революция, а според тийнейджърката в момента същата заплаха тегне над роднината й. Пред френския вестник "Bvoltaire" тя описва как иранците са загубили своите права и свободи, а шведските политици водят страната си към подобна гибел.
Не е изненадващо, че сред топ европейските политици в списъка на Изабела се нарежда унгарският премиер Виктор Орбан.
Ярванди става позната на широката аудитория с речите си против миграцията, които произнася по площадите както в Гьотеборг, така и в Стокхолм и Хелсингборг.
Докато говори пред събралите се, тя се обявява срещу Глобалния пакт за законна, организирана и безопасна миграция на ООН. Този международен договор има за цел да засили сътрудничеството и улесняването на свободното придвижване на мигранти и, естествено, Изабела е негов върл противник.
Момичето вярва, че именно притокът на чужденци към Швеция е причината за все по-нарастващата престъпност. Много от мигрантите така и не се интегрират и не успяват да възприемат културата на държавата, която ги е приютила, казва Яванди, цитирана от италианското издание "Il Giornale". Тя дори допълва, че именно смесеният й произход й помага да види тези истини.
Според феновете й Изабела просто казва на висок глас нещата, които много европейци си мислят, но не смеят да изрекат.
Ярванди се противопоставя шумно и на новата вълна на феминизма, както и на "LGBTQ пропагандата", която по нейно мнение е завладяла шведските училища. Тийнейджърката представя себе си като поддръжник на традиционните семейни ценности - отново пред френския "Bvoltaire" казва, че ненавижда как в шведските учебници са описани момичета с пениси и момчета с вагини.
На пръв поглед не може да има противопоставяне между двете момичета, но Изабела звучи като въплъщение на мечтата на крайнодесните активисти, докато посланията на нейната връстничка Грета са със силен ляв уклон.
Тунберг се фокусира върху проблемите с климата и опазването на околната среда и като че ли слабо се вълнува какво се случва в собствената й страна. Ярванди обаче е на коренно различно мнение - тя вярва, че ако не защитаваш собствената си държава и хората в нея, от теб не може да се очаква да спасяваш света от Апокалипсис.
Грета е родена в семейство на богати шведски артисти, което й позволява донякъде лицемерно да сочи световните корпорации и капитализма като източници на злото. Изабела използва произхода си, за да докаже своите тези - тя е от мултикултурно семейство, което цени шведската култура и свободите, които тя им предлага.
Двете шведски тийнейджърки все още не са влизали в пряк сблъсък.
Вече обаче имаше намек, че до такъв може да се стигне и то скоро.
Наблюдателната Ярванди не пропусна да напише язвително в Twitter, че Грета може и да е стигнала до САЩ на яхта с нисък въглероден отпечатък, но за да приберат лодката, дотам ще трябва да летят поне двама души.