Новият шведски социален експеримент

Световните медии гръмнаха: бизнесът в Швеция е постигнал единодушие и от днес скандинавската страна преминава към 6-часов работен ден. Това се случва в момент, когато все повече американци и европейци работят по средно 8 - 9 часа на ден, редица правителства и индустрии се опитват да преодолеят кризата, съкращавайки разходи за нови работни места и като цяло работното време става все по-гъвкаво.

Швеция пак изумява и експериментира. Това обаче донякъде е обяснимо. Постоянно се публикуват различни изследвания за вредата от многото работни часове, а наскоро Европейският съд реши, че времето за придвижване от вкъщи до местоработата трябва да се смята за работно време, но с уточнението, че става дума единствено за професии, които нямат определени локации - като социални работници, търговски представители, механици и т.н.

Има противоречиви изследвания, които са ту в полза на по-краткия работен ден, ту в полза на започването на работа по-късно през деня.

Според изследване върху здравето на работещите в САЩ, Европа и Австралия, разпространено миналия месец, което съчетава анализ на данни от общо 25 проучвания за период от 8,5 години и е проведено сред 600 000 души - по-дългото работно време е свързано с увеличен риск от сърдечен или мозъчен удар.

Хората, които работят 55 часа на седмица, са с 33% в по-голям риск да получат удар от онези, които работят 35-40 часа на седмица. С 13% по-висок при тях е и рискът да развият сърдечно заболяване. Друго изследване пък показва, че да работиш по 49 часа на седмица е свързано с по-лошо психическо здраве, особено при жените.

Разбира се, дори в управляваната от ляво правителство и силно социална скандинавска страна процесът на преминаване към по-кратко работно време не се случва изведнъж.

Всичко започва, след като няколко сервиза на автомобилния концерн Toyota в Гьотеборг съобщават още преди година, че преминават на 6-часови работни смени.

Резултатите, отчетени от компанията към днешна дата, звучат много оптимистично: персоналът се оказал значително по-щастлив, било отчетено по-малко текучество, а кандидатурите за работа станали повече.

"Работниците имат повече време, за да стигнат спокойно на работа, където са по-ефективни в използването на машините", коментира изпълнителният директор Мартин Банк пред The Guardian, добавяйки към позитивните ефекти и това, че проходите на сервизите са нараснали с 25%.

През февруари старчески дом също в Гьотеборг последва примера и въведе 6-часов работен ден за сестрите, без да променя заплащането им.

От дома заявиха, че ще продължат да провеждат този експеримент до края на 2016-та година, за да преценят дали наемането на 14 нови сестри, които да покриват загубените часове, си струва инвестицията и дали е подобрило грижата за пациентите и удовлетворението на работниците.

Експериментът вдъхнови и Салгренска университетска болница в Гьотеборг, като отделението по хирургия и ортопедия също премина на 6-часов работен ден, както и докторите и сестрите в две болници в Умеа, Северна Швеция.

Изглежда, че бизнесът в страната е готов изцяло да наложи този модел.

"Мисля, че 8-часовият работен ден не е толкова ефективен, колкото се смята. За да останеш фокусиран върху дадена задача, 8 часа са твърде много", смята Ленус Фелдт, главен изпълнителен директор на стокхолмската компания за мобилни приложения Filimundus, която още миналата година премина на 6-часово работно време.

Според него, промяната не е наложила съществени промени в начина, по който работят хората.

Но намалянето на работните часове в неговата фирма е дошло, придружено с едно-единствено, но много важно условие:

Служителите са помолени да стоят възможно най-далеч от социалните медии, както и от всякакви възможни лични занимания, които биха могли да ги разсейват. Премахнати са и някои стандарни седмични събирания на екипа.

"Моето усещане е, че сега е по-лесно да се фокусираш интензивно върху работата, която трябва да бъде свършена, а когато напуснеш офиса, все още имаш останала енергия и за други дейности", казва Фелдт, цитиран от FastCoExist.

Икономическата сметка, която седи зад шведското социално упражнение, е, че ако работният ден е по-кондензиран, то той ще бъде и по-ефективен, персоналът ще бъде по-мотивиран и ще има повече енергия да извършва повече дейност за по-малко време. Оптимизация на наличностите, така да се каже.

Според Фелдт не само продуктивността засега е същата, но се оказва, че има по-малко конфликти между персонала, защото хората са по-щастливи и по-добре отпочинали.

#2 Nikkor 02.10.2015 в 00:03:43

Преди време французите нали въведоха 35 часова работна седмица. За дълбоко учудване на англо-саксите, се оказа че ефективността е нараснала. Ми то ясно като бял ден. Пак свършват същата работа, но за по-малко време. Да оставим идеолозите настрана обаче. Това от което един бизнес се нуждае, е служителите да си вършат работата ефективно и да постигат целите. Понякога с повечко пот и усилия разбира се. Каква полза да стоиш на работа определен брой часове, ако 1-2 от тях всъщност прекарваш в разговори за отпуската, колежката и т.н. Понеже съм прекарал месец и кусур в Шуеция, пък и работя в Шуедска компания, да ви светна по въпроса. Доста от хората отиват на работа твърде рано - към 5 сутринта и си тръгват към 2 следобед. Като дойде силния сезон, с повечко поръчки ( всяко производство има сезонност ) се работи 1 час повече всеки ден. Не попитах дали това води до промяна в заплащането. Има не малък брой служители ( работници ), които биват наети временно тогава. Разбира се има професии за които това не важи. Инженерите например идваха доста по-рано от останалата част от администрацията, като някои от тях живееха на 150 км от града. В края на краищата ако работата е свършена, продуктът произведен и реализиран, услугата извършена, кой го е еня дали си стоял 8 или 6 часа пред компа или струга? Съвременните индустриални икономики отдавна са достигнали нива на производителност, надхвърлящи пазарните нужди. Само автомобилната индустрия е в състояние да достави 20 млн. повече коли отколкото се продават по света. А повечето свободно време хората ще използват за спорт, култура, забавления, здравни грижи и процедури - все неща които също са икономика в пълния смисъл на думата. Шведите го правят по типичния за тях начин - кротко си го обсъждат, без да се карат и си взимат рашение какво да правят. У нас каквато и да е дискусия по въпроса би се изродила в махленска крамола между "предприемачи", синдикати, соцоалисти, леви, десни и бесни.

#4 Verche 02.10.2015 в 10:04:55

А на балканския феодал и по 12 часа са му малко да му работиш...

#5 Борката 02.10.2015 в 18:09:40

Верче, като гледам си се препотила от работа. В 10 часа сутринта в кафето.Само ще те помоля друг път да гледаш да не настинеш,да не те надуха квато си Употена.

#7 deowin 02.10.2015 в 20:20:35

Ми, хубаво.. В други новини, не по-малко релевантни за българския читател: собственик на Бугати Вейрон ще пробва да го кара с отворени прозорци; очаква се колата да успее да се движи дори и така.

Новините

Най-четените