Пътешествениците, които се надяват да посетят известния тайландски залив Мая, ще трябва да изчакат още малко, за да видят неговите кремаво-бели брегове и извисяващите се варовикови скали.
Популярната дестинация за еднодневни екскурзии трябваше да отвори отново този месец след временна туристическа забрана, но Тайландското министерство на националните паркове, опазването на дивата природа и растенията (DNP) обяви, че заливът ще остане затворен за неопределено време.
Мястото придоби огромна известност след "Плажът" - филм от 2000 г. с участието на Леонардо Ди Каприо, който представя най-доброто от самото място - прекрасните плажове, дивата девствена природа и кристално чистата вода.
Оттогава насам купища туристи се изсипват в залива ежеднeвно, а мястото се сдоби със славата на "най-красивия плаж на света". До 1 юни тази година, когато плажът затваря като част от онова, което се очакваше да бъде четиримесечна програма за обновяван на природата, насочена към съживяване на изчезващите корали там и поставяне на допълнителни кейове за лодки.
Във вторник обаче беше обявено решението на DNP да се забави повторното отваряне на плажа заради належащата нужда от още време за възстановяването на природата в региона. Всякаква туристическа активност е забранена около кораловите рифове, намиращи се в близост до трите острова край източния бряг на остров Пукет.
Всеки, който нарушава наредбата, ще бъде обект на наказателно преследване от закона, а присъдите за нарушенията на правилата са до една година затвор, глоба до 3190 долара - или и двете.
Това решение предизвика и редица негативни коментари, предимно сред заетите в областта на туристическия бранш, които са и най-засегнати от решението заливът да остане затворен. Притесненията там са чисто финансови, тъй като "Плажът" е една от водещите притегателни сили за туристите.
За властите обаче е далеч по-важно мястото да се възстанови от негативното човешко влияние. Иначе се рискува то да загуби очарователния си вид и туристите да се отдръпнат отново, този път завинаги.
"Екосистемата и физическата структура на плажа все още не са възвърнали обичайното си състояние", се казва в позицията на тайландското министeрство и се допълва, че ще се удължи периода на забрана за посещения, "докато естествените природни ресурси не се нормализират".
Според властите кораловите рифове и растителността са били повредени от сериозното човешко присъствие, което понякога се изразява и в до 5000 посетители на ден. Това е и причината околната среда да се нуждае от повече време, отколкото първоначално се смяташе.
А на въпроса колко време ще продължи това затваряне, отговорът е прост - колкото отнеме.
"Спиране на достъпа за четири месеца не беше достатъчно. Нуждаем се от поне една година или дори до две години, или може би повече, за да се възстанови околната среда", коментира Сонгтам Сукстуанг, ръководител на отдел "Природни паркове" към министерството за опазване на природата.
Тайланд редовно затваря национални паркове и острови по различни причини - от екстремни климатични условия до екологично възстановяване, но това беше първият път, когато такива мерки бяха предприети в оживения залив на Мая.
Според данните, предоставени от DNP, националният парк е приел досега през 2018 г. над 2,5 милиона посетители, което е годишен ръст от половин милион души.
Така ежедневно множество лодки стоварват на плажа стотици туристи, които да търсят своето място за слънчеви бани, да се гмуркат във водите, да се разхождат из горичката и да правят всевъзможни снимки на всички тези действия.
В голямата си част тези посетители с туристи, отседнали на остров Пукет, който се намира на по-малко от час път с моторна лодка.
Но не само заливът Мая се изправя пред този проблем. Една от най-популярните туристически дестинация във Филипините - остров Боракай - беше затворена за шест месеца от 26 април.
Причината е реалната заплаха кристално чистите сини води около плажовете на острова да се заблатят заради сериозните щети, причинени от интензивния туристически поток.
Боракай ще се отвори отново в началото на месец октомври като самото отваряне ще става на етапи и местните власти предвиждат доста по-строг контрол върху потока на посетителите.
За разлика от малкия залив Мая, на който няма хотели или жители, а властите са забранили нощуването там, популярната плажна дестинация на Филипините е дом на цели 17 000 души като почти всички по един или друг начин са ангажирани в туристическата индустрия.