След близо 6 години съществуване една от най-популярните, но и скандални граждански организации в Русия беше забранена от Московския съд.
"Стоп Хам" ("Спри простака"), чиито активисти се бореха с недобросъвестните шофьори и незаконното паркиране, загуби правната си регистрация по настояване на Министерството на правосъдието на Русия заради "нееднократни груби нарушения на закона".
Сдружението, създадено от прокремълската младежка организация "Наши", често беше давано за пример от Владимир Путин.
Сега обаче председателят на "Стоп хам" Дмитрий Чугунов намеква, че организацията е ликвидирана по заповед на "влиятелни зложелатели". Той твърди, че нищо не може да спре акциите срещу простаците на пътя и се кани да пререгистрира сдружението, като "промени две запетайки в името".
Кога и защо е създаден "Стоп Хам"?
"Стоп Хам" е неправителствена организация, основана през 2010 г. от членове на прокремълското младежко движение "Наши". Основната цел на структурата е борбата с нарушенията на правилата за движение по пътищата: паркирането на забранени места, присвояването на обществени площи за незаконно паркиране, движението на автомобили по тротоарите и др.
През юли 2010 г. проектът дори беше одобрен от руския вътрешен министър Рашид Нургалиев. Той предложи на активистите на "Стоп Хам" да работят съвместно със служителите на КАТ и дори поиска да прикрепи по един пътен полицай към всяка група.
"Вие вършите много важна и добра работа - борите се с нахалството на пътя", похвали ги самият Владимир Путин през 2013 г., след което получи подарък - тениска с надпис "Спри простака".
Как действат активистите на "Стоп Хам"?
Участниците в проекта търсят неправилно паркирани автомобили, които създават затруднения за пешеходците и останалите участници в движението.
Ако виновният шофьор се намира в колата, активистите се обръщат с молба към него да паркира на друго място.
Ако той откаже да се поправи или ако просто няма кой да премести колата, следва второ действие: отмъщение.
На предното стъкло на автомобила се залепва огромен кръгъл стикер с текст: "Не ми пука за другите, ще паркирам, където си искам".
Доста често тези акции са съпроводени с тежки разправии и саморазправа между активистите и шофьорите, които ги обвиняват в нанасяне на щети по частна собственост.
Всеки епизод от "Стоп Хам" се снима с видеокамера, а впоследствие монтираните "репортажи" се публикуват в YouTube, социалните мрежи и официалния сайт на организацията.
Впрочем, клиповете успяват да генерират доста добър трафик и доход - по данни на SocialBlade, които оценяват доходността на каналите в YouTube, "Стоп Хам" биха могли да изкарват до 192 000 долара на година от потребителски посещения.
Нещо повече - в продължение на последните 3 години "Стоп Хам" получаваше и държавно финансиране по линия на специални президентски грантове. През 2013 г. организацията е субсидирана с 4 млн. рубли (около 97 500 евро според актуалния тогава курс на рублата), през 2014 г. сумата нараства до 6 млн. рубли, а през 2015 г. грантът достига до 8 млн. рубли.
Най-големите скандали около "Стоп Хам"
Движението стана популярно през 2012 г. след конфликт в търговския център "Европейски" в Москва. Активистите попадат на нарушение на съпругата на Тамерлан Мингаев - зам.-пълномощен представител на Чеченската република към администрацията на Путин.
Инцидентът приключва с побой между активистите на "Стоп Хам", сина на Мингаев - Ислам и неговите приятели. Започва разследване по обвинение в хулиганска проява, а дипломатът от Чечня е уволнен от Рамзан Кадиров заради "некоректното поведение на съпругата му".
През април 2013 г. активистите се сблъскват с друг държавен служител - Маргарет Аракелян, правен консултант към руската ЦИК. При молба да се премести заради неправилно паркиране, тя вдига скандал и форсира колата си по посока на един от хората на "Стоп Хам", като едва не го повлича.
След случая ръководителят на ЦИК Владимир Чуров се извини за поведението на Аракелян.
Само три месеца по-късно се случва нов скандал - двама членове на "Стоп Хам" се опитват да спрат колата на Татяна Сморякова, съпруга на районния кмет на Марино, Александър Сморяков. Вместо да се премести от тротоара, тя потегля с джипа си, а двамата се озовават на капака му.
Самият Сморяков се появява на мястото на инцидента, за да защити жена си, като пише жалба срещу активистите. Появяват се и родителите на един от пострадалите, които подават насрещна жалба с обвинение в лъжесвидетелстване срещу кмета. На следващия ден Александър Сморяков подава оставка.
През 2015 г. в Санкт Петербург няколко души от движението се опитват да спрат автомобил, който се движи по тротоара. Следва сбиване с нарушителите, при което трима души са приети в болница със средна телесна повреда. Двама от нападателите срещу членовете на "Стоп Хам" впоследствие получават условни присъди.
Един от последните епизоди около "Стоп Хам" се случи само преди няколко седмици, когато активист се сби с олимпийския шампион по спортна гимнастика Алексей Немов.
Юридическият казус
Най-честите обвинения срещу активистите на "Стоп Хам" от страна на набедените шофьори са свързани с незаконното видезаснемане (нарушение на неприкосновеността на частния живот) и нанасяне на щети по автомобила с лепенките.
Според руското законодателство обаче не се изисква съгласие от страна на гражданина за публикуване на неговото изображение, ако то е заснето на обществено място.
Юристите смятат, че лепенето на стикера не може да се счита за увреждане на имуществото и смятат, че трудно може да се докаже административна отговорност при евентуално дело срещу активист на "Стоп Хам".
Искът на Министерството на правосъдието срещу организацията датира още от октомври 2015 г. Ведомството е поискало организацията да се ликвидира и да се изключи от Единния държавен регистър на юридическите лица.
Московският съд е разгледал делото на 12 октомври 2015 г. и е уважил искането. Решението не е обжалвано, поради което в предвидения от закона срок сдружението е заличено.
Дмитрий Чугунов обаче твърди, че не получавал никакви писма от съда и коментира, че ликвидирането на "Стоп Хам" е проведено като "спецоперация" без участието на самите активисти.
Къде работи "Стоп Хам"
Няма точни данни за броя на активистите на движението. По думите на лидера на "Стоп Хам" Дмитрий Чугунов, организацията има свои представители в цяла Русия - включително в Москва, Санкт Петербург, Краснодар, Новосибирск, Екатеринбург и др.
Един от водачите на московския клон на "Стоп Хам" Кирил Бунин, движението провежда по 4 акции на седмица. В неговата група членуват около 40 души. Още близо 60 доброволци се включват в единични акции.
От 2014 г. "Стоп Хам" формира свое подразделение и на полуостров Крим след анексирането му от Русия.
Техни последователи са засичани и в Украйна, Молдова и Беларус, но юридическият им статут е неясен.