За изминалата година Европа е пострадала от две сериозни епидемии - инфлуенца и дребна шарка. И двете епидемии взимат стотици жертви, твърде много от които са могли да бъдат спасени.
Според Испанската организация за мониторинг на инфлуенцата, след последното им проучване в Испания е имало 700 хил. леки случаи.
Други 52 хил. са били хоспитализирани, от които 14 хил. са имали сериозни усложнения. Около 3 хил. са имали нужда от лечение в интензивното отделение. Общо 972 души са починали вследствие на грипно заболяване - два пъти повече, отколкото през предходната година. 49 на сто от жертвите принадлежат към рискови групи, за които противогрипната ваксина е била силно препоръчителна, но те така и не са посетили личния си лекар.
В същото време въпреки че Испания далеч не е най-засегната държава в Европа, случаите на дребна шарка в страната са четири пъти повече за 2018-а. Очевидно държавата не е добре подготвена. По-точно, броят на ваксинираните не е достатъчен.
По последни данни на Европейския център за контрол на заболяванията и профилактика (ECDC), само шест европейски държави могат да се похвалят с над 95% ваксинирано срещу дребна шарка население. "Отличниците" са Португалия, Швеция, Хърватия, Исландия, Унгария и Словакия.
Защо имунитетът се измерва на 95% от населението, а не на пълните 100%?
Разликата от 5 на сто е заради групи от хора, които не могат да бъдат ваксинирани, защото имунизацията би застрашила здравето им, като тези, страдащи от алергии например. Въпреки това в процента на неваксинираните започват да влизат и други групи от населението.
В Полша, където през ноември избухна епидемия от дребна шарка, ваксините срещу заболяването са задължителни. Въпреки това са регистрирани около 34 хил. отказа от имунизация за първата половина на 2018-а - повече, отколкото за цялата 2017-а година.
Около 76 на сто от поляците смятат, че ваксините са важни за децата им. За сравнение, средният процент за цяла Европа е 90%.
Безопасни ли са ваксините?
82 на сто от европейците отговарят положително на този въпрос, докато в Полша числото е 72 на сто. В България процентът е същият. Ефективни ли са ваксините? Девет от десет финландци и португалци мислят, че са. Само един от трима българи смята, че ваксините са ефективни. Така се нареждаме сред най-големите скептици на тема ваксини в Европа заедно с поляците.
Може да ви учуди, но ключът към тази скептичност понякога се крие във въпроса "Съвместими ли са ваксините с религиозните ми възгледи?". За испанците имунизациите не са проблем. През 2017-а 90 на сто от тях смятат, че няма противоречие между ваксините и вярванията им. В Полша процентът е 59% - най-ниският в целия Европейски съюз. Защо?
На 3 октомври 2018-а полска организация на име "Stop Nop" внася в парламента подписка със 121 хил. подписа в подкрепа на свободния избор що се отнася до ваксините. Едно от исканията е производителите на ваксини да разкрият кои видове ваксини се произвеждат на основата на човешки клетки, иззети от ембриони след аборт.
Към това прибавяме и факта, че огромна част от недоверието към ваксините се експлоатира от религиозни групи, които са против ембриони от аборти да бъдат използвани за каквито и да било научни експерименти. В САЩ все щат има правото сам да решава дали и кои имунизации ще бъдат задължителни. Там тези, които се отказват от ваксините на религиозна основа, стават все повече и повече.
Още през 2005-а от Ватикана се виждат принудени да пуснат официален отговор.
Той е към жена от Флорида, която още през 2003-а пита Църквата дали е редно да имунизира децата си, предвид противоречивия произход на ваксините. Папската Академия за Живота прекарва две години в проучвания и стига до извода, че вярващите католици трябва да търсят алтернативни ваксини. Ако в дадения регион няма достъп до такива, те разрешават и дори насърчават използването на стандартни ваксини.
За избухването на епидемии от дребна шарка в Европа носят отговорност и фактори като войната в Украйна или липсата на интеграция на ромските малцинства. Но заразата нямаше да е толкова сериозна, ако броят на ваксинираните не беше толкова нисък. Защо тогава да търсим връзка между анти-вакс движенията и религията?
Оказва се, че движенията против ваксините често разпространяват материалите си именно около религиозни храмове като спекулират с вярванията и страховете на хората.
И това не засяга само католическия свят.
През 2008-а руският синод също се налага да се изказва в подкрепа на имунизациите като ги определя за мощен инструмент в борбата със заболявания, някои от които могат да се окажат смъртоносни.
За съжаление, не всички религиозни системи са толкова категорични, а анти-ваксърите се "хранят" със скептицизъм.