Шоуто трябва да продължи (или не): Ще има ли Евровизия в Украйна

Преди година цяла Европа и Австралия бяха приковани към екрана, за да гледат най-политически зареденото издание на Евровизия до момента. Фаворити бяха руският участник Сергей Лазарев и украинката Джамала, която се яви с песен срещу Сталин. Украйна победи и Евровизия 2017 трябва да се състои именно там, което предполага конкурсът да има още по-силен политически заряд. Особено след като американският президент Доналд Тръмп призова Русия да върне на Украйна Крим.

И ако се очаква конкурсът да нажежи международните отношения, то случването му е поставено под въпрос. Организаторите се сблъскват с непреодолимо препятствие, след като 21 членове на екипа с водещо значение подадоха оставките си, съобщава Би Би Си. Причината - през декември новият им шеф в комитета по организацията е отнел основните им правомощия и ги е оставил „напълно блокирани" по отношение на взимането на решения за шоуто. Именно по тази причина екипът напуска, заедно с двама от изпълнителните продуценти на мегаконцерта.

Европейски съюз за радио и телевизия, известен като „Евровизия", категорично обясни на украинската национална телевизия, че независимо от затрудненията, трябва да спази сроковете за организирането на конкурса, а събитието трябва да се проведе, както е планирано - в Киев през май.

Капитаните напускат кораба

Всички членове на екипа са назначени от украинската национална телевизия. Тя пое организацията, след като украинската певица Джамала спечели миналогодишния конкурс с песента си „1944".

В отворено писмо те посочват, че работата им е спряла преди близо 2 месеца, когато за координатор на европейския конкурс в Украйна е назначен Павло Христак и работата им е била блокирана.
Те обвиняват и новия координатор за решението да повиши бюджета на конкурса със 7 млн. евро - от 22 млн. евро до 29 млн. евро, с което се ощетява националната телевизия.

Тазгодишният конкурс „Евровизия" трябва да се състои на 13 май в Киев.

Проблемите валят един след друг

Това не е първото противоречие, предизвикано от предстоящия конкурс. Проблем вече беше предизвикан и от идеята откриването на Евровизия да се състои в манастирския комплекс „Света София" - една от най-големите забележителности на Киев и важен религиозен център, който датира от XVII век.

Украинската православна църква нарече това „богохулство".

След това възникна и друг проблем - Зураб Аласания, който беше начело на украинските национални телевизия и радио, подаде оставка заради информацията, че държавата има проблем с финансирането на конкурса.

Въпросът дали наистина е застрашено провеждането на конкурса е съществен, особено като се има предвид колко усилия е коствала организацията му на други държави. Норвежката телевизия NRK например беше принудена през 2010година да се откаже от излъчването на Световната купа, защото не можеше да си позволи да проведе конкурса и да плати правата на ФИФА по едно и също време.

За Украйна е дори по-трудно, като дори имаше слухове, че не тя ще бъде домакин на конкурса, а Русия. С напускането на екипа три месеца преди провеждането на Евровизия, притесненията за провеждането му са дори още по-големи. Вече се появиха слухове, че има проблем с договорите с някои от подизпълнителите при работата по конкурса.

Една още по-политически заредена Евровизия

Когато през 2016 година певицата от Кримския полуостров Джамала спечели Евровизия, мнозина видяха в победата й политически елемент. Въпреки че състезанието не допуска политически послания в песните, нейното изпълнение на „1944" е политическо заредено - творбата говори за изселването на кримските татари по заповед на Сталин.

Победата й обаче означаваше и че тази година домакин на Евровизия ще бъде раздираната от гражданска война страна, която загуби Кримския полуостров, анексиран от Кремъл през 2014 година и която продължава да се бори с проруските бунтовници в източните си части.

Украйна отново е в политическия фокус на вниманието и заради последните изказвания на американския президент Доналд Тръмп, който призова Москва да върне Крим на страната и дори обвини администрацията на Обама в прекалена мекост спрямо Русия заради ситуацията в Украйна. Затова е много вероятно конкурсът, който наблюдаваме през май, да сблъска още повече международни конфликти на една сцена. Стига шоуто наистина да се случи.

#1 Туурчинов не Турчииноф 16.02.2017 в 16:37:13

Укротатария - колония на Полша.... под егидате на ЕС. Полша печели 30 милионен пазар с молове с полски стоки, суровини на базценица, бели роби със стотици хиляди, придобива ролята на единствен посредник в отношенията ЕС-Русия. Какво печели България? К-р.

Новините

Най-четените