Информаторът XY: Да разбиеш престъпна мрежа с помощта на изнасилвач

Жертвите им са стотици млади момичета и жени. Упоявани с наркотични вещества, насилвани сексуално. В продължение на години групировката е действала на територията на Нюкасъл в Северна Англия.

След дълга поредица от съдебни процеси, последното дело срещу 17 мъже и една жена приключи с окончателни осъдителни присъди по няколко обвинения, включително за изнасилвания и трафик на хора.

За да стигне до конкретни доказателства срещу извършителите, полицията в област Нортъмбрия решава да внедри в престъпната групировка мъж, който вече е осъждан за сексуално посегателство срещу деца. Плащат му 10 000 паунда, за да помогне на разследването - спорно решение, което все пак дава резултат.

"Такъв е светът, в който сме длъжни да се справяме с подобни престъпления. Мрачен, мръсен и пълен с рискове", казва Стийв Ашман, ръководител на областната полиция.

Това съвсем не е първият подобен случай: няколко пъти в рамките на последния няколко десетилетия Великобритания беше разтърсвана от разследвания срещу сексуални насилници. Град Родръм се прочу със скандала за сексуална експлоатация на най-малко 1400 деца в периода между 1997 и 2013 г. В Рочдейл край Манчестър беше разбита още една групировка през 2012 г., чиито жертви са били момичета на възраст 13-15 години.

Случаят в Нюкасъл отново показва колко мащабни могат да бъдат схемите за сексуално насилие.

За полиицята в Нортъмбрия това е най-голямото разследване по данни за сексуална експлоатация. Т.нар. операция "Убежище" започва още в началото на 2014 г., след като полицията разкрива първите случаи на насилие над жени. По това време никой от разследващите не предполага колко огромен е мащабът на посегателството срещу жертвите.

Екип от 50 полицаи работи по казуса в продължение на 3,5 години. Към настоящия момент операция "Убежище" е довела до задържането на 461 души. Идентифицирани са 278 жертви, двадесет от тях се съгласяват да свидетелстват.

Следствените действия все още не са приключили. За да стигнат до следите на извършителите, полицаите работят в тясно сътрудничество с местните власти и населението. Служители в локалните барове и хотели, дори таксиметрови шофьори помагат на служителите на полицията, за да си свършат работата по разкриване на престъпната мрежа. Стратегията дава резултат - много от жертвите събират кураж да разкажат за историята си в полицията.

Службите за сигурност обаче получиха тежки критики заради използването на спорен похват за събиране на следствена информация.

В продължение на 21 месеца полицията използва помощта на мъж, осъждан за изнасилване, който е внедрен под прикритие в мрежата на заподозрените. Няколко организации за защита на децата реагираха с възмущение.

Шефът на полицията Стийв Ашман признава, че този метод действа отблъскващо на много хора. В същото време, той подчертава, че без контакта на информаторите нямаше да бъде постигнат подобен напредък. Някои от най-тежките престъпления щяха да останат неразкрити, ако се използваха само конвенционалните инструменти на разследването.

Самоличността на информатора остава в тайна, в делото го наричат XY.

За него се знае само, че е осъден през 2002 г. по обвинение в това, че е упоил и изнасилил тийнейджърка, след което е поканил още един мъж да се включи в тормоза срещу момичето.

По информация на BBC и Гардиън, този човек е придружавал момичетата до местата за проституция и е участвал в разпространяването на наркотици. Ашман отрича категорично тези твърдения. По думите му, единствената задача на агента под прикритие е била да разбере кои са замесените лица, какви автомобили използват заподозрените и къде живеят. С други думи - не се е ангажирал в престъпна дейност по време на операцията. Поне не и със знанието на полицията.

Какво се знае за извършителите? Престъпната групировка е действала между 2011 и 2014 г., като жертвите са упоявани с алкохол, канабис, кокаин и други наркотични вещества, след което са изнасилвани. Някои от осъдените са принуждавали момичетата да проституират, като са ги предлагали на други мъже.

Голяма част от извършителите примамват жертвите си, имитирайки любов и привързаност като в обичайна интимна връзка.

Най-податливи на този тип внушения са момичета между 14 и 25-годишна възраст, които нямат здрави връзки със семейството и приятелите си, или живеят в тежко социално положение. Това са млади жени, които остават с впечатлението, че се намират в приятелска среда. Предложена им е сигурност и доверие, с което впоследствие се злоупотребява брутално.

Единствената жена сред осъдените е на 22 години. Мъжете са на възраст между 27 и 44 г. Почти всички са родени във Великобритания, повечето - в семейства на второ или трето поколение имигранти. Голяма част от заподозрените са с пакистански произход. Много от извършителите са се познавали от деца.

Депутатът от Лейбъристката партия Сара Чемпиън настоява властите да установят дали причините за криминалното им поведение не се дължат на проблеми в общността; дали става дума за индивидуални отклонения от нормата или за честа, но прикривана практика сред тези младежи.

Тя не се притеснява от това, че биха я обвинили в расизъм. "Тук не става дума за расизъм, а за съдбата на децата", казва тя. Въпреки това от полицията в Нюкасъл подчертават, че сред насилниците има хора от най-различни групи - не само от Пакистан, но и от Бангладеш, Индия, Ирак, Иран и Турция.

Новините

Най-четените