От Майдана до наши дни или похитената революция на Украйна

Мустафа Найем често е наричан "бащата на украинската революция". Той е видял отблизо надеждите на младите, ентусиазирани революционери, които бяха осуетени от усилията на старата, корумпирана система. Има причина в момента Найем да е гневен.

В Украйна той вижда как миналото се промъква в настоящето като многоглава хидра, която трови обстановката.

Активистите от Майдана, гражданските групи и критиците на правителството в страната се сблъскват с грозни, понякога и смъртоносни атаки.

През това време президентът Петро Порошенко оставя разследванията да буксуват.

Найем до голяма степен представлява аномалия. Той е роден в афганистанския град Кабул. Мести се в Киев като дете през 1990-а заедно с баща си, който е бивш зам.-министър на образованието в Афганистан. Преди да се впусне в украинската политика, Найем е добре познат разследващ журналист. Преди три години основава "Евро-оптимисти" заедно с 23 парламентарни представители. Групата не се радва на широка обществена подкрепа, но Найем е един от най-шумните критични гласове в страната.

"Евро-оптимистите" изповядват голяма част от възгледите на Майдана - либерални ценности, борба с корупцията, край на безнаказаността на политиците и европейска интеграция. Те са непрекъснато в социалните мрежи и политическите предавания, но гласовете им се губят в парламент, който още се ръководи от хора, които предпочитат да правят нещата по стария начин.

Найем е бесен. Той може да е "Евро-оптимист", но когато стане въпрос за президентските избори, които са през март догодина, оптимизмът му се изчерпва.

Мустафа Найем

Няма намерение да се кандидатира. Смята за иронично, че неговото поколение от активисти, тези, които рискуваха свободата и животите си на Площада на независимостта, нямат за кого да гласуват.

В момента основните кандидати са бившият премиер Юлия Тимошенко, която печели около 21% от вота, и президентът Порошенко с около 11% подкрепа. И двамата подкрепят старата корумпирана система, не без помощта на бившия мениджър на кампанията на Тръмп - Пол Манафорт. По-рано тази година Украйна замрази разследването по обвинения за корупция към Манафорт.

Правителството на Порошенко започна да подготвя законопроект "чуждестранен агент", аналогичен на закона, прокаран от Владимир Путин, който е насочен към неправителствените организации, журналисти и активисти в Русия. Изглежда украинският президент вече не съумява да контролира крайнодесните активисти.

В неделя, 18 ноември, поддръжници на крайнодесни групи като "Традиции и ред", "Десен сектор" и "Монолит" атакуват LGBTQ-активисти по време на мирна демонстрация за правата на транссексуалните. Канадски журналист, който отразява марша, получава юмрук в лицето.

Един от всеки 55 активисти, журналисти и политици, които са пострадали през последните месеци, е говорил за корупцията, полицейския произвол и политическия елит, който се опитва да завлече Украйна отново в миналото.

Фабрики за тролове унищожават репутацията на независимите активисти, а службите за сигурност и разузнаване преследват журналисти.

Преди пет години по това време Найем призовава "тези, които са готови" да се присъединят към протестите на Майдана. Това се случва, след като тогавашният президент Виктор Янукович се оттегли от споразумението с Европейския съюз. Първоначално хиляди, а впоследствие и милиони украинци излизат по улиците в цялата страна. Три месеца по-късно Янукович заедно с други висши партийни членове напуска Украйна.

През по-голямата част от времето те са в Русия под закрилата на Путин, който смятат за свой патрон. След това руският президент отвръща на удара на про-западните украинци като анексира Кримския полуостров и подкрепя конфликта в Донбас, който продължава и до днес.

Години наред Кремъл отрича руски военни сили да се сражават в Източна Украйна на страната на бунтовниците. Всичко това се променя, когато по-рано през ноември водещият на предаването "60 минути" - едно от най-популярните шоута в Русия - изведнъж казва, че е повече от ясно, че има руски военни в Донбас и би било глупост да бъде обратното. Дори и в Киев руското влияние не отслабва, а напротив - осезаемо се завръща.

Появяват се все повече про-руски билбордове като един от тях е само на няколко крачки от Площада на независимостта.

На тях е отдавна забравеното име на партията на Янукович - "Партия на регионите", както и надпис на руски "Ще върнем обратно нашите хора". Найем знае прекрасно колко точно струва това домогване отново до властта - 10 млн. долара за билбордове по украинските улици, 50 млн. долара за кампанията и още много, за да бъде спечелена тя. Според Найем Русия налива милиони за тази цел.

В ключова фигура в украинската политика в момента се превръща Виктор Медведчук, който има здрави връзки с Кремъл. Путин е кръстник на дъщерята на Медведчук - Дарина.

Найем казва, че Украйна за пореден път е изправена пред огромна заплаха, а консервативните сили, ръководени от Медведчук, са в нов възход. Президентът Порошенко позволява възраждането на "Партия на регионите" и има риск, ако това не бъде спряно, те да завземат контрола върху службите за сигурност, да спечелят мнозинство в парламента през следващия октомври и да разрушат всичко, постигнато на Майдана.

Украинското гражданско общество показва страстна решителност да преодолее битките през последните пет години. Въпреки това опозицията не успява да осъзнае заплахата, когато Медведчук влиза в политическия живот на Украйна като се присъединява към приятелските настроената към Русия партия "За живот".

Властите в страната като цяло правят малко или почти нищо да спрат близкия до Путин политик.

Отговорът на Найем на всичко това е, че с неговите "евро-оптимистични" приятели трябва да работят за създаването на нова политическа сила. Имаме нужда не от революция, а от еволюция, категоричен е той.

Новините

Най-четените