Добрият престъпник е мъртвият престъпник

В пика на бразилското лято празненствата по случай Новата 2016-та година в североизточния град Форталеза привличат стотици хиляди веселящи се на плажа. По-навътре в територията на страната, в бедния квартал Диас Мачедо, жителите се събират на улиците да пият, да пускат фойерверки и да чакат изгрева на слънцето.

В началото на тази година обаче празненството приключи с трагедия.

Около 3 часа сутринта 8-годишно момиче казва на семейството си, че 21-годишният съсед Клейтън Суза я е отвел на изолирано място, където я е подложил на сексуален тормоз.

Вестта за престъплението се разпространява мълниеносно и тълпата празнуващи бързо започва да раздава правосъдие.

Това, което се е случва впоследствие, е заснето с мобилен телефон, а кадрите са споделени в социалните медии. На записа се вижда как Суза лежи в средата на улицата, покрит с кръв и стенещ от болка. Няколко души го бият с тояги и го ритат по главата, докато десетки други гледат. После двама души с мотоциклет прегазват тялото му.

"Мъжът, карал мотоциклета, е наш съсед", свидетелства бащата на Суза - Порфирио. Двама други нападатели са най-добрите приятели на неговия син.

"Не знам защо прегазиха момчето ми по този начин", обяснява Порфирио. "Но ако наистина той е извъшил онова, за което се говори, не е ли трябвало първо да отидат в полицията?"

Суза умира следобеда на 1 януари 2016-та и е първият регистриран смъртен случай, след който последва буквално епидемия от линчове. Тази беда заля Бразилия по времето на сериозни политически и икономически трусове.

Вълната от саморазправа засяга особено тежко град Форталеза.

Повечето жертви на линч от страна на тълпата са обвинени в дребни престъпления, от рода на кражба на велосипед, на мобилни телефони, а в един от случаите - в кражба на чифт сандали.

Десетият годишен доклад на Бразилския форум по обществена сигурност, публикуван на 3 ноември, показва, че във Форталеза има най-много убийства от всички бразилски столици на щати през 2015 година.

Докладът също така показва, че 57% от бразилците са съгласни с популярната фраза "Добрият престъпник е мъртвият престъпник".

Прост преглед върху местните медии и официалните документи за случаите на насилствена смърт разкрива, че през тази година поне 173 души са убити от тълпи в Бразилия - средно по един на всеки два дни.

Само във Форталеза има 14 линчувания, завършили със смърт - повече, отколкото във всеки друг град в страната.

"Хората се чувстват невероятно уязвими", коментира Сезар Барейра, ръководител на Лабораторията за изследване на насилието във федералния университет "Сеара". Той изтъква огромното неравенство и несигурните жилищни условия във Форталеза като фактори, допринасящи за склонността на местните жители да раздават правосъдие със собствените си ръце.

"Линчът е обществен акт в отговор на усещане за безсилие", казва Барейра. "Това е опит за справяне с общ проблем в дадена социална група".

Анализът показва, че над половината от регистрираните смъртни случаи през 2016-та, при които мотивът на линча е известен, са на хора, заподозрени в кражби.

За сравнение, заподозрените в убийства са 20% от смъртните случаи, а обвинените в сексуален тормоз на деца - 7%.

От 14-те души, убити от гневни тълпи във Форталеза тази година, 10 са били обвинени в дребни кражби.

Един от намерилите смъртта си през март е грабнал ръчната чанта и мобилния телефон на жена, след което е бил заловен от тълпата и пребит с камъни.

По-малко от 48 часа по-късно млад мъж е убит, след опит да ограби автобус. Видео, публикувано в YouTube, показва как се случва нападението над него от момента, в който тълпата го заобикаля, през неколкократните му опити да избяга, до пребиването и намушкванията му, чак до момента, в който тялото му остава да тежи неподвижно на калдъръма на улицата. Цялата сцена на брутално възмездие продължава 33 секунди.

"Кражбите често водят до линч, тъй като извърщителите биват заловени на местопрестъплението", казва Фабио Пайва от Лабораторията за изследване на насилието. "Именно неопитните престъпници обикновено са онези, които в крайна сметка биват линчувани - а те често са с най-малък потенциал за рецидив".

На стените на бедния квартал Диас Мачедо, където Суза умира на Нова Година, графити предупреждават потенциалните престъпници: "Ако откраднеш - ще умреш".

Един от хората, нападнали Суза, на свой ред е застрелян през септември, след като открадва лаптоп, коментира полицай Жоао Борхес Нето.

Квартал  Диас Мачедо, който е сред най-бедните във Форталеза, е на шест минути път с автомобил от футболния стадион "Арена Кастеляо", реновиран преди Световното първенство през 2014-та за 623 млн. реала (175 млн. евро).

Getty Images

Според анализаторите икономическата несигурност и социалните промени, предизвикани от многогодишната криза в Бразилия, допринасят за увеличаването на броя на линчовете.

Социологът Жозе де Суза Мартинс за първи път регистрира ръст на опитите за линчувания в средата на 2013-та - точно в момента, когато страната е залята от протести срещу корупцията, полицейската бруталност, липсата на здравеопазване, образование, правосъдие и излишно големите разходи за Мондиала.

Оттогава публичните екзекуции са се превърнали в обичайна гледка.

През изминалата година Бразилия преживя и епидемия на вируса "Зика", импийчмънт на първата жена-президент на страната, най-големия корупционен скандал в историята на Бразилия и най-тежката икономическа рецесия за последните 80 години.

Вероятно заради тази криза, смъртоносните линчове са зачестили, заявява Мартинс.

Само за един ден - 20 юни, във Форталеза са регистрирани три смъртоносни публични линча. Едната от жертвите е 22-годишна жена, която е убита след обвинение, че е откраднала чифт сандали от магазин.

Според експерти официалните статистики не обръщат достатъчно внимание на феномена, а властите не следят случаите на "лично раздаване на правосъдие".

"Това престъпление не е включено в наказателния кодекс и липсват официални данни.

Думата "линч" не винаги присъства в медийните публикации", казва Ариадне Лима Натал, социолог в университета в Сао Пауло, която изучава насилието от тълпи в щата в рамките на 30-годишен период.

Службите за обществена безопасност в щата Сеара отказват да дадат коментар.

По-скоро като изключение, което потвърждава правилото, през февруари щатската прокуратура предявава обвинения срещу 12 души за убийството на Суза. Първоначалното обвинение срещу него за сексуален тормоз обаче междувременно остава недоказано.

Полицаи коментират, че жертвата, която е твърдяла, че е изнасилена от Суза, наистина е имала травми, отговарящи на сексуално насилие. Те обаче не могат да преценят дали точно Суза е извършителят на престъплението.

Пред репортер от местен вестник в дните след смъртта на младия мъж, майка му настоява за отговори.

"Имам правото да знам дали синът ми е извършил това, дали синът ми е чудовище", заявява тя. "А той сам не може да се защити, защото вече е мъртъв".

#3 deowin 07.12.2016 в 18:02:13

А когато твоят син бъде пребит с камъни от тълпата заради недоказано обвинение, все още ли ще подкрепяш този вид поведение? Не ми казвай, че не може да се случи. Дай сила на тълпата и гледай как всеки с капка мозък я впряга и я използва за своите си цели. Съседът ти те гледа накриво? Просто кажи на тълпата, че е изнасилил дъщеря ти и като "доказателство" покажи синините, които сам си й причинил вчера в пияно състояние. Когато се откажеш от върховенството на закона, възможностите като тази стават безкрайни и тривиално постижими. Може би не е зле помислиш какво си пожелаваш.

#4 pixie 07.12.2016 в 18:18:16

deowin, по принцип и твоята гледна точка е правилна, това е и смисълът на правосъдието и правораздаването. Но в Бг като са доказани престъпници, някои и доказани рецидивисти, и ги пускат под гаранция срещу смешни суми или лежат затвора по 2-3 години, след което пак могат да вършат гадостите си, по-спокойни ли да сме? И какво да правим? Щом правосъдието не работи, в сила влиза приложението на закона на джунглата. Или ако щеш, по библейски, око за око, зъб за зъб. Но, да, монетата има две страни.

#5 Кръстанов 07.12.2016 в 18:30:15

Стела, ако наистина хвалиш бразилците за диващината им, значи имаш доста извратена ценностна система. Правосъдието на тълпата е кривосъдие. Такива брутални сцени не трябва да се случват по улиците на никоя държава, която се смята за цивилизована. Део е абсолютно прав, че тълпата от пияници е напълно неспособна да докаже вината на момчето. А фактът, че властите си затварят очите за тази епидемия от самоорганизирани линчове показва накъде се е запътила рушащата се Бразилия. Много жалко!

#6 deowin 07.12.2016 в 18:44:17

>Щом правосъдието не работи, в сила влиза приложението на закона на джунглата Точно понеже това най-честно се казва без особено дълбоко осмисляне на последствията дадох пример. Все пак се налага да помислиш сериозно дали дори зле функциониращото правораздаване и полумнимото върховенство на закона, което имаме в България, е по-нежелано от напълното му заместване с саморазправи, правораздаване на тълпата и анархия. Автоматичното и първорефлексно "щом X не работи добре, то трябва да приложим Y" е доста глуповато, особено когато единственият аргумент е че Y е различно от X, но пълните последствия от него изобщо не са обмислени. А те могат да са съществено по-нежелани от статуквото. Всъщност, често са, а популисти използват повърхностната им привлекателност за да контролират първосигналните тълпи.

#7 pixie 07.12.2016 в 19:55:25

deowin, на теория написаното от теб в последния ти пост е неоспоримо. Обаче, не е трудно да се философства по въпроса. Трудното е да се предложат конкретни ефективни действия, а още по-трудно е да се наложат. Така че само с чесане на езици определено не става. Когато хората са безсилни да променят положението, явно това се получава, правилно или не.

#8 deowin 07.12.2016 в 21:11:23

Обожавам като ми кажат "абе на теория си прав, ама..", което почти винаги се случва с изречение, еквивалентно на "абе на теория 2 и 2 е 4, ама..". 2 и 2 е 4. Deal with it.

#9 pixie 07.12.2016 в 23:04:24

Примерът ти с 2 и 2=4 не е удачен. Нещата са различни и не са еднозначни. Deal with it.

#10 deowin 07.12.2016 в 23:41:42

Ммх.. уотевър внушение уъркс фор ю, мадам.

#11 KingoftheROAD 09.12.2016 в 14:35:37

До тук добре, и аз съм съгласен с деовин. Но, както винаги има едно но, когато нещата опрат до самозащита срещу такъв престъпник, пуснат под гаранция, условно или минимално наказание. И многократни "сблъсъци" със ЗАКОНА, как би следвало да се действа? Стоим, гледаме, и чакаме на НЕГОВАТА милост ли? А той както винаги пак е в ПОРЕДНОТО нарушение. И добре го знае това.

Новините

Най-четените