Те са експерти в транспортирането на наркотици. Предимно кокаин за италианския и европейски пазар. Криели са го в контейнери на кораби или в багажното на самолетите. Дрогата е пътувала от Санто Доминго до Милано или до пристанищата в Сицилия и Сардиния.
Товарите минават митнически контрол благодарение на служители, готови да им помогнат. После наркотиците се крият в специално подготвени за случая автомобили.
Голяма част от дрогата е предназначена за клановете на ндрангетата - калабрийската мафия. Какъв ще е пътят на коката обаче се решава в Рим. Така предположението на италианската полиция, че наркотрафикът се решава в столицата още веднъж се потвърждава.
Тази добре организирана криминална организация е спряна в нощта на 9 срещу 10 октомври. Данъчните и полицията, координирани от Националната полиция "Антимафия" завършват операция "Римлянката - Fireman". Арестувани са 19 души в цялата страна.
Сред тях е римският наркоброкер Мауро де Бернардис и Марио Туркета, бивш лидер на ултрасите от агитката на Лацио. По време на разследването полицията е конфискувала близо 500 кила кокаин с произход Южна Америка на пазарна стойност между 20 и 50 милиона евро.
Все още се издирва едно от главните действащи лица в организацията: Сантос Медина Фамилия, по прякор Начо, високопоставен служител в Националната доминиканска полиция. Начо е основният двигател, организатор и човекът, който финансира вноса на значителни количества кокаин от Латинска Америка в Санто Доминго, а впоследствие и в Италия. Доминиканският полицай е използвал своите контакти с различни местни доставчици на наркотици, но най-вече е имал широка мрежа от съучастници от силите на реда на своята родина.
Медина е бил всеки ден в контакт с Мауро де Бернардис. Италианският наркоброкер от своя страна е поддържал връзка с италианските контрагенти, сред тях се отличава мафиотския клан на ндрангетата Алваро ди Синополи. "Арестът на брокер Де Бернардис е много важен. Той е връзката между ндрангетата и южноамериканските наркобосове" - казва прокурор Микеле Престипино, който координира операцията. Той обяснява, че това са трудно заменими лица, тяхната работа се основава на лични връзки на доверие, изграждани с години, които не се възстановяват току-така.
От операцията стана ясно, че ндрангетата е разполагала с много пари, за да финансира трафика. "Клановете държат парите, това се вижда от тяхното поведение след всяка пратка, която полицията конфискува" - обяснява прокурор Престипино. Веднага след това те организират нов товар. Лично Де Бернардис е поддържал отношенията с клана на Алваро, от който са задържани четирима души. Арестувани са Винченцо Алваро, Франческо Форджоне, Анджело Ромео и Давиде Мариа Бонкомпаньи. Всички те са част от ндрангетата или са свързани с нея по някакъв начин.
"Без работата в Рим на брокер като Де Бернардис, контактите между клановете и наркобосовете щяха да са по-сложни" - казва Луиджи Силипо, ръководител на специален полицейски отряд в Рим. Той е убеден, че с последната операция се потвърждава все по-близката връзка между римската престъпност и ндрангетата.