"Пътувай трудно" - как Брекзит ще се отрази на пътуванията от и до Великобритания

С течение на времето перспективата излизането на Великобритания от Европейския съюз да се случи хаотично е все по-вероятна.

Подобно развитие на ситуацията обаче би превърнало плановете за пътувания на милиони хора в огромно неудобство заради закъснения, отлагания и бюрократични кошмари.

Пътешествениците, които се канят да влизат и излизат от Великобритания, са изправени пред толкова много несигурности, че е почти невъзможно да планират ефективно как да ги избегнат. "Даунинг стрийт" от своя страна потвърди, че правилата за свобода на придвижване за гражданите на ЕС ще се променят незабавно и ще включват по-строги проверки за съдимост.

Допълнителни подробности за промените ще бъдат съобщени по-нататък във времето.

Като се има предвид, че поне за момента алтернативна система не е налице, перспективата е за нови гранични регулации, които влизат в сила на първия ден от почти сигурния Брекзит. Това не спомага опасенията да се уталожат.

Може би нещата ще продължат да работят както обикновено. Но е възможно и пътниците да прекарват часове, може би дори дни, заседнали на пристанища на Ла Манша или на летищните чакални.

Провалената ваканция може да изглежда незначителна в сравнение с огромните търговски споразумения, които са на масата за преговори за Брекзит, но туризмът и от двете страни на британската граница носи милиони долари приходи и годишните почивки са жизненоважни за благосъстоянието на милиони служители.

Британският парламент гласува за отхвърлянето на споразумението за Брекзит, договорено от бившия премиер Тереза Мей.

До момента наследникът й Борис Джонсън, който пое поста през юли, не е постигнал ново споразумение. Той обаче заяви, че Великобритания ще напусне Евросъюза на уговорената дата, "каквото ще да става". Решение не се очертава, така че изглежда почти неизбежно Великобритания да напусне без сделка.

Толкова голяма част от съвременния британски начин на живот - от управление на летищата до производството на сирене - е обвързан с европейското законодателство, че внезапно прекъсване на връзките, в момента насрочено за 31 октомври, ще има огромни последици.

Хората, които пътуват до и от Великобритания, могат да очакват сериозни нарушения на плановете си, казват експерти от туристическия бранш. Това важи с особена сила, ако новите ограничения бъдат реализирани незабавно. Авиацията, валутата, застраховките, роумингът на мобилни телефони и паспортният контрол вероятно ще бъдат засегнати.

Подготовката за излизане от ЕС без споразумение е приоритет за британското правителство, така че се налага браншовете да предвидят този кошмар.

Забавяния на границата

Вариантът за излизане без сделка може да предизвика огромни опашки на ниво паспортен контрол, тъй като Европейският съюз възнамерява да третира пътниците от Великобритания като тези от "трети страни", а не като радващите се на пълни права на членове на ЕС за свобода на движение.

Това добавя 90 секунди гранични проверки за всеки пътник и означава часове забавяния при слизане от който и да е полет, както и дни на забавяне на пристанищата на Ла Манша. Ситуацията ще е впечатляващо нововъведение в бюрокрацията на Брекзит, а опашките вероятно ще се увеличат на британските и европейските летища.

Не всички обаче прогнозират катастрофално развитие на събитията.

Туризмът е важен бизнес във Великобритания, точно както е и в Европа, и се харчат много пари и от двете страни от посетители от целия свят. Съответно туроператорски компании смятат, че британското правителство и ЕС ще искат да гарантират, че това ще продължи.

Какво ще се случи с въздушните полети?

Някои казват, че въздушните превози ще поскъпнат в резултат на излизане без сделка, но полетите така или иначе се очаква да продължат да се извършват между Великобритания и Евросъюза, дори и да не бъде постигнато споразумение. Европейският съюз издаде препоръки през декември 2018 г., в които заявява, че възнамерява да разреши полети от Великобритания до въздушното си пространство.

Съюзът обаче побърза да разясни, че това важи само за "базова свързаност." Излизането на Великобритания от инициативата "Единното европейско небе" на ЕС може да има преки последици за управлението на въздушния трафик и сериозно повлияе на капацитета на летищните писти.

В опит да избегне объркванията след Брекзит предсрочно, бюджетната авиокомпания Ryanair, която е сред най-големите превозвачи в Европа, е сред няколкото, които създават базирани в Обединеното кралство поделения, за да получат отделна британска сертификация. Тя ще е необходима, ако Великобритания напусне без сделка. Междувременно на британската EasyJet пък се наложи да създава европейска база.

Британското правителство каза, че разглежда предложенията на ЕС, но пътниците все още ще могат да купуват билети за полети след 31 октомври и без наличие на споразумение, и, както посочват, с увереност.

И ЕС, и Великобритания ясно са декларирали, че и двете страни искат да гарантират продължаване на полетите при всякакви ситуации, казва Рейго Еляс, национален директор на lastminute.com за Великобритания и Ирландия. Според него важността на запазването на авиационните връзки, които носят сериозни икономически и културни ползи, ясно се разбира и от двете страни.

Ще останат ли паспортите валидни?

Какво ще се случи с паспортите? Дали британските граждани, чиито червени паспорти в момента са с надпис "Европейски съюз", ще останат валидни пътнически документи след 31 октомври? Дадени са уверения от законодателния орган на ЕС, че визи няма да са необходими, поне в началото.

През ноември 2018 г. Европейската комисия оповести, че дори и без споразумение, пътуващите от Великобритания все още ще могат да посещават ЕС без виза, ако същото се осигури и на европейските граждани, посещаващи Великобритания.

Комисията обаче също така е потвърдила, че от 2021 г. британските посетители в ЕС ще се налага да плащат €7 за Европейската схема за туристическа информация и оторизация (European Travel Information and Authorization Scheme - ETIAS), които ще могат да се плащат онлайн преди самото пътуване. Това ще продължи три години и ще гарантира безпроблемно преминаване през границите и летищата на ЕС, подобно на сегашната схема ESTA, която много туристи използват, за да пътуват до САЩ.

Британското правителство също така съветва гражданите да се уверят, че имат оставаща поне 6 месеца валидност на паспортите си, когато влизат в ЕС. Това е увеличение спрямо сегашния 90-дневен лимит. Пътниците от ЕС, които отиват във Великобритания, надали ще са изправени пред визови ограничения, стига Великобритания да отговори реципрочно на предложението на ЕС.

За Лондон обаче тепърва предстои да финализира имиграционната си стратегия след Брекзит, което внася допълнително объркване.

Какво се случва със застраховките и медицинските спешни случаи?

Британските туристи вероятно ще са изправени и пред сериозни промени, когато става дума за застраховки при пътувания в ЕС. В момента туристите, които се налага да използват здравни услуги, могат да покажат Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК), за да ползват безплатни медицински грижи в която и да е страна от ЕС. В случай на Брекзит без сделка, регистрираните британски ЕЗОК няма да бъдат валидни.

Британските туристи трябва да проверят внимателно полиците си за туристически застраховки, за да се уверят, че те осигуряват достатъчно покритие, казва Джо Макей от Bookings For You, туроператорска фирма, специализираща се в турове във Франция и Италия. Вероятно застрахователните премии ще се повишат в краткосрочен план.

Междувременно властите съветват британските туристи да проверят съществуващите полици, за да се уверят дали имат покритие за спешни и критични случаи, тъй като то ще е нужно за покриване на разходите, ако е необходима медицинска помощ, а Великобритания и ЕС не са стигнали до споразумение.

Ще бъдат ли засегнати шофьорските книжки?

Хората, които пътуват от Великобритания до ЕС през тунела на Ла Манша и основните пристанища в югоизточна Англия, ще спечелят от факта, че пътуванията с влак и кораб са защитени от регулациите на ЕС за железопътните превози и международното морско законодателство.

На шофьорите обаче може да се наложи да се снабдят със специална шофьорска книжка, за да отговарят напълно на изискванията, когато са по пътищата на ЕС.

В официалнипрепоръки, разпространени през септември 2018 г., британското правителство заяви, че ако няма споразумение с ЕС, може да се наложи да се сдобиете с Международна шофьорска книжка (IDP), за да шофирате в ЕС.

Какво става с мобилните телефони?

По подобен начин има опасения за цената на употребата на мобилни телефони в ЕС по време на пътувания.

Споразуменията, които обхващат целия Евросъюз и които влязоха в сила през 2017 г., забраниха наказателните роуминг такси, но потребителите все пак трябва да са наясно, че Брекзит без сделка може да означава таксуване на британските туристи от мобилни мрежи в ЕС за достъп до данни, обаждания и изпращания на SMS, доколкото Великобритания ще се смята за "трета страна" в този случай.

Основните британски оператори казват, че в момента нямат намерения да повишават цената на роуминг услугите след Брекзит, но загубата на тази регулация на ЕС може в бъдеще да остави потребителите без сигурност, когато става дума за цената на трафик на данни в чужбина.

Нещо друго?

Цената на пътуване за британските граждани също вероятно ще се увеличи, въпреки че това може да бъде от полза за тези, пътуващи до страната, тъй като ще има влияние върху валутните курсове. Без сделка се очаква лирата допълнително да отслабне и да направи Великобритания дори още по-привлекателно място за посещаване.

От друга страна, Великобритания, която очаква тези туристи, ще е доста различно място от описваното в туристическите брошури, ако се сбъднат апокалиптичните предупреждения за недостиг на храна, лекарства и други стоки, да не говорим за риска от граждански вълнения.

Излизане без сделка би имало огромен ефект върху туроператорите, защото точно този косвен ефект е потенциално много вреден. Той ще откаже хората от резервации на кратки уикенд почивки или потвърждаване на резервации. Това може да изглежда без особени последици за повечето хора, но за туроператорите е от решаващо значение.

Въпреки че и двете страни вече работят по планове в случай на излизане без сделка в опит да олекотят най-тежките ефекти от такова развитие на събитията, в туристическата индустрия се запазва силно усещане за несигурност.

Това на свой ред оставя потребителите в неясна ситуация как ще изглежда светът, ако не бъде подписано споразумение преди крайния срок на 31 октомври.

Всички погледи ще са насочени към британския парламент в следващите седмици, като туристическите експерти се надяват да може да бъде постигнат някакъв вид компромис.

Новините

Най-четените