Украинската афера на Доналд Тръмп

Никой не се е съмнявал, че битката за президентския пост в САЩ е жестока и в нея се използват всички възможни ходове, за които някой може да се сети. Като например да въвлечеш друга държава, за да дискредитираш политически опонент у дома. Или да обвиниш опонента си, че злоупотребява с властта си, използвайки чужда държава, за да дискредитира свой евентуален конкурент на предстоящите избори...

Украинският скандал в САЩ тече с пълна сила, особено след като Комисията по разузнаване към Камарата на представителите публикува жалба на служител на разузнаването относно разговора на президента Доналд Тръмп с украинския държавен глава Владимир Зеленски.

Миналата седмица американски медии съобщиха, че на 12 август служител на американското разузнаване е подал сигнал за разговор на Тръмп с чуждестранен лидер от 25 юли. По-късно беше разпространена информация, че се отнася за Украйна и за евентуален ултиматум с американската военна помощ за Киев срещу компромат срещу Байдън. Конкретно става въпрос за разследване на връзките на сина на Джо Байдън, Хънтър Байдън, с украинската енергийна компания "Бурисма".

По време на разговора Тръмп е заявил пред Зеленски, че трябва да се свърже с личния му адвокат Руди Джулиани и с главния прокурор на САЩ Уилям Бар, става ясно още от публикуваната от Белия дом стенограма.

"Има много да говорим за сина на Байдън, че Байдън е спрял разследване, и много хора искат да разберат за това. Така че какво и да направиш с главния прокурор, ще бъде страхотно", отбелязва Тръмп в разговора си със Зеленски.


Джо Байдън

След консултация с министерството на правосъдието директорът на разузнавателната общност Джоузеф Магуайър обаче е взел решение да не предава доклада на ресорните комисии в Конгреса и Сената. Следователно в Конгреса няма получена информация за каквато и да е промяна в политиката спрямо Киев, която да обясни блокирането на помощта за страната.

Въпросната помощ е отпусната през септември 2019 г. Но тя бе задържана 3 месеца от президента без ясни мотиви.

Сега този анонимен сигнал предоставя едно възможно обяснение за ситуацията - Доналд Тръмп е използвал парите за Украйна като лост за влияние върху местното правителство и правораздаване да започне разследване срещу сина на политически опонент на американския президент.

Това предизвика силна реакция от страна на демократите. Председателят на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси обяви официално разследване за възможността за импийчмънт на президента на САЩ Доналд Тръмп. Разследването трябва да покаже дали Тръмп е действал отвъд правомощията си като президент и дали е злоупотребил с власт за лична изгода.

Пелоси изреди няколко нарушения на закона, които според нея са извършени както от Тръмп, така и от директора на националните разузнавателни служби Джоузеф Магуайър, който отказва да предаде на конгресмените “твърдения на информатор”.

Назначената от Камарата комисия ще проучи дали Тръмп е искал от президента на Украйна да помогне за злепоставянето на бившия вицепрезидент Джо Байдън, фаворит за номинацията на Демократическата партия за кандидат-президент за изборите догодина.

От другата страна, Тръмп не крие разговорите си с украинския президент Владимир Зеленски и категорично отрича в тях да има каквото и да е нарушаване на законите, нито пък нещо съмнително. Той напомни и за обвиненията по разследването за руска намеса в изборите за президент на САЩ, спечелени от него самия. Тогава разследването на специалния прокурор Робърт Мълър в крайна сметка не доказа нищо.

Украинският президент Зеленски сам настоява, че не е бил притискан от американския си колега по какъвто и да е начин по време на въпросния телефонен разговор.

"Имахме - мисля, добър телефонен разговор. Беше нормален. Говорихме за много неща и... мисля, вие сте го прочели, че никой ме е притискал", каза Зеленски пред репортери. Двамата се срещнаха в кулоарите на срещата на Общото събрание на ООН.

"Имаме независима държава. Не мога да оказвам натиск върху никого. Това е отговорът. Не съм се обаждал на никого, не съм молил главния прокурор да започне разследване", каза той по време на двустранната среща с президента на САЩ.

Притесненията на демократите в Американския конгрес идват колкото от самия разговор между двамата държавни лидери и възможността за злоупотреба с власт с цел дискредитиране на политически опонент у дома, толкова и от възможността, че Джоузеф Магуайър може да се е опитал да прикрие подадения към него сигнал за злоупотребата.

Магуайър беше извикан на изслушване пред създадената от Конгреса комисия, която да разследва случая.


Изслушването на Джоузеф Магуайър

Изпълняващият длъжността директор на Националното разузнаване определи пред конгресмените случая с подадения сигнал като "безпрецедентен". Той също така изрази увереност, че главният инспектор към разузнаването и разобличителят са "действали добросъвестно" и са направили всичко "по учебник".

По думите на Магуайър 12 души са слушали телефонния разговор, но отклони въпрос дали е обсъждал оплакването на разобличителя с Тръмп, като отговори, че разговорите с държавния глава са "поверителни".

Той изрази притеснение, че разкриването на подробности за разговорите си с американския лидер ще "разрушат отношенията ми с президента по въпроси, свързани с разузнаването". Магуайър защити службата си, като отбеляза, че не е изтичала информация в медиите.

Сигналът е в основата на процедурата по импийчмънт, обявена от лидера на демократите в Камарата на представителите Нанси Пелоси след публикуването на информация, че Тръмп се е опитал да притисне украинския президент Владимир Зеленски да разследва семейство Байдън.


Нанси Пелоси

Именно тук нещата вече опират до политическата битка в американската политика. Според демократите действително става въпрос за опасен прецедент за използване на властта за лична изгода от страна на Доналд Тръмп. Техните противници републиканците определят започнатото разследване за импийчмънт като поредния "лов на вещици" срещу президента и политическа атака.

Конгресменът републиканец Дейвид Нунес дори определи цялата история като "информационна война", подкрепена от масовите медии.

Но ако размяната на обиди и обвинения е нещо обичайно за двете партии, прибягването до процедурата по импийчмънт е нещо, на което няма как да се подмине с лека ръка. Досега демократите само заплашваха да използват този лост за отстраняване на президента Тръмп, но действията на Пелоси вече говорят за много по-голяма увереност.

Подобен ход е изключително рисков за тях. Той може както да им донесе големи дивиденти в борбата за изборите догодина, но може и да се обърне срещу демократите.

Както и при разследването на специалния прокурор Робърт Мълър за руската намеса в американските избори, така и тук Тръмп играе картата за преследване срещу личността му от страна на политическите му противници.

Ако разследването по сегашния случай също не покаже нищо, това ще е коз за Тръмп, който да използва по различни начини в предстоящата му кампания за преизбиране - и изказванията в стил "Те се опитаха да ми припишат какво ли не, но ето ме тук официално невинен, а те са победени", ще са силен мотиватор за избирателите му.

Ако разследването обаче ясно покаже превишаване на правомощията или друга злоупотреба от страна на президента, това ще е победа за самите демократи, които тепърва трябва да изберат своята номинация за президент в една тежка предварителна кампания с много удари.

В този смисъл, самата процедура по импийчмънт не е толкова важна, колкото нейното символично значение. Демократите, макар в Долната камара на Конгреса да разполагат с необходимия им брой гласове за задействане на процедурата, нямат шанс да прокарат идеята за отстраняване на президента през Сената, контролиран от републиканците.

За демократите по-важно е привличането на внимание върху това, което те посочват като злоупотреби в управлението на Тръмп и неговото лично облагодетелстване с власт. Оттук нататък основната цел за тях ще е да приведат възможно най-много доказателства в тази посока.

А истинската присъда ще бъде произнесена от гласоподавателите през ноември 2020 г. Защото, каквото и да си говорим, с или без вина на Тръмп по случая, именно това е голямата цел - следващата президентска надпревара.

Новините

Най-четените