Владимир Путин прекрати действието на руско-американския договор за утилизация на оръжейния плутоний и постави ултиматум на САЩ: отмяна на санкциите срещу Русия и изпълнението на редица условия с още по-ниска вероятност за реализация.
Експертите описват това решение на Кремъл като нов етап в необявената Студена война между Русия и Запада.
В текста на указа на Владимир Путин от 3 октомври се казва, че решението е взето "във връзка с коренната промяна на обстоятелствата; възникването на заплаха за стратегическата стабилност в резултат на неприятелски действия от страна на САЩ по отношение на Русия; и неспособността на САЩ да осигури изпълнението на поетите отговорности за утилизация на излишния оръжеен плутоний в съответствие с международните договори; както и изхождайки от необходимостта да се вземат неотложни мерки за защита сигурността на Руската федерация".
Условията за възстановяване на договора са посочени в пояснителната бележка към законопроекта с мотивите за прекратяването му.
Тези изисквания са общо пет, а четири от тях са практически неизпълними на настоящия етап от руско-американските отношения.
Първо, Русия изисква съкращаването на американския контингент в страните-членки на НАТО до нивото им към 2000 г. Това означава изтегляне на силите на САЩ от България, Естония, Латвия, Литва и Румъния, където американските въоръжени сили имат право на съвместно ползване на военни бази (в България това са авиобазите "Безмер" и "Граф Игнатиево", полигонът "Ново село" и складове в Айтос).
Путин настоява още САЩ да се откаже от "неприятелската политика" по отношение на Русия, да отмени закона "Магнитски" от 2012 г. (налагащ визови и финансови ограничения срещу лицата, замесени в смъртта на юриста Сергей Магнитски).
Нещо повече, Кремъл настоява САЩ да отмени санкциите, свързани с конфликта в Украйна, и да компенсира претърпените загуби на Русия. Размерът на щетите, които Москва смята, че е претърпяла от наложените санкции и контрасанкции, не е посочен.
От САЩ е поискан и ясен план за необратимата утилизация на плутония.
Външното министерство на Русия обясни прекратяването на договора с "неоправданите надежди". В съобщението на дипломатическото ведомство се казва, че "администрацията на Обама направи всичко, за да разруши атмосферата на доверие, която можеше да стимулира сътрудничеството". Кремъл обявинява американските власти, че след анексирането на Крим от Русия са "предприели цяла серия враждебни стъпки, насочени към директно подриване на руската икономика и социална стабилност".
Договорът между САЩ и Русия е подписан през 2000 г., като двете страни се разбират да изведат от оръжейните си програми и да утилизират по 34 тона плутоний, използван за целите на националната отбрана.
Документът включва работен график, според който утилизацията трябваше да започне през 2018 г. Той се счита за важен етап в ядреното разоръжаване, защото не просто се унищожават ядрени бойни глави, но и оръжейни ядрени материали.
"Макар че броят на бойните глави беше намален, плутоният си остана и винаги може да се използва за повторно увеличение на ядрения потенциал. Затова беше подписано споразумението, според което този плутоний трябваше да бъде изведен от употреба и превърнат във форма, при която бъдещото му използване би било невъзможно", казва директорът на програмата "Русия и ядреното неразпространение" към ПИР-Център Андрей Баклицкий.
Оттам нататък обаче започват разногласията.
Двете страни се задължават да осъществят утилизацията чрез изгаряне на MOX-гориво (mixed-oxide fuel), състоящо се от смес на оксидите на урана и плутония. За тази цел в Русия е построен завод в Железногорск, който се занимава с преработка на плутоний. В Белоярската АЕЦ е въведен в експлоатация реактор с бързи неутрони БН-800.
На теория MOX-технологията би трябвало да дава възможност за използването не само на оръжеен плутоний, но и на отработено ядрено гориво от реакторите, използвани от останалите АЕЦ в Русия. Това позволява т.нар. "затворен ядрен цикъл": отработеното от бързите реактори MOX-гориво на свой ред би трябвало да отиде за производство на гориво за топлинните ядрени реактори.
Постигането на подобен търговско-ефективен цикъл обаче е твърде далеч. Директорът на Белоярската АЕЦ Иван Сидоров коментира, че производството на MOX-гориво от отработено ядрено гориво струва три пъти по-скъпо от обичайното.
САЩ също преценява, че този метод за прекалено скъп и прекратява строителството на аналогичен комплекс в Южна Каролина.
Вместо това американските власти предлагат алтернативен подход - т.нар. "имобилизация", при която плутоният се смесва с други радиоактивни отпадъци, но не се използва като гориво за реактори, а се "погребва" в земята.
Това обаче не е прието от Русия, тъй като този метод не изменя изотопното състояние на плутония - той може да бъде изваден повторно и да се използва за ядрено оръжие.
Още през април 2016 г., малко след публикуването на документите от Panama Papers, Владимир Путин публично напомни за договора за плутония.
"Нашите партньори трябва да не забравят, че шегичките са си шегички и тяхната работа по разпространението на информационни продукти, насочени срещу Русия, е едно, а сериозните въпроси, особено в областта на ядреното въоръжение, това е нещо съвършено различно и трябва да сме в състояние да изпълним задълженията си", каза Путин, докато отговаряше на въпроси за офшорните компании на челиста Сергей Ролдугин.
Експертите по ядрена сигурност смятат, че прекратяването на договора няма да има съществени последици за двете страни.
Андрей Баклицки е убеден, че няма да се наложи закриване на завода в Железногорск.
"В момента развивавме активно това направление, защото смятаме, че това е бъдещето на ядрената енергетика. Във всички случаи ще му бъде необходимо гориво. Производството ще продължи, но вече в такъв вид, който е нужен за захранваенето на реактор", казва той
По думите на експерта от московския "Център Карнеги" Алексей Арбатов, ходът на Путин е символичен жест.
"Отдавна никой не се отнася сериозно към това споразумение. Всичко изглежда като някаква дипломатическа шега: поставихме такива условия, сякаш държим в ръцете си американското ядрено куфарче и няма да го върнем, докато Вашингтон не изпълни условията ни", коментира той.
В руския документ се подчертава, че независимо от замразяването на споразумението, Русия няма да използва оставащите 34 тона плутоний за "производство на ядрени оръжия или други военни цели". С други думи - този ход на Путин може да се разглежда единствено като политическа маневра.
"Коммерсант" цитира коментар от анонимен източник от държавната администрация в Русия, който заявява, че прекратяването на споразумението "трябва да напомни на американските колеги, че и те не са идеални".
Той признава, че в Москва са пресметнали всички рискове, но нямат никакви илюзии по отношение на действията на САЩ.
"Те инвестираха прекалено много в развитието на инфраструктурата на НАТО в Източна Европа, за да се откажат просто така от нея. За да се случи нещо подобно, ще е нужен значително по-сериозен повод", казва източникът на изданието.
Изпълнителният директор на Руския съвет по международни отношения Андрей Кортунов обръща внимание на това, че преди години Русия и САЩ винаги се опитваха да отделят сферата на ядрената безопасност от политическата сфера, а сега се получава тъкмо обратното - политическите ходове се обвързват с изпълнение на ядреното споразумение, което би усложнило напредъка в тази област.
Руският политолог Василий Жарков посочва, че решението на Путин неслучайно се взима в момента.
"Контекстът е ясен: докладът от разследването за сваления MH17, на който Русия няма с какво да отговори; факторът на президентските избори в САЩ и евентуалната неопределеност на външната политика на Вашингтон (както вероятно мислят в Москва)", смята той.
В тази ситуация руската страна иска да каже "Ще се съпротивяваме и имаме ресурси". Темата за ядреното въоръжение е избрана неслучайно, защото подчертава статута на Русия като "велика държава". Полето за евентуално "пазарене" е посочено: санкциите. Но този подход никога няма да предизвика разбиране от страна на Запада", добавя Жарков.
Той се съмнява, че САЩ ще отмени санкциите в резултат на ултиматума на Русия.
"Започва дълго противопоставяне и ще победи онзи, който има повече ресурси и по-здрави нерви", каза експертът.
Россия скоро будет менять нефть на продовольствие Шантаж Америки плутонием – это откровенный плевок Обаме, здесь правительство в Кремле постепенно подходит к точке невозврата. Риторика Путина и его окружения напоминает события 1983 года, когда и Боинг сбили, и санкции повводили за Афганистан, и нефть начала падать в цене. Теперь ядерный шантаж – как раз перед очередной перестройкой. Но несомненно одно – Путина скоро задушат подушкой, потому как договор о обмене российской нефти на продовольствие будет подписывать кто-то другой. Сегодняшний демарш Путина с плутонием – тому подтверждение. В Кремле понимают – за свои поступки рано или поздно им придется отвечать. Уже никто в мире не сомневается – самолет рейса MH17 в небе Донбасса сбили российские военные. Никто не сомневается, что Россия в Сирии защищает режим Асада. Напомню – это режим, который поддерживает всего 10% населения этой арабской страны. А значит эта война обречена. Но это еще не все – на исходе 2016 года вдруг выяснилось, что санкции все же работают. Выяснилось это внезапно и сообщил это сам Путин. В понедельник 3 октября 2016 года он попытался применить свой последний аргумент – прямой ядерный шантаж. Москва готова возобновить соглашение с США об утилизации оружейного плутония в случае отмены Вашингтоном «закона Магнитского» и всех антироссийских санкций, следует из текста законопроекта, внесенного в Госдуму президентом России Владимиром Путиным и размещенном в понедельник, 3 октября, в автоматизированной системе обеспечения законодательной деятельности. На секунду – ВСЕХ САНКЦИЙ, вообще всех, которые ввели против России. Дополнительно Путин хочет, чтобы США вывели все свои войска из Европы, говорится в документе. Точнее – привести их в состояние на начало 2000 года (напомню – тогда в Европе осталось всего 4 батальона американцев). Кроме того, Путин потребовал компенсировать потери от санкций. Как мы понимаем – в Америке Путина и его предложения пошлют подальше. Не потому что они невыполнимы, а потому, что явный шантаж для американцев, это как укус блохи. Пентагон понимает, что Россия планирует наращивать ядерный арсенал тотальными темпами, видимо планируя его увеличить в 2-3 раза за десятилетие. Имеется в виду – все же победить не качеством, а количеством. Американская ПРО вряд ли справится с 12 000 боеголовок, даже не смотря на то, что 64 американский Крейсера могут одновременно перехватить до 1000 баллистических ракет и боеголовок – этого откровенно мало будет в подобной ситуации. Но Пентагон располагает и несколькими тузами в рукаве. Например программы перевооружений на 2017-2025 год предусматривают план “Б”, когда комплекс американской ПРО будет дополнен лазерным и электромагнитным оружием. Да и санкции душат Россию колоссально – иначе бы не было такой паники накануне зимы 2017 года. Ведь дело в том, что сейчас Россия уже испытывает недостаток пшеничной муки хлебного качества. Украина, Канада, США пшеницу в Россию не поставляют, а фуражная пшеница не очень лепится в хлеб. Кроме того “импортозамещение” привело к серьезному росту цен на ряд продуктов. А еще и расходы на содержание нескольких квазиреспублик и войну в Сирии. Результат – около 30% бюджета 2017 уйдет на армию. И это при том, что 70% ВВП России вырабатывается госкомпаниями. А это ахилесова пята российской экономики. Стоит только ввести секторальные санкции и ограничить работу SWIFT в России, как экономика начнет полностью сыпаться в течении нескольких месяцев. Смешно – Путин, вступая во все большую конфронтацию с США, подгоняет этот сценарий. И если раньше был шанс, что дефолт России наступит не ранее 2018 года, то теперь это четко может быть весна 2017, а возможно и февраль. И вот, ровно через 100 лет в России опять революция, люди на улице и расстрелянный царь – на этот раз пожизненный президент. А потом опять “признание Америки”, “нефть в обмен на продовольствие” и “перестройка 2.0″. Истерика с плутонием, это именно истерика. В Кремле понимают, что тонкая нить, на которой они висят может оборваться именно из-за плохой экономики. И счет идет на месяцы – последние месяцы. А что будет с Россией после распада – это уже другая история. Более печальная – увы. Виктор Шевчук
На Жужето му се клатят дребните крачета, а голямата му- празна -тиква вече получи тремор!!
Целта на НАТО са ресурсите на Русия , никакъв мир и никакви демокрации. Да, така е. +2 "парадоксални" момента: 1/ Това по никакъв начин не влияе на нагласите на преобладаващата част от населението в Източна Европа 2/ Евентуалното изпадане на Русия във вътрешен хаос би попречило точно на тези намерения
-Хаосът и анархията ще затруднят изнасянето, но това са неизбежни разходи, един вид режийни разноски, като загубите в жива сила ще бъдат за сметка на туземците. Да, звучи зловещо, но не е невъзможно. -Вътрешен хаос, след който може да последва разпадане би бил манна небесна за тартора на нато. Подробност: ако м/увременно не е прекалено зает с други, собствени вътрешни проблеми. Да, също звучи зловещо, но също не е невъзможно. Когато силите са равни, битката е взаимноунищожителна. И като че ли това е, което изначално не е отчетено в този конфликт...
Пустият му volodia успя да ме разсмее здраво. Цитира направо от ''извора''....еврейският сайт ''Русский Еврей новая газета Лехаим!'' Никто в мире не сомневается,volodia,но във вашия ''мир'',а има и доста други мисловни ''мир''-овеТой изглежда/вашият/ примерно така,както казва видният болшевик Виктор Шевчук . ''... И если раньше был шанс, что дефолт России наступит не ранее 2018 года, то теперь это четко может быть весна 2017, а возможно и февраль. И вот, ровно через 100 лет в России опять революция, люди на улице и расстрелянный царь – на этот раз пожизненный президент.'' Гладен Троцки-революция сънува.....юбилейна....
тъй тъй...чифутите правят СветЪ луд,пък вие си плетете интригите и все някой тук знае най-много