Той е един от най-богатите и най-добре свързаните с властта хора в Русия. Връзките му са толкова значителни, че си е спечелил прякора "готвача на Путин". Да, Евгений Пригожин е един от наистина важните хора в общата схема на властта в Кремъл, особено що се отнася до сенчестите операции в сивата зона.
Той натрупва богатството си от кетъринг бизнес през 90-те години (оттук идва и прякорът му). Пригожин влиза в елитния кръг на президента Владимир Путин, когато през 2001 година руският лидер започва да вечеря в луксозния плаващ ресторант в Санкт Петербург, наречен "Нов остров".
Подобно на много други руски олигарси, 58-годишният Пригожин е разклонил бизнеса си в много различни посоки, използвайки офшорни сметки и фирми, за да прикрива какво всъщност е реалното му състояние, докато всъщност има охолен и разкошен начин на живот.
От години обаче американското правителство е вдигнало мерника на "Готвача на Путин", засилвайки санкциите срещу него и бизнеса му. Една от причините за това е сочената му роля в руското вмешателство в изборите за президент в САЩ от 2016 г.
Разследванията на редица журналисти и мозъчни тръстове също свързват Пригожин с най-известната към момента частна наемническа армия, наречена "Вагнер", която позволява на Кремъл непряко да се меси в редица горещи точки по света, без официално да го прави.
Самият Пригожин категорично отхвърля твърденията в тези разследвания срещу него, макар да отказва да даде повече информация за собствения си бизнес.
Кой е Евгений Пригожин
90-те са време на тотален хаос за Русия и много млади и способни хора използват стълбата на хаоса, за да се издигнат. Така и малко по малко в Санкт Петербург изгрява неговата звезда. Първоначално той започва бизнес с продажба на ход-дог, който прераства във фирма за кетъринг, която обаче бива затворена заради грабеж и измама. Прекараното време в затвора отваря на Пригожин възможност да използва създадените там контакти, за да наложи бизнеса си отново.
Той не попада в първоначалния кръг от съюзници около президента Путин, но впоследствие става един от важните играчи в бизнеса и в плановете на Кремъл.
Въпреки това Пригожин се старае да не се появява често в медиите и отбягва публичното внимание, а дори в медийните си прояви се старае да не издава много за себе си, или поне не важни неща.
Как той стана част от политиката на САЩ?
На 30 септември тази година Министерството на финансите на САЩ добави нови санкции срещу Пригожин, обвинявайки го, че стои зад руските усилия за влияние върху междинните избори в САЩ през 2018 г.
Името му за пръв път влезе сериозно в американските медии покрай скандалната Агенция за интернет изследвания, идентифицирана като "фабриката за тролове" в Санкт Петербург, която, според американските власти, използва фалшиви интернет акаунти и фалшиви новини, за да повлияе на американските избиратели на президентските избори през 2016 година.
Пригожин, неговата фирма Concord Catering, негови бизнес сътрудници и "Фабриката за тролове" бяха обвинени от съда в САЩ през февруари 2018 г. за тази изборна намеса. Обвиненията бяха съставени от американския специален прокурор Робърт Мюлер, който разследваше предполагаемите руски опити за подпомагане на предизборната кампания на Доналд Тръмп.
Руският бизнесмен категорично отрече обвиненията към себе си. "Американците са много впечатляващи хора - те виждат това, което искат да видят. Изобщо не съм разстроен, че съм в този списък. Ако искат да видят (в мен) дявола, нека видят него."
Впоследствие той беше отново обвинен за вмешателство в американския демократичен процес покрай междинните избори, като разследването отново води до организация, наследник на Фабриката за тролове, която се занимава с разпространение на фалшиви новини. Не се смята, че дейностите са изкривили резултатите от изборите в САЩ.
Според разследването на американските власти Пригожин е свързан с тези усилия за вмешатество чрез финансирането на въпросната организация, посредством компанията си Concord Catering. Така се стигна и до новите санкции, които забраняват на американски лица и компании да извършват бизнес с която и да е фирма на Пригожин.
Руският бизнесмен обаче така или иначе вече е обърнал погледа си в друга посока - Африка, Близкия Изток и Европа.
Африканската готварска книга на олигарха
Фокусът на Кремъл все по-често се измества именно към Африка. Затова и не е особена изненада, когато изследвания на експерти по социалните медии от Facebook и от университета "Станфорд" откриват, че има следи от операции за влияние върху общественото мнение в различни региони на Африка през социалните мрежи, като тези следи сочат именно към "Готвача на Путин".
На 30 октомври Facebook заяви, че е спрял три мрежи от руски интернет акаунти, насочени към скрито влияние върху събитията в няколко африкански държави. Руският произход на пропагандната кампания е бил прикрит с помощта на местни граждани.
Първата мрежа от акаунти е оперирала в Мадагаскар, Централноафриканската република, Мозамбик, Демократична република Конго, Кот д'Ивоар и Камерун.
Втората мрежа е насочвала влиянието си върху Судан, а третата е работила в Либия.
Амбициите на Русия за влияние в региона са изключително силни и всеобхватни - от икономическо, през политическо и до военно въздействие. Така например разследване на BBC установи, че руски агенти са се свързали с най-малко шестима кандидати за президентските избори в Мадагаскар с предложения за финансиране и логистична подкрепа.
Преди около година Кремъл изпрати 175 военни инструктори в Централноафриканската република (ЦАР) - страна, разкъсвана от насилие и борбите на различни милиции - за да помогнат на армията на президента Фаустин-Арханг Туадера да се справи с проблема.
Съобщава се, че става въпрос за наменическата група "Вагнер", която е под ръководството именно на Пригожин. Русия се цели в ЦАР, за да гарантира спечелените от свои компании концесии за добив на злато и диаманти. Франция, бившият колониален господар на ЦАР, също има военно присъствие в страната.
Именно по време на разследване за връзките между няколко подобни мини за добив на ценни метали и диаманти с наемниците от група "Вагнер" загинаха трима руски журналисти. Те бяха застреляни от засада през 2018 г., като и до този момент все още няма открити извършители на убийството.
Разследване на CNN е открило правителствен договор за добив на минерали между правителството на ЦАР и Lobaye Invest, руска фирма, управлявана от Евгений Ходотов, друг бизнесмен от Санкт Петербург, поддържащ тесни връзки с Пригожин. Компанията Lobaye Invest обаче е обвита в тайна и намиране на информация за нея е невъзможно, докато самият Пригожин отрича да има каквато и да е връзка тук.
Междувременно обаче руснаци отговарят за охраната на президента на страната Фаустин-Арханд Туадера. Според информациите на CNN те са част от екип, наречен "Сева Секюрити", за който се подозира, че е челен отряд на "Вагнер".
Миналия месец президентът Путин беше домакин на среща с 43 африкански лидери в черноморския курорт Сочи, подчертавайки новата глобална амбиция на Русия. Той има желание да съживи връзките на Москва от съветските времена с африканските държави, предизвиквайки реакциите на Запада и особено на бившите държави с колонии в региона.
Какво друго приготвя Пригожин?
Предполагаемата връзка на бизнесмена с наемническата армия "Вагнер" идва през бизнеса му с кетъринг за армията. Още преди години Пригожин спечели голяма обществена поръчка за изхранването на руските въоръжени сили. Самият той отрича всякакви връзки с "Вагнер" и отказва да коментира твърденията на САЩ, наричайки ги "частен въпрос".
Въпреки това множество доклади на различни разузнавания посочват именно него като силната фигура зад частната армия. След като сериозната издънка на групата през февруари 2018 г., когато в Сирия участват в нападение над военна база, в която има американски войници, нейните сили започват малко по малко да се разформироват и поставят под командването на други подобни групи, или да се релокират в по-малко стратегически точки като Африка.
Междувременно последното начинание на Пригожин е отново медийно - глобална медийна платформа, наречена "Патриот", която си поставя за цел да се "противопостави на антируски медии, които не забелязват хубавите неща, които се случват в страната".
В "Патриот" се обединяват четири новинарски уебсайта със седалище в Санкт Петербург: агенция RIA FAN, Народные новости, "Економика сегодня" и "Политика сегодня".
Комбинираната му аудитория се смята за по-голяма от тази на държавната информационна агенция Tass или прокремълската телевизия RT. А в свое интервю Пригожин коментира, че се радва да оглави настоятелството на "Патриот".