Шпионски игри

Да откриеш шпионин не е никак трудна работа. Трудното е да решиш какво да правиш с него.

Повече от 70 години Москва пълни посолството и консулствата си в САЩ със служители на разузнаването - същото прави и Вашингтон със собствените си дипломатически представителства в Русия. Мисията им е ясна: да откраднат най-важните тайни на десетилетния противник.

Задачата на Федералното бюро за разследвания в САЩ е да идентифицира и проследи тези служители. Нищо повече от игра на котка и мишка.

Решението на Белия дом да изгони публично група руски дипломати, което беше взето от администрацията на Барак Обама преди дни, обаче е рядко срещан и провокативен акт.

Има случаи, в които американските президенти решават да експулсират руснаци, за които има подозрения, че са извършили реални вредоносни действия с шпионската си дейност. Има и случаи, в които прогонването на конкретни лица се прави като предупреждение към Москва. Нарочените за шпиони служители са само пешки в големия шахматен дуел.

"Мисля, че това решение ще има краткосрочен ефект върху разузнавателната дейност на Русия в САЩ. Но играта ще си продължи, няма незаменими хора в разузнаването", казва Кевин Фавро, бивш висш служител на контраразузнаването във ФБР, който коментира хода на Обама.

Служители от администрацията в САЩ твърдят пред New York Times, че преди няколко седмици Белият дом е поискал от ФБР и службите за сигурност да изготвят списък с руски граждани, за които има подозрения за шпионаж. Обама реши да нареди експулсирането им като реакция на "кампанията на Русия за намеса в президентските избори", както и заради неуважителното отношение срещу американски дипломати, изпратени в Русия.

Решението на САЩ да отстрани дипломати от Вашингтон и Сан Франциско не е особено изненадващо, коментират бивши служители на правоохранителните служби в САЩ.

Екс-агентът на ФБР Джефри Харп, който е ръководил аналитичните сили на контраразузнаването в Сан Франциско до пенсионирането си през 2015 г., казва, че руснаците разполагат с широка шпионска мрежа в района.

"Това за нас винаги е било проблем заради близостта до Силициевата долина. Но тук не става дума само за корпоративен шпионаж. В Сан Франциско са разположени голям брой военни институции", казва още той.

Руското консулство в Сан Франциско използва профила си във Facebook, за да отрече твърденията, че е бърлога на шпиони. Публикацията описва затрудненията, които изпитват "близо дузина" дипломатически служители, които ще трябва да "посрещнат Новата година на път към Русия".

Консулството описва като "странно и нелепо" нарочването на служителите за шпиони. Сред тях, пишат още руските дипломати, е готвачът на дипломатическото представителство, "на чието майсторство се наслаждаваха стотици гости в продължение на три години".

"За съжаление, вече няма да можем да ви глезим с автентична руска кухня", се казва още в съобщението.

ФБР взема предвид няколко фактора, преди да реши кого да изгони от страната.

"Обикновено става дума за дипломати, за които има най-много подозрения, че се занимават активно със събиране на разузнавателна информация за политиката, отбраната и икономиката", казва Фавро. С други думи - това са руските граждани, които най-успешно крадат американските тайни.

Понякога обаче решението се взема по-скоро заради стратегически съображения. По време на Студената война ФБР предпочита да не включва активни руски шпиони в черния си списък, за да накара Москва да се усъмни дали те не са рекрутирани като двойни агенти.

"Бюрото обичаше да играе подобни игрички. Целта беше да се внесе недоверие, подозрение", коментира Рей Батвинис, контраразузнавач с 25-годишен стаж, който се пенсионира от ФБР през 1997 г.

Батвинис разказва, че по време на управлението на Роналд Рейгън ФБР често влиза в конфликт с ЦРУ и Държавния департамент по въпроса дали е разумно да се гонят руските шпиони. Другите две служби се безпокоят, че подобен ход може да накара Кремъл да разреди броя на американските дипломати и шпиони в Русия.

В разгара на Студената война присъствието на руски разузнавачи в САЩ е в пъти по-голямо от това на ЦРУ в СССР - може би в мащаб 10 към 1, коментира Батвинис. Всеки потенциален опит на Москва да отстрани служители на ЦРУ би отслабил значително капацитета на агенцията в Русия.

Тази динамика се променя в края на 1986 г., когато серия от шпионски удари по САЩ вбесяват толкова сериозно президента Роналд Рейгън, че той решава да изгони 80 съветски дипломати. СССР отговаря, като гони десетки американски държавни служители.

За американското контраразузнаване във ФБР почти нищо не се е променило след падането на съветския режим. Задачата им е да продължат да следят или да се конфронтират със служители на руските тайни служби, а понякога - да се опитват да ги вербоват като американски агенти.

Тези усилия дават известен резултат, твърдят бившите служители на ФБР. През последните години дори се смяташе, че Бюрото е успяло да привлече ръководителя на представителството на СВР във Вашингтон (СВР - Служба за външно разузнаване). В крайна сметка, човекът е отказал предложенията на ФБР.

#1 Люба6а 31.12.2016 в 15:47:18

тъпият кениански маймуняк за пореден път доказа,че дори от маймуняк да направят президент,то маймунякЪт пак си остава маймун...никога не съм виждал и чувал по-безпомощни съединени чи*утски щати

Новините

Най-четените