* * * Земята също губи части от своята атмосфера, но в много по-малки количества, тъй като магнитното й поле е много по-силно.
* * * Основната част от атмосферата на Марс е била загубена за няколкостотин милиона години. Планетата не е загубила цялата си атмосфера и учените не очакват това да се случи, защото процесите днес са по-слаби.
* * * Ядрото на планетата е започнало да изстива, което е довело до отслабване на магнитното поле. То пък е оставило част от атмосферата без защита и изложена на Слънчевия вятър, който е "откъсвал" йони от атмосферата. Това е процес, който продължава и до днес.
* * * Преди милиарди години Червената планета е имала езера, морета и много по-топъл климат. Това се е дължало на дебелия слой атмосфера. НАСА изчислява, че всичко е било наред на Марс допреди 3.7 млрд. години.
* * * Скоростта, с която атмосферата напуска Марс, е от 10 до 100 пъти по-голяма от нормалното.
* * * На 8 март космически апарат на НАСА е заснел как слънчева буря отнася атмосферата, съобщиха учени. Така с днешната новина беше решена дългогодишната мистерия как планета, приличаща на Земята, се е превърнала в студена и суха пустиня.
* * * Червената планета е имала атмосфера, но тя е отнесена от мощна слънчева буря. За разлика от Земята, Марс няма магнитни полюси, които да предпазват атмосферата й и така става уязвима на високоенергийни излъчвания на газ и магнитни частици от Слънцето.
Mars getting slammed by particles makes for gorgeous visualizations. https://t.co/NpSftVtWbH
— Brandon Riddle (@BdRiddle) November 5, 2015
* * * Марс изглежда е имала гъста атмосфера, достатъчно топла, за да поддържа водата в течно състояние.
* * * Мисията MAVEN е идентифицирала процеса, изиграл ключова роля в прехода на марсианския климат от топла и влажна среда, която може да поддържа живот, до студената и суха планета, която познаваме днес.
В сряда НАСА съобщи, че ще обяви нови "ключови научни открития" за Марс в централата на агенцията във Вашингтон.
Американската космическа наскоро съобщи на извънредна пресконференция за откриването на много подобна на Земята екзопланета, а само преди месец - че има солена, течаща вода на Червената планета.
В събитието участваха:
Майкъл Майер, водещ учен в програмата за проучване на Марс към централата на НАСА
Брус Джакоски, главен изследовател в Лабораторията за атмосферна и космическа физика (LASP) от Университета на Колорадо, Боулдър и космическия кораб MAVEN (Mars, Atmosphere and Volatile Evolution), който е на орбита около Марс
Джаспър Халекас, водещ учен от университета в Айоваи мисията MAVEN
Якхъ Донг, член на научния екип в LASP и MAVEN
Дейв Брейн, член на научния екип в LASP и MAVEN
Преобладават учени, свързани с космическия кораб MAVEN, който е на орбита около Марс и изучава горната атмосфера на Червената планета.