Кремъл вече рисува въображаема мишена на гърба на бивш вътрешен човек, за когото се предполага, че е бил ключов ресурс за информация за ЦРУ, преди да разузнавателното управение да го изтегли от Русия в Америка през 2017 г.
Във вторник руският вестник "Комерсант" публикува името и биографията на мъж, който живее със собственото си име в близост до Вашингтон заедно със съпругата и децата си.
Така изданието може да е отворило вратите пред всякакви потенциални убийци, като не всеки от тях може да бъде директно проследен до Кремъл.
На репортерите на "Дейли Бийст" са необходими само няколко минути търсене в Google, за да открият къщата за милиони долари, в която живее мъжът.
Като се има предвид заплахата от отмъстителния и убийствен режим на президента Владимир Путин, домът най-вероятно е под наблюдение. Това си проличава и когато репортери на "Дейли Бийст" приближават и забелязват колите, които обикалят около къщата. Но предвид потенциалната заплаха, подобна охрана изглежда слаба и недостатъчна.
Как е възможен подобен пропуск, ако мъжът от материала на "Комерсант" наистина е бил толкова важен за ЦРУ, колкото го представят американските издания?
Може би не е толкова значим или всъщност не е шпионинът. Може би има друг шпионин, който е бил изтеглен от Кремъл обратно в Америка. Но съвпаденията са подозрително много.
Друга, по-вероятна теза е от ЦРУ през годините да са си изградили вярата, че руските тайни служби не биха се осмелили да извършат това, което на гангстерски жаргон се нарича "мокри поръчки" и със сигурност не биха убили на американска почва. Но времената се менят.
Доналд Тръмп, настоящият американски президент, беше избран с помощта на руска намеса в изборите и говори с нескрито възхищение за Путин, често заема публично неговата страна и предпочита да говори с руския президент насаме, без нежелани свидетели. В същото време служителите на Путин във военното разузнаване (ГРУ) и ФСБ (наследници на скандално известното КГБ) са замесени в няколко убийства и опити за убийство.
Най-известен е случаят с убийството на бившия оперативен служител на ФСБ - Александър Литвиненко.
Той беше убит в Лондон през 2006 г., като беше отровен с редкия радиоактивен изотоп Полоний-210. Миналата година в Солсбъри, Англия, отровата новичок беше използвана в опит за убийство на бившия шпионин от ГРУ - Сергей Скрипал. Скрипал и дъщеря му, която също пострада, оцеляха след атентата, но загина случаен минувач - жена, която взела бутилката парфюм, в която е пренесен невропаралитичният агент.
Разбира се, Кремъл е знаел през цялото време за предполагаемия актив на ЦРУ, а статията в "Комерсант" носи не-толкова-добре-прикрита заплаха. Много голяма част от материала предвидливо се основава на вторични източници - канали от чат приложението Telegram и сайт на име Daily Storm.
Но има посочено и това, че според източници на "Комерсант", във властовите структури на Руската федерация е образувано наказателно дело за убийството на [името на мъжа] и на неговото семейство по чл. 105 от Наказателния кодекс след съответното предварително разследване.
Разследването е спирано и възобновявано няколко пъти. В крайна сметка разследващите служители то ФСБ установяват, че предполагаемите жертви са живи и са в друга държава.
Колко невероятно - да разследваш убийство на шпионин, още преди то да е извършено...
Не-убитият шпионин очевидно е бил ценен актив на ЦРУ. Според източниците на информация на "Си Ен Ен", медията, която първа разгласи историята, в руското правителство мъжът "не е имал алтернатива", предоставяща както правителствени данни, така и такива за Путин.
В началото на 90-те години на миналия век човекът от статията на "Комерсант" работи в парично-финансовия отдел на руското Външно министерство, а по-късно е преместен във втори европейски отдел под ръководството на Александър Удалцов, който в момента е посланик в Литва. Около 2005 г. мъжът служи като втори секретар в руското посолство във Вашингтон.
По това време настоящият помощник на руския президент по международните въпроси - Юрий Ушаков - е посланик на Русия в САЩ. Според "Комерсант" въпросният мъж продължава да работи под директното ръководство на Ушаков, който се ползва с огромното доверие на руския президент. След това през 2008 г. и секретарят, и Ушаков се връщат в Москва.
Ушаков става зам.-началник на правителствения персонал на Руската федерация и оттогава помага на президента за международните въпроси. Като един от най-добрите съветници на Путин, Ушаков очевидно е дълбоко ангажиран с политиката на Кремъл към САЩ.
А неговият доверен помощник със сигурност знае подробности за всички аспекти на решенията, обхващащи САЩ и Путин.
Според "Ню Йорк Таймс" московският информатор играе роля в достигането до най-сензационното откритие на ЦРУ - че руската намеса в президентските избори е лично поръчана и ръководена не от кого да е, а от президента Владимир Путин.
Информационните медии спекулират с евентуални активи на ЦРУ, които са на високи позиции в Кремъл, откакто разследващото управление пусна разсекретена версия на оценката си за намесата във вота за президент на Съединените щати.
Докладът е публикуван най-вече като отговор на постоянните критики и съмнения, изказани от Доналд Тръмп относно оценката на американската разузнавателна система и нейното разследване дали руска намеса му е помогнала да дойде на президентския пост.
Отново по това време руснаците започнаха усърдно да ловуват "къртици" в рамките на правителството и службите за сигурност, които може би преди това са предавали информация на американците. През декември ФСБ арестува двама от най-високопоставените си служители по дигитални операции по обвинения за държавна измяна и сътрудничество с ЦРУ.
Приблизително тогава генералът на ФСБ Олег Еровинкин, дясната ръка на могъщия изпълнителен директор на "Роснефт" - Игор Сечин, бе намерен мъртъв в колата си в Москва. От дълго време се носят слухове, че именно той е ключов участник в усилията на Кремъл при избора на Тръмп.
Не е никак чудно, че от ЦРУ започват да се притесняват за техния човек. Путин и хората му очевидно са непреклонни в амбицията си да хванат всички, отговорни за течове на информация.
Във вторник говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че човекът от материала на "Комерсант" е работил преди в президентската администрация, но е уволнен и никога не е имал контакти с руския президент. Това е стандартна оперативна процедура, при която засрамени и смутени политици твърдят, че едвам са познавали хора, с които всъщност са работили години наред.
Въпреки че последното нещо, което Кремъл ще признае, е, че е имал агент на ЦРУ, това няма да попречи на Путин в преследването на шпионина.
Както отбелязахме, отколешно вярване е, че Кремъл няма да посмее да убие враговете си на територията на Съединените щати. В меморандума на ЦРУ от 1964 г. е отбелязано, че след Втората световна война и особено след падането на Сталин опитите за убийство стават все по-редки, а в Съветския съюз все по-трудно намират хора, желаещи да изпълняват поръчки за убийство. Там се допълва, че руснаците са загрижени за публичния си имидж повече, отколкото е било преди години.
Можете да сте сигурни, че на високо ниво има много информатори на Съединените щати, които живеят до дълбоки старини в Америка.
Сред тези имена са Питър Дериабин, който умира от естествена смърт на 71 години, Аркади Шевченко, който предава информация от Министерството на външните работи и умира на 68 години от цироза, както и полковник Александър Потеев, който започва работа за ЦРУ през 1999 г. и през 2011 г. успява да се укрие без повече следи за себе си.
Но в САЩ вече има поне два случая на подозрителна смърт на агенти. Едната е на Уолтър Кривицки, който е намерен прострелян в главата в хотелската си стая през 1941 г. Въпреки че е оставил предсмъртно писмо, мнозина подозират, че Кривицки е бил убит. По-новият случай е на Сергей Третяков, който умира внезапно през юни 2010 г., а версията е, че се е задавил с парче месо.
Може да се предполага, че има поне дузина агенти на ЦРУ от съветско и следсъветско време, които в момента живеят на територията на САЩ и които са под закрилата на американските служби. Всички те са високо в листата с потенциални цели на Кремъл. А и какво означава "под закрилата на американските служби", особено за семейства като това от материала на "Комерсант"?
Дори и ако живеят на секретно място, вероятността руското разузнаване да ги открие е огромна.
Освен това на много от бившите агенти им липсват близките и приятелите и се свързват с тях, дори и с риск да бъдат разкрити. Те се обаждат до Русия или изпращат имейли, а каквото и да направят, Кремъл ги слуша и чете.
Някои смятат, че след като дългата ръка на Кремъл беше разкрита при убийството на Литвиненко и при случая със Скрипал, Путин и служителите му ще премислят два пъти, преди да се опитат да убият някого в САЩ.
Но всъщност Путин не е особено загрижен дали Кремъл ще бъде хванат с окървавени ръце, даже напротив. За него е важно да изпрати послание на враговете си и евентуалните предатели, че отмъстителната му мощ може да достигне до всяка точка на земното кълбо.