"Корумпиран боклук" като определение за победителя на изборите в САЩ Джо Байдън и обвинения в колосални измами на президентския вот - не, това не е поредната порция критики от страна на настоящия държавен глава на Щатите Доналд Тръмп.
Това дори не са думи на американски политик, но те вече успяха да предизвикат политическа оставка, макар и на хиляди километри от Америка.
Вътрешният министър на Естония Март Хелме, представител на крайнодясната партия EKRE, трябваше да се раздели с поста си.
Това се случи, след като по време на неделно радиошоу, в което той и синът му - финансовият министър Мартин Хелме - бяха интервюирани на тема изборите в САЩ. Там и двамата не спестиха критики относно прозрачността на изборния процес, поставиха под въпрос бюлетините по пощата, но най-вече изразиха съмнения за честността и адекватността на кандидата на демократите Джо Байдън.
"Смятам, че не може да има съмнение, че тези избори са фалшифицирани. Ако това проработи, ако Тръмп бъде свален, американската конституция повече няма да действа", коментира министърът на финансите Мартин Хелме и добави, че вярва, че в момента в САЩ се случва масирана изборна измама.
"Вярвам, че всички нормални хора трябва да се обявят против. Няма смисъл да говорим за демокрация или върховенство на закона в ситуация, в която изборите могат да бъдат фалшифицирани толкова ясно, смело и масово", заяви още по-младият Хелме.
На свой ред, баща му - вътрешният министър Март Хелме - заяви, че Байдън е избран за президент от "дълбоката държава".
"Логиката, по която действа дълбоката държава, е да вкара вкара нелегално във властта корумпирани боклуци, които след това могат да бъдат изнудвани. Джо Байдън и Хънтър Байдън са корумпирани лица", каза по-възрастният Хелме.
Попитан от водещия относно възможността в Америка да избухне гражданска война след изборите, той коментира, че Тръмп в крайна сметка ще спечели, дори и на цената на огромна борба и кръвопролития.
Интервюто предизвика сериозни критики в Естония спрямо двамата представители на EKRE - както в социалните мрежи, така и от официални лица.
Нещата стигнаха дотам, че дори военният министър на страната Юри Луйк посочи, че тези коментари "подкопават естонската сигурност и заплашват да влошат американско-естонските отношения".
"Тъжна и засрамена съм", коментира случая президентът Керсти Калюлайд. Тя също изрази мнение, че думите на двамата политици са нанесли щети на отношенията между Естония и САЩ.
В крайна сметка след сериозен обществен натиск по-старият Хелме заяви, че ще се оттегли от ролята си в правителството, въпреки че не вижда да е казал нещо лошо, което да застрашава сигурността на Естония.
"Гледайки клеветите и лъжите, изписани от естонските медии, снощи реших да подам оставка. Изморен съм. Вчера не направих нищо, което би застрашило сигурността на Естония. Не съм казал нищо, което вече не е разказано от американските свободни медии", коментира той пред естонската обществена медия ERR.
По думите на Хелме той подава оставка, за да запази целостта на правителствената коалиция. Въпреки това обаче бившият министър добави, че случилото се няма да го спре да говори.
"Не можете да ми запушите устата, никой не може. Премиерът не може да ми сложи намордник, президентът или журналистите не могат да ми сложат намордник. Казвам това, което считам за правилно и което ме засяга", заяви още Март Хелме.
Лидерът на EKRE отдавна е под прицела на медиите в страната си, като създава множество скандали с реплики и показване на крайнодесни жестове.
Преди година той беше сравнил Европейския съюз с СССР. Твърдеше, че и двата съюза подчиняват Естония.
В края на миналата година пък влезе в задочен дебат с младата финландска премиерка Сана Марин, след като при избора ѝ беше заявил, че "продавачка се издигна до министър-председател". Тогава се наложи Хелме да уточнява, че е направил коментара си не от позицията на естонски вътрешен министър, а на лидер на партия.
Неговият син Мартин посочва, че сега Март Хелме ще се завърне в естонския парламент като депутат. Междувременно решението кой да замени баща му като вътрешен министър трябвало да падне не върху премиера Юрий Ратас, а върху EKRE като партия, убеден е по-младият Хелме.
След изборите през 2019 г. Естония се управлява от коалиция между Центристката партия, Консервативната народна партия (EKRE) и консервативната партия "Отечество".
Досега Центристката партия трябваше да изтърпи множество публични скандали заради избора си на коалиционен партньор, а този, довел до оставката на Март Хелме, е просто поредният пример.