Втори референдум за независимост - за шотландските националисти това е голямата битка от години насам. Те може да загубиха на националното допитване през 2014 г., когато само няколко процента решиха, че Единбург остава в рамките на Обединеното кралство, но това беше преди референдума за Брекзит и преди целия хаос след това.
Шотландците винаги са били ярки привърженици на членството в Европейския съюз и на референдума гласуваха масово за оставане, но в крайна сметка вотът на англичаните беше решаващият фактор в случая.
Затова и от местната управляваща Шотландска национална партия (ШНП) на първия министър Никола Стърджън са си поставили за цел да инициират нов референдум - битка, която Лондон традиционно се опитва да блокира всячески. След последните избори за парламент в Шотландия обаче ситуацията изглежда е започнала да се променя.
Вотът от 6 май тази година даде категорична победа на ШНП, а едно от водещите обещания на партията беше да се проведе втори референдум за независимост на страната.
Правителството на Обединеното кралство и премиерът Борис Джонсън категорично отхвърлят всички призиви за ново национално допитване, като в продължение на много време официалната позиция на "Даунинг стрийт" 10 беше, че подобно събитие може да се провежда най-много по веднъж на поколение.
И макар тази опорна точка да беше извадена от речника на премиера и на съветниците му през последната година, позицията срещу референдума не изглеждаше да се е променила особено, дори и на фона на изказаната от Единбург позиция, че независимо от всичко ще се търси ново допитване.
Шотландците заплашват, че ако Лондон не даде благословия това да се случи, местният парламент ще инициира сам референдума и ще го защитава с всички сили в съда, ако трябва.
Този сблъсък изглежда ще се задълбочи още повече и рискува да създаде сериозна криза за Великобритания. Сега обаче се появяват възможни признаци за омекване на позицията на британските власти. В интервю за Politico от края на август Алистър Джак, секретарят по въпросите на Шотландия към премиера Борис Джонсън, за пръв път предложи потенциална формула, която да даде благословията на правителството за втори плебисцит.
Това е второто подобно послание, след като по-рано през август друг министър от кабинета на Джонсън - Майкъл Гоув, който отговаря за политиката на Съюза, коментира пред в. Sunday Mail, че "ако има ясна воля в полза на референдум, такъв ще се случи".
Попитан от Politico за коментар относно позицията на Гоув, Алистър Джак, заяви, че за да има ясен знак за подобна силна подкрепа за референдум, поне 60% от шотландците трябва да заявят, че искат отново да бъдат попитани за мястото на страната им в Обединеното кралство.
"Ако постоянно виждате, че 60% от населението иска референдум, не иска независимост, но иска да се проведе референдум, и това се поддържа за сравнително дълъг период от време, бих признал, че има ясно желание за референдум. Всеки може да види това", коментира Джак.
"Но в момента не сме стигнали дотам и аз не приемам нещата по този начин. Мисля, че споделям мнението на широката общественост, а именно, че сега не е моментът да се провежда подобен референдум. Вече имаше такъв и взехме решение. Нека сега продължим напред, да възстановим икономиката и да възстановим живота на хората", допълни още той.
В периода между лятото на 2020 г. и пролетта на 2021 г. са били проведени 20 поредни проучвания на общественото мнение, които да отчетат какви са настроенията на шотландците относно потенциално напускане на Обединеното кралство.
До момента обаче се оформя съвсем лека преднина за тези, които предпочитат Шотландия да остане част от Великобритания, като на потенциален втори референдум около 42% биха гласували за оставане, докато 40% биха гласували за излизане. Останалите все още се колебаят или нямат мнение.
Подобно е съотношението и по друг въпрос - тези, които искат да бъде проведен нов референдум през следващите пет години, имат съвсем лека преднина пред тези, които не желаят да има ново допитване.
Очаква се ШНП да поднови кампанията си за обявяване на независимост през есента. През август те вече постигнаха споразумение с шотландските Зелени за оформяне на управляваща коалиция (на националистите не им стигаха само няколко гласа за собствено мнозинство).
Лидерът на партията и първи министър на Шотландия Никола Стърджън заяви, че тази коалиционна сделка със Зелените е направила по-трудно и практически невъзможно на всяка демократична основа правителството в Лондон да отхвърли исканията за нов референдум.
"Ако тази сделка бъде изпълнена, тогава ще имаме ефективно правителство с мнозинство, което подкрепя референдума за независимост", категорична е още Стърджън.