Терористичните групи изглежда имат нова предпочитана криптовалута и това определено не е Bitcoin.
Мащабен анализ на "Ройтерс" въз основа на данни от израелското разузнаване от 2021 г. насам показва, че топ средството, което групировките използват, за да извършват разплащанията си, е малко известна крипто мрежа на име Tron.
Според данните, получени от агенцията, от 2021 г. насам се наблюдава рязко нарастване на транзакциите към портфейли с токена на Tron - Tether, за сметка на спад в активността на дигитални портфейли с биткойни.
"Преди беше биткойн, докато сега нашите данни показват, че терористичните организации все повече предпочитат Tron", коментира Мриганка Патнаик, главен изпълнителен директор американската фирма за блокчейн анализи Merkle Science.
Според него причина за този разцвет на Tron са ниските такси и стабилността на валутата.
Tether в момента е най-големият в света т.нар. стабилен токен, който поддържа отношение 1:1 с долара посредством управление на резерви от валутата. Това го прави апетитна инвестиция за онези, които искат да държат парите си на относително сигурно място.
Проблемът е, че тази привлекателност на токена привлича и инвеститори от неподходящ тип.
Израелското национално бюро за борба с финансирането на тероризма (NBCTF), което отговаря за конфискации на различни активи, собственост на терористични групировки, е замразило общо 143 портфейла с токени от Tron между юли 2021 г. и октомври 2023 г.
Смята се, че въпросните дигитални портфейли са свързани с "обявена за терористична организация" или са използвани за финансиране на "тежко терористично престъпление", става ясно в анализа на "Ройтерс".
След атаките на Хамас на 7 октомври, при които загинаха около 1200 души, последвалата бомбардировка и сухопътна инвазия на Израел в Газа уби около 14 000 души.
В своя отговор Израел също засили проверките си върху финансирането на Хамас.
Почти две трети от всички суми в криптовалути, които Израел е конфискувал за тази година, са в Tron.
От общо 87 замразени портфейла, 39 са собственост на ливанската групировка Хизбула, а 26 принадлежат на съюзника на Хамас - "Палестинския ислямски джихад".
Конфискациите включват още 56 портфейла в Tron, свързани с Хамас, по-голямата част от които са свързани с една единствена компания за обмен на пари в Газа, наречена Dubai Co. For Exchange.
Седмици след нападението на Хамас, Израел обяви най-голямото известно изземване на крипто сметки досега.
В дните след атаката бяха замразени около 600 сметки и дигитални портфейли, свързани с Dubai Co., а компанията беше определена от израелските власти като терористична група заради помощта, която предоставя на Хамас.
Смята се, че Dubai Co. е успяла да спомогне за прехвърлянето на десетки милиони долари годишно до военното крило на групировката.
Пред "Ройтерс" над 10 души са потвърдили, че средствата им са били замразени заедно с още около 600 сметки в Tron, за които Израел казва, че принадлежат на Хамас или свързани с Хамас хора.
Пред медията обаче те отричат каквито и да е връзки с палестинската групировка. По думите им те търгуват с крипто, за да помогнат на своя бизнес или за да увеличат личните си финанси.
Само един от тези хора, който се идентифицира като Нео, признава, че е възможно веднъж да е прехвърлил пари на някой, свързан с Хамас.
От "Ройтерс" признават, че оценките за общия размер на средствата, които са достигнали до терористични групи през криптовалутата Tron, са ненадеждни. Причината за това е, че е трудно да се каже дали парите, изпратени до конфискувани портфейли, наистина са били предназначени за въпросните забранени организации.
Хейуърд Уонг, говорител на регистрираната на Британските Вирджински острови компания, която стои зад криптовалутата Tron, коментира, че на теория всички технологии биха могли да бъдат използвани за "съмнителни дейности".
По думите му Tron няма контрол върху това кой може да използва технологията на компанията, като самата тя няма никаква връзка с групировките, идентифицирани от Израел.
Стойността на крипто транзакциите, както и адресите на дигиталните портфейли, използвани за тях, могат да бъдат проследени в блокчейна - публична книга, която е в основата на криптовалутите.
Въпреки това е трудно да се открие кой стои зад въпросните портфейли, като малцина извън правоприлагащите органи или платформите за крипто търговия знаят истинската самоличност на участниците в транзакциите.