Откакто Илон Мъск придоби социалната мрежа Twitter (вече преименувана на X), милиардерът въведе много промени. Немалка част му донесоха критики, свързани с това, че платформата позволява разпространение на фалшиви новини, дезинформация и реч на омразата.
Мъск защитава подхода си към съдържанието в X с аргумента, че "модерацията е просто пропагандна дума за цензура".
Това е част от разбирането му за "свободата на словото", което представи в нашумялото интервю с журналиста Дон Лемън.
Разговорът трябваше да бъде началото на ползотворно партньорство, но уви, на това партньорство не му бе писано да се случи.
В рамките един час Лемън многократно постави Мъск в неудобна позиция по отношение на много теми - от свободата на словото, конспиративните теории, модерацията на съдържание в X и отношенията на милиардера с Доналд Тръмп, до бъдещето на Tesla, видеоигрите и дори употребата на наркотици от Мъск, за което стана публично ясно от The Wall Street Journal.
Всичко това видимо изнерви милиардера и в един момент от интервюто той предупреди Лемън да "подбере внимателно въпросите си, защото остават само 5 минути."
На въпрос за употребата на кетамин и защо му е предписван обезболяващият анестетик, Мъск отговаря, че медицинските предписания са твърде лична информация, но уточнява, че го е използвал, за да се справи с "негативни химически състояния в мозъка си, включително депресия".
Двамата влизат и в спор за съдържанието в X, където Лемън отчита скок на публикациите, съдържащи език на омразата и не следва ли те да бъдат изтривани. Мъск отговаря, че се трият само публикации, противоречащи на закона - всичко останало е цензура.
The Don Lemon Show episode 1: Elon Musk
— Don Lemon (@donlemon) March 18, 2024
TIMESTAMPS:
(02:23) News on X
(10:07) Donald Trump and Endorsing a Candidate
(13:04) The New Tesla Roadster
(16:46) Relaxation and Video Games
(17:54) Tweeting and Drug Use
(23:19) The Great Replacement Theory
(30:03) Content Moderation… pic.twitter.com/bLRae4DhyO
В много моменти от интервюто Мъск очевидно изглежда раздразнен.
"Дон, единствената причина да правим това интервю е, че използваш платформата X, както и че сам поиска да говорим. В противен случай нямаше да стане", казва той при една от напрегнатите размени между двамата.
Накрая журналистът дори пита дали милиардерът е разстроен от интервюто.
"Да, защото начинът, по който формулираш въпросите си, не е обоснован", отговаря собственикът на X.
Това подпечатва и края на потенциалното им сътрудничество.
Лемън трябваше да бъде част от идеята на Мъск да превърне X в "площад" и място, където всички страни от политическия дебат - леви, десни и всички между тях - могат да изразяват своите позиции.
Затова бе привлечен крайнодесният и консервативен журналист Тъкър Карлсън, който бе изгонен от Fox, а след това получи възможност да води своето шоу Tucker on X в социалната мрежа на Мъск.
Лемън от своя страна дълги години бе едно от лицата на публицистиката в CNN, известен с острия си език, склонност да задава неудобни въпроси на гостите и откритата си непоносимост към Доналд Тръмп.
Като чернокож хомосексуалист и либерал, Лемън със сигурност би предоставил баланс на хора като Карлсън и би помогнал за връщането на голяма част от рекламодателите в X, които се отдръпнаха от притеснение, че платформата е станала твърде крайна.
Новините за уволненията на двамата се появиха в един и същ ден през 2023 г., като Лемън също си тръгна със скандал от телевизията, в която работи дълги години.
Това стана малко след като направи в ефир сексистки коментари относно възрастта на 52-годишната Ники Хейли и нейната годност да се кандидатира за президент, разгледана през разбирането, че "една жена е в разцвета на силите си през 20-те, 30-те и може би 40-те си години".
Според ръководството на CNN рейтингът на Лемън сред зрителите спаднал, а екипът на предаването му имал трудности с намирането на гости, които не искали да разговарят с него.
По-късно изданието Variety публикува информации от свои източници, че в продължение на години журналистът е имал лошо отношение към негови колежки, което често е ставало причина за вътрешни конфликти и скандали.
Сложната история на Лемън се хареса в консервативните среди, които започнаха да го представят като жертва на "канселиране" от "либералните масови медии".
Логично екипът на X се свърза с него скоро след уволнението, а самият Мъск дори написа публикация от личния си профил и предложи на журналиста да премести шоуто си при него.
"Може би си заслужава. Публиката е много по-голяма", написа Мъск през май миналата година.
Очевидно Лемън се е съгласил и така са започнали преговорите за договор. Според публикации на The New York Post журналистът е поискал поискал аванс от 5 милиона долара в допълнение към 8 милиона годишна заплата. Към тях трябвало да има дял от акции в X, както и чисто нов Tesla Cybertruck.
Лемън също така е трябвало да има глас при определянето на политиките на X по отношение на съдържанието и разпространението на новини.
В замяна Мъск е трябвало да получава ексклузивно съдържание за своята платформа, без обаче да се опитва да налага някакъв контрол.
"Той никога не ми е бил шеф", казва Лемън в интервю за CNN. "Те никога не са имали редакторски контрол върху шоуто. Единствената причина да се съглася бе достъпът до публика и разпространението. Исках работата ми да бъде видяна от възможно най-голям брой хора."
Разбира се, той не споделя всички детайли по договорката си и едва ли те някога ще бъдат обявени публично.
В крайна сметка до договор така и не се стига. Мъск твърди, че подходът на Лемън е "просто CNN подход, само че в социалните мрежи, което не работи, както се вижда от факта, че CNN умира".
Версията на журналиста е, че милиардерът е лицемер що се отнася до разбиранията му за свободата на словото.
"Неговият ангажимент към изграждането на глобален площад, където всички въпроси могат да бъдат задавани и всички идеи могат да бъдат споделяни, изглежда не включва въпроси към него от хора като мен", пише Лемън в X, където все пак май ще продължи да има профил.