В света на компютърните технологии Джон Макафи бе легенда - пионер в киберсигурността и един от най-ярките умове от ранната ера на тази област. Неслучайно в момента над 500 милиона устройства в света използват софтуер, носещ именно неговото име.
Животът му обаче в крайна сметка приключи в килия в испански арест, а първоначалните информации сочат, че Макафи се е самоубил, ден след като е разбрал, че ще бъде екстрадиран в САЩ.
По този начин завърши една истинска епоха. Да се каже, че Макафи бе екстравагантен, противоречив, ексцентричен или странен, ще е твърде малко за него. Последната част от живота си той прекара в укриване от властите на САЩ из цяла Централна Америка и Карибите, заобиколен от бодигардове, жени, оръжие, наркотици и обвинен в почти всички възможни престъпления.
В профила си в Twitter Макафи скромно се определя като "любител на жените, приключенията и мистерията", като през целия си живот прави всичко възможно нито едно от тези неща да не му липсва. И даже повече.
Джон Макафи е роден през 1945 година във Великобритания, но още като дете се мести заедно с родителите си в САЩ. По думите му неговият баща редовно го малтретирал като дете и явно детските му години съвсем не са били леки. Най-малкото му се налага да преживее и самоубийството на баща си, когато е едва на 15-годишна възраст.
Въпреки всичко това Джон завършва колеж със специалност математика и се специализира в работата с BBS - предшественика на интернет. Работи за NASA, Lockheed Martin и Xerox, a когато през 80-те се появява първият компютърен вирус, наречен "Мозък", Макафи решава, че пред него се открива перфектната възможност.
Така заедно със свои съдружници основава McAfee Associates, от която се появява и една от първите антивирусни програми.
"Той беше истински пионер", споделя Стив Морган, главен редактор на Cybercrime Magazine. "Не просто експерт по сигурността, а един от първите, които започнаха да разпространяват софтуер през интернет."
Интернет обаче се оказва твърде тясно пространство за Макафи, като след поредица от сливания той продава дяловете си в компанията през 1994 г. Почти 17 години по-късно тя окончателно става собственост на Intel срещу 7,68 милиарда долара, но името McAfee остава като бранд за всички продукти.
Сделката с Intel се случва няколко години, след като Макафи понася изключително тежък финансов удар по време на глобалната финансова криза. Тогава той се премества да живее в Белиз, където затвърждава ексцентричния си имидж.
В страната от Централна Америка той създава лаборатория за билкови лекарства, която на няколко пъти е посетена от полицията по подозрения, че в нея се произвеждат и метамфетамини. Такива така и не са открити, но проблемите на Макафи с местните власти (на които често дава дарения) съвсем не свършват дотук.
През 2012 г. той е принуден да бяга от страната, след като няколко дни преди това полицията започва да го издирва за разпит във връзка с убийството на неговия съсед Грегъри Фол, застрелян в дома си.
Двамата често са се карали заради проблемните кучета на Макафи, а накрая той обвинява Фол, че ги е отровил. По същото време, между другото, софтуерният експерт живее с непълнолетно 17-годишно момиче.
Все пак Макафи е заловен в съседна Гватемала, а докато местните власти се подготвят да го върнат в Белиз, той припада, симулирайки сърдечен удар. По-късно в интервю за ABC сам признава, че припадъкът е бил опит да измами полицията.
"Естествено, че симулирах. Вие не бихте ли го направили?", коментира Макафи с усмивка.
Макар и никога да не става обвиняем в Белиз по случая с убийството, през 2019 г. съдът във Флорида го осъжда да плати 25 милиона долара кръвнина на семейството на Фол. Пари, които така и не са изплатени, а Макафи определя целия процес за "изнудване".
Всъщност той никога не е действал по правилата на когото и да е, задавайки свои собствени. През целия си живот подкрепя легализацията на наркотиците, напълно свободен пазар и търговия, както и премахване на всички данъци.
Така политическите му възгледи го отвеждат до две кандидатури за президент от Либертарианската партия, като и двата пъти - през 2016 и 2020 г. - не успява да премине първичните избори на партията. По време на втората си кампания той вече е в изгнание и разполага своя щаб в Куба, откъдето защитава комунистическите идеи на Че Гевара.
През последните десетина години от живота си Макафи прави наистина всичко възможно, за да изглежда странно и ексцентрично. Така например през 2013 г. публикува пародийно видео в YouTube, озаглавено "Как да деинсталираме MacAfee", в което критикува софтуера на фона на полуголи жени, оръжие и бял прах.
В интервю за The Sun оценява, че има общо 47 деца, въпреки че официално няма признато нито едно свое. Все пак той става доведен баща на трите деца на втората си съпруга Джанис, която е 36 години по-млада от него. Тя е бивша проститутка, а двамата се запознават във Флорида, след като Макафи я наема за "бизнес" услуги.
През 2019 г. двамата са задържани на яхта във водите край Доминиканската република заради притежание на оръжие. През следващите месеци двойката обикаля света и се крие по различни места, включително "ултра обезопасено" скривалище в Литва изолирано с фолио, така че да не може да бъде подслушван.
Причината е, че Макафи вече е издирван съвсем активно от американското правителство заради укриване на данъци - нещо, с което той се гордее и претендира, че през целия си живот не е плащал каквито и да е такси на държавата.
Въпреки всичко, той в крайна сметка е заловен от полицията в Испания. Там не му е отказан достъп до интернет и Макафи публикува постоянно статуси през профила си в Twitter, включително и един, в който пише, че ако бъде намерен в килията си обесен "като Епстийн", вината няма да бъде негова.
За съжаление, Макафи наистина бе намерен по този начин в килията си, което вече провокира всякакви теории в духа на това как може да е предвидил, че може да бъде убит. Или че наистина е имал намерение да се самоубие, знаейки, че този път няма измъкване от затвора, а туитът му е последен опит да обвини правителството за своята смърт.
Дали е така обаче вероятно никога няма да разберем.
А самият Макафи даже и след смъртта си ще продължава да провокира противоречия.