Григор отново не успя срещу Рафа

Григор Димитров показа някои слабости в играта си и много класа, но не успя да извърви пътя до първа победа над Рафаел Надал и преглътна шесто поредно поражение с 3-6 4-6 на четвъртфинала в Мадрид. Това е най-доброто класиране за първата ни ракета на Мастърса в испанската столица, само че въпреки хладнокръвието, което на много пъти демонстрира днес, българинът все още не изглеждаше психически готов за триумф над Краля на клея.

Още първият гейм на мача подсказа това, в което едва ли Григор се е съмнявал - Надал беше готов за жестока битка. Тя започна с 10-минутно подаване на българина, в което той използва целия си богат арсенал, за да отрази три брейкпойнта и да излезе напред в резултата. Димитров подари един от шансовете на съперника си след двойна грешка и не сервираше особено добре, но пък показваше впечатляващо спокойствие.

Григор обаче продължаваше и да бърка доста и се озова пред 0-40 в следващия си гейм. Хубав форхенд уинър отрази първата възможност, само че при втората Надал изригна с марков минаващ удар по диагонала от бекхенд. Рафа изненадващо не успя да запази концентрация и с три непредизвикани грешки в сервиса си допусна рибрейк.

Димитров обаче не се възползва от неочаквания шанс и след слабо изпълнена къса топка подари на Матадора нови два брейкпойнта. Българинът се измъкна от тях и дори стигна до геймбол, но сам саботира шансовете си със серия от три непредизвикани грешки. В почти огледален следващ гейм, Димитров получи две точки за рибрейк, само че за разлика от съперника си, не се възползва и Надал вече водеше с 4-2.

Същевременно Григор продължаваше да печели по-малко от 50% от точките след първия си начален удар и макар да спаси два сетпойнта се пропука при третия и отново предаде сервис гейма си за 3-6. Двамата имаха почти равен брой уинъри (9-8 за испанеца), но Димитров водеше доста при непредизвиканите грешки с 20-12.

След два протоколни гейма на старта на втората част Григор се добра до четвъртия си брейкпойнт в мача. Димитров заложи изцяло на форхенда си в тази точка, а накрая отвърна на класния бекхенд пасинг шот на Надал с почти нечовешко стоп воле, което му заслужи пробива и звучните аплодисменти на феновете по трибуните.

В следващите няколко минути обаче българинът сякаш забрави, че срещу него е Краля на клея. Той допусна Надал да спечели съвсем безгрижно подаването си, след което изигра ужасен сервис гейм, допусна рибрейк и скоро резултатът се трансформира от 3-1 до 3-4. Григор все пак спря пропадането и удържа следващото си подаване, като дори се размина с шанс за пробив при 4-4, но изглеждаше, че в момента Надал печели повечето от важните точките в четвъртфинала.

При 5-4 Димитров се изправи пред напрежението да сервира за оставане в мача и макар да спаси един мачпойнт не издържа при втория. Надал излиза утре срещу победителя от мача между Джон Изнър и Томаш Бердих.