Ако досега за жените с нормални тела нямаше място сред анорексично слабите моделки, то днес анорексично слабите моделки са засенчени от жени с наднормено тегло, които съвременната поп култура промотира като „новото нормално". Социалните мрежи промениха представата за мода и за умерените форми отново няма място.
До неотдавна социалните мрежи бяха пленени от 118-килограмовата Тес Холидей и пищната красавица Уитни Томсън, сега дойде ред в така модерното окръгляне да се настанят и мъжки тела.
Затова...посрещнете Зак Мико.
Крайно време е и към мъжете да няма нереални изисквания като здрави бицепси и плочки по корема - приветстват появата на Мако социалните мрежи. Самият той казва, че модната индустрия трябва да преосмисли начина, по който продава костюмите на по-едри мъже.
В края на 2014 година лъмбърсексуалните бяха новина - с големите си бради и карирани ризи, после набързо бяха официализирани от модните брандове и техните рекламни кампании. Лъмбърсексуален изглежда и Мико с гъстата си брада и непретенциозен вид. Той е нает от IMG Models, за да представя тяхната нова модна линия, наречена Brown (женската версия носи името Curve).
Зак Мико е висок почти два метра, а талията му е метър. Той буквално е едно голямо момче, което не му пречи да е не по-малко красив от по-слабите модели - има невероятно красиви очи и усмивка.
„Единственият проблем, който съм имал с тялото си, е, че постоянно се чудех какво ще си кажат другите за мен. Работата ми като модел, заедно с красивата ми жена, ми показаха, че е важно това кой съм сега. Чувствам се добре такъв, какъвто съм, не заради това, което искам да бъда в бъдеще, а заради това, което съм, начинът, по който изглеждам сега. Наистина искам да помогна на всички други да усетят онова, което аз съм благословен да изпитвам днес", казва той пред Vogue.
Похвално е, че Зак Мико харесва себе си. Проблемът не е в него, а в променящата се култура, която казва, че може да бъдеш какъвто си поискаш, без да полагаш усилия.
Докато за мнозина това е правилният начин на живот, реално съвременното общество има сериозен проблем.
Защо да си правиш труда да се грижиш за тялото си, да спортуваш, да ядеш здравословно, ако можеш да правиш всички вредни неща на света и отново да бъдеш модел?
Защо да завършваш университет, когато Джак Дорси е създал Twitter и без диплома?
Защо да учиш география, когато в Google може да намериш всичко?
Налагането на модата на plus size моделите е налагане на модата за постигане на успех без труд. Зак Мико е здрав и красив мъж, който става известен с това, че се качва на модния подиум, гордеейки се с коремчето си. Въпросът е щеше ли това да се случи, ако тялото му не беше придружено от красиво лице? Никъде не се споменава дали спортува (не за фигура, а за здраве), как се храни. Мико е един от новите „модели за подражание", които издигат в култ живеенето за момента и приемането на себе си в момента - без търсене на перспектива и план за бъдещето.
Хората идват във всякакви форми и размери - това е чудесно. Всеки трябва да е наясно със себе си и да се приема такъв, какъвто е - светъл, тъмен, висок, нисък, с остър или с чип нос. Това не означава, че приемайки себе си, трябва да спре да се грижи за себе си - plus size моделите не решават проблема с нереалистичните очаквания към тялото.
Те свалят всички очаквания към себе си. С това те се превръщат в парченце от същото изкривено огледало, в което се оглеждат и свърхслабите модели - това са крайности, които не трябва да бъдат "рекламирани".