6 популярни мита за йогата

Много хора в днешни дни имат доста странни представи за практикуването на йога, защото са чували какво ли не относно популярната система от физически, умствени и духовни практики.

Ако човек се информира за нещата по книга, сигурно бързо може да се откаже, защото както във всяка една друга човешка дейност, така и тук има големи специфики, дълбочини и особености.

Факт е обаче, че йога практиките отдавна са адаптирани спрямо нуждите на съвременния западен човек и неговото забързано ежедневие и всъщност никой не очаква от вас да се превърнете в духовен гуру или човек-каучук, ако отделяте по няколко часа седмично за раздвижване в определени пози.

Ето кои са най-популярните йога митове:

Всички, които практикуват йога, са вегани

Това, че някои от най-активните вегани в социалните мрежи практикуват йога, не означава, че всеки, който се занимава с йога не яде месо и млечни продукти.

Едно от основните послания в йогата е, че тя е за всички. Независимо от възрастта, пола, религиозната принадлежност и диетата. Вече е пълно дори с инструктори по йога, които ядат месо и не смятат, че това е проблем.

А и в крайна сметка не живеем в някое тихо планинско индийско село. Йога практиките са адаптирани спрямо спецификите и нуждите на съвременния градски човек.

В йогата всичко е енергии, мантри и медитации

Всъщност, ако човек желае, може много да задълбае в тези неща, но в повечето случаи никой няма време да отделя повече от час на ден за йога и повечето работещи съвременни хора, които се занимават с йога, я практикуват по-скоро като гимнастика и ефективен начин за раздвижване след цял ден пред компютъра, отколкото като духовна практика.

Реално повечето курсове по йога, които можете да посетите в града, изобщо не ви занимават с цветовете на аурата ви. По-важно е да си оправите изкривяването на гръбначния стълб.

Ако не си гъвкав и пластичен, не ставаш за йога

Както вече казахме, йога е за всички. Абсолютен мит е, че трябва да си тренирал 5 години акробатика като дете едва ли не, за да си добър в йогата.

Истината е, че дори да си скован като дърво, йога може да бъде доста полезна за теб. Всъщност, именно в такива случаи нейните ползи са най-големи.

Едно от прекрасните неща е, че резултатите са видими само след няколко месеца практика. Човек сам усеща как тялото му започва да се променя и да може повече.

Йога е за разни хипита

Когато чуят "йога", много хора си представят момичета в бели рокли с цветя в косите, наредени в кръг на някоя горска полянка да медитират, хванати за ръце.

Или по-лошото: основно хипари, които не се къпят и не ползват козметика, защото е вредно, се занимават с йога.

Ами, наистина не е така. Нищо не пречи да ходиш с костюм на работа, да ползваш пяна за коса и скъп парфюм и отново да практикуваш йога. Стига да искаш.

Мъжете не са за йога

Всъщност най-големите йога учители в света са мъже. Ясно е, че стереотипът за мацки по клинчета, които правят странни пози върху своите розови постелки в препълнени зали е навлязъл широко в представите на хората, но не това е йога.

Много мъже с тежки професии като пожарникари, полицаи или професионални спортисти практикуват йога, за да се справят със треса, натрупан от работа, или пък да доразвият физическите си възможности и издръжливост.

Всички, обичащи йога, са много духовни и смирени

Никой не е казал, че щом ходиш на йога от теб трябва да лъха на мир, любов и разбирателство. Да, една от основните цели на тези практики е да донесат вътрешен баланс и спокойствие, но реално всички сме хора и никой не очаква от вас да се превърнете в духовно извисени полубогове след няколко месеца на постелката.

Йога посреща нуждите на човека такива, каквито са. И ако искате просто да раздвижите тялото си и да се поизпотите за час, имате тази възможност, без това да изисква изживяването на дълбок вътрешен катарзис.

#3 7 21.09.2016 в 11:08:01

и постигането на нирвикалпа самадхи, т.е. вечна смърт Най-доброто, разбираемо определение. Благодаря. Знаех си аз, че тези неща не са за мен.

#5 7 21.09.2016 в 14:50:14

В такъв случай- "По-добре жив роб, отколкото мъртъв свободен" . Поне за мен.

#7 7 21.09.2016 в 16:02:40

#9 cheung 22.09.2016 в 15:36:06

Нирвана или мокша е отвъд представата за живот и смърт, отвъд всякакви противоположности. Животът и смъртта са само в нашите глави. Индийската философия не е за прости хора. Нирвана не е нито живот, нито смърт. Нито съществуване нито несъществуване.

#10 cheung 22.09.2016 в 15:46:33

Ако според теб Нирвана е вечна смърт, то и бог и вселената са вечно мъртви! Ах човешко его, ще се прераждате хиляди калпи заради него! Авраамическите религии много успешно експлоатират низкия човешки егоцентризъм и представата за личност. Но всъщност в личността няма нищо природно - всичко умира,всичко се разпада и прегрупира във нови неща, това е закон на природата. Но християните са измислили глупостта че може да има вечен живот. Будизмът е най-рационалната религия и в него няма никакви задгробни животи и божества.

#11 7 22.09.2016 в 17:57:53

Ведите са съдържали съвсем друга философия- на живота. Упанишадите променят всичко това- в култ към смъртта. Разбира се, с многословни обяснения и разсъждения. Ако някой иска да е вечно мъртъв- негова воля. Но нека да има нещо и за другите, които искат да живеят.

#13 7 22.09.2016 в 23:28:01

Има един англоезичен автор- Робърт Свобода /сърбин по баща/, който е написал през 1990-те книга за Аюрведа след дълго пребиваване в Индия, където и получава докторска степен по аюрведична медицина, а после практикува в САЩ, мисля. И той говори също за Пракрути/Пракрити и Пуруша . Интересното е, че описва съществуването на една съвсем различна и то древна традиция и трактовка, основана на Ведите- в която посветените /риши?/ се стремят към- и постигат- безсмъртие, овладявайки материята /Пракрити/чрез силата на съзнанието /Пуруша/. При това, те могат да се материализират и дематериализират по желание, да левитират и пътуват в пространството, да контролират силите на природата и т.н. Звучи добре.

#14 7 22.09.2016 в 23:29:45

Под Пуруша има предвид свръхсъзнание, разбира се, не съзнание като нашето.

#16 7 23.09.2016 в 10:04:39

Да, със сигурност това е така по класическата йогистка трактовка. Аз просто споделих информация, която беше любопитна за мен. ------------------------------- Не съвсем по темата, но -около нея- Имате ли представа дали всички от долните кадри са манипулирани или има възможност някои да са автентични? Особено 8 и 5, а също и кухнята... https://www.youtube.com/watch?v=Wkm_BNSceD8

#17 boris 23.09.2016 в 11:47:16

Една от най-добрите книги, според мен, превеждаше философията на индийците на "западен език" е "Светът като воля и представа". Продава се навсякъде. Препоръчвам ви да я прочетете.

#19 7 23.09.2016 в 13:04:52

Благодаря и на двамата за полезната за мен информация.

Новините

Най-четените