Слушаме музика докато вървим, спортуваме или просто си почиваме вкъщи. Тя е навсякъде около нас, а с безбройните онлайн платформи днес е и толкова лесно достъпна, че чарът от нетърпеливото очакване да пуснат любимата ти песен по радиото някак изчезна.
На всички е ясно, че музиката ни влияе - може да бъде мехлем за разбити сърца или безумно силен мотиватор за спринтьора преди голямото състезание. В известна степен дори може и да лекува.
Със сигурност всеки може да назове поне няколко песни или мелодии, които го връщат към някой силен емоционален момент - дали това ще е сватбата, абитуриентския бал, топлата уютна вечер вкъщи или някоя тежка раздяла. Силата на музиката е толкова голяма, че слушайки тези песни, е възможно да си върнем не само спомените, но и чувствата, които в онзи момент сме изпитали.
Оказва се обаче, че отделните ѝ елементи, като например ритъма и мелодията, са отразени и в човешката физиология, функциониране и съществуване. Ето защо може би не е изненадващо, че според много проучвания музиката може да бъде от полза и за психичното ни здраве.
Едно такова изследване на учените от канадаския университет "Макгил" установява, че слушането ѝ увеличава произведеното количеството допамин в мозъка, който действа за подобряване на настроението ни. Затова музиката би помогнала дори при лечение на депресия, тъй като при хората, страдащи от нея, нивата на това вещество се понижават значително.
Друго проучване пък показва, че слушането на хип-хоп, или по-точно този на Кендрик Ламар, може да помогне на хората да разберат психичните разстройства.
Каквото и да си говорим по темата, няма как да подминем и факта, че музиката е универсален облекчител на стреса.
Сигурно вече го знаете, но когато изпаднете в това състояние, слушането на любима песен би могло да ви накара да се почувствате по-спокойни. Според някои учени това се дължи на способността на музиката да понижава нивата на кортизол, познат и като хормон на стреса.
Освен върху емоциите, различните мелодии могат да оказват влияние и на физическата болка при пациенти, претърпели операция. Различни проучвания сочат, че тези, които са слушали музика, веднага след интервенцията се нуждаят от много по-малко болкоуспокояващи.
Но защо се случва така?
Въпреки че точните механизми за това остават неясни, много изследователи смятат, че музиката задейства освобождаването на вещества в организма, смятани за естествени обезболяващи.
Ако пък се върнем на това, че определени песни могат да предизвикат спомени, свързани с тях, имаме и несъмнено доказателство за влиянието ѝ върху паметта.
Не сте ли забелязали колко по-лесно запомняте текста на някое любимо парче, дори да не говорите езика, на който се пее. Със сигурност, когато просто го прочетете, ефектът няма да е толкова добър.
Методът за заучаване на определен текст с мелодия доказано дава положителен резултат, но още по-изумителното е, че музиката може да помага за възстановяване на паметта при хора, страдащи от деменция в ранен стадий. След направен експеримент се оказва, че благодарение на нея те са в много по-добро настроение и демонстрират подобрение в епизодичната памет.
Колкото и да говорим за музиката, някак все ще недостатъчно, защото е много трудно да се назоват всички области, върху които успява да ни повлияе.
Тя може да събуди дълго забравени емоции, да ни накара да плачем и да се смеем едновременно. Дори когато думите не са достатъчни, музиката може да се изразява вместо нас. Едно от най-хубавите ѝ качества обаче е, че с нея имаме способността да чувстваме истински, и то така, както нищо друго на света не е способно да ни накара.