Знаете, че освен всичко друго гръдните импланти могат да бъдат и опасни, нали? Освен рисковете, свързани със самата оперативна намеса и поставянето на чуждо тяло, силиконовите гърди може да доведат до някои тежки заболявания.
Наскоро американската Агенция по храните и лекарствата (FDA) добави още към списъка. Административният орган издаде официално предупреждение, че гръдните импланти носят риск от развитие на плоскоклетъчен рак на кожата и от различни видове лимфоми.
Случаите са били докладвани от медицински специалисти, след като злокачествените образувания са се развили от ръбцовата тъкан, която се формира около имплантите.
От FDA успокояват, че става дума за изключително редки случаи - при преглед на публикувани данни в медицински издания са открити под 20 случая на плоскоклетъчен рак на кожата и под 30 - на лимфоми в капсулата от тъкан около имплантите.
В агенцията са докладвани и 10 случая на кожния рак и 12 на лимфоми.
Хората, които имат силикон в гърдите, трябва да следят за симптоми като подуване, болка, бучки и промени по кожата, допълват от агенцията.
Тези, които възнамеряват тепърва да си слагат силикон, както и медицинските специалисти също трябва да са наясно с тези макар и редки усложнения след операцията, казват още от регулаторния орган.
Данните са част от обичайното наблюдение на пазара на медицински изделия, което FDA провежда, и агенцията продължава да събира данни, за да установи по-точно честотата и рисковите фактори за възникване на подобни случаи.
Това е само поредното от поредица предупреждения за рисковете, които имплантите носят. Първите са докладвани от пластични хирурзи още от 60-те години на миналия век.
Най-сериозното обаче беше преди 11 г., когато FDA за пръв път установи връзка между силиконовите гърди и възможното възникване на рядък вид рак, наречен анапластичен едроклетъчен лимфом, свързан с импланти на гърдата.
Засега проучванията сочат, че рискът за развитие на този вид рак е 1 на 3000 при жени с гръдни импланти и 1 на 355 при пациентки с текстурирани импланти.
През 2019 г. компанията Allergan изтегли от пазара по цял свят вид свои текстурирани импланти, свързани с развитието на подобен рак. От тогава наблюдението върху тези медицински изделия и усилията за информиране на пациентите за потенциалните рискове са още по-засилени. От 2021 г. в САЩ има и нови предупреждения и етикети за имплантите, включително и информация, че това са изделия, които не могат да издържат в тялото за цял живот.
Освен това в САЩ продажбата на импланти е възможна само на клиники, които обясняват рисковете на пациентите задълбочено според определени протоколи.
Въпреки че подобни случаи звучат страховито, при повечето жени последствия няма. Данните на FDA сочат, че на около 20 на сто от пациентките се налага да сменят имплантите си в рамките на следващите 8-10 години заради усложнения.
Си Ен Ен припомня, че колкото по-стари са имплантите, толкова повече рискове носят и може да се наложи коригираща операция.
"Те не се поставят завинаги. Имат живот от около 7 до над 10 години - според самия продукт и пациента", обяснява пред телевизията хирургът д-р Томазо Адона.
Усложненията при операцията, според него, варират от белези около импланта, болка и дискомфорт от изделията до лимфом, за която в последните години пластичните хирурзи следят много по-внимателно.
Предупрежденията на престижната клиника "Мейо" включват още и възможни инфекция, промяна в зърното и чувствителността на гърдата, протичане или разкъсване на импланта, които да доведат до коригираща операция. Освен свързания с импланта рак, друго сериозно усложнение може да бъде т.нар. болест на гръдния имплант, при която се наблюдават симптоми като умора, загуба на памет, обриви, трудна концентрация и болка в ставите.