Драма, дузпи и позната развръзка: Севиля отново е кралят на Лига Европа

Драма, дузпи и позната развръзка: Севиля отново е кралят на Лига Европа Снимка: Getty Images

Севиля спечели Лига Европа за рекорден седми път след победа с дузпи в драматичен финал срещу Рома на "Пушкаш Арена" в Будапеща.

Редовното време и продълженията завършиха при резултат 1:1, но при дузпите испанският тим беше по-точен и надделя с 4:1.

Първата опасност в мача се откри пред "вълците" в 12-тата минута, когато Леонардо Спинацола получи удобно подаване в наказателното поле. Той стреля с първото си докосване, но Ясин Буну спаси.

В 35-ата минута Рома поведе след съобразителни действия на Манчини в центъра, който пусна светкавичен извеждащ пас към Пауло Дибала, а аржентинецът се откъсна и стреля покрай вратаря за 1:0.

Испанците претендираха за нарушение срещу Ракитич при атаката, но не получиха такова.

Севиля не успяваше да създаде нито една опасност пред Руи Патрисио, но в добавеното време на първата част беше на сантиметри от изравнителния гол.

Иван Ракитич отправи хубав удар от позиция извън наказателното поле, но уцели лявата греда.

Андалусийците изиграха далеч по-силна втора част и в 55-ата минута стигнаха до изравняване.

При центриране отдясно на Хесус Навас топката се отклони в Джанлука Манчини и влезе във вратата - автогол и 1:1.

С напредването на времето мачът ставаше все по-нервен и труден за съдиите. Рома можеше отново да поведе след голямо меле пред вратата на съперника, при което Буну направи спасяване отблизо срещу Ейбрахам.

После пък Севиля получи дузпа за нарушение срещу Лукас Окампос, но Антъни Тейлър изгледа повторение на ситуацията и отмени решението си.

Пет минути по-късно и Рома имаше претенции за дузпа за игра с ръка на Фернандо, но необяснимо защо реферите подминаха положението.

В края на редовното време Севиля стигна до още едно положение, но гол нямаше и за пореден път финалът в Лига Европа не се реши в редовните 90 минути.

30-те допълнителни минути също не донесоха развръзка и дойде време за дузпи.

В тях два поредни пропуска на Рома закопаха италианците.

Джанлука Манчини се провали при второто изпълнение за "вълците" и насочи към центъра на вратата, а Буну изби с крак. После Роджър Ибанес стреля в гредата след минимална намеса на вратаря.

При последната дузпа Монтиел първо пропусна, но се оказа, че Руи Патрисио е напуснал голлинията при спасяването си. Повторното изпълнение на удара вече беше точно и Севиля ликуваше, а публиката на тима нахлу на терена.

Андалусийците запазват стопроцентова успеваемост при финалите в турнира, докато Жозе Моуриньо най-после претърпя загуба в европейски финал.