Бежанската вълна в края на миналата и началото на тази година бе един от основните проблеми, с които държавата ни трябваше да се справя. Сходен по естеството си проблем, но в много по-голям мащаб, има Ливан.
При тотална липса на готовност и осигурени условия за приемане на бежанския поток, родните държавници натикаха в знайни и незнайни общежития бежанците от Близкия изток, предимно от Сирия. Друго решение за справяне с този въпрос бе построяването на 30 км. стена по границата с Турция, чиято цел бе да възпрепятства бежанците, искащи да влязат на територията на ЕС нелегално. Все пак, "кризата" бе овладяна.
По официални данни в Ливан, който е десет пъти по-малък от България, има 1.2 млн. бежанци. По неофициални данни - много повече.
В страната биват населявани сгради, чието предназначение е напълно различно. Условията са доста под елементарния хигиенен праг, а хората са принудени да плащат наем, за да има къде да живеят.
Състоянието, в което се намират помещенията, обитавани от бежанците, както и препълването им, е симптом на вероятна криза от много по-голям мащаб, която се задава.И ако неспособността на българските власти да се справят с притока от бежанци бе описан като криза, то ситуацията в Ливан дава друга перспектива на това понятие.