Новите военни машини на Русия - показност и притеснение за останалите

Мощното въоръжение винаги е било повод за гордост за руснаците както и за известно притеснение у останалите страни, особено когато става дума за нови военни самолети, около които няма много информация.

На парада по случай 105-годишнината на своята военна авиация Москва представи новия си изтребител пето поколение Су-57. Първите самолети трябва да влязат в експлоатация през 2019 година. Като начало са поръчани 12 машини. На Международния авиокосмически салон МАКС-2017 бе оповестено, че първият етап от изпитанията на изтребителя е завършен, в най-скоро време ще започне втория етап.

На изложението е представено и официалното наименование на изтребителя - Су-57. "Той е като бебе, кръстено след рождението си" - казва генерал-полковник Виктор Бондарев, главнокомандващ на руските военнокосмически сили.

За разлика от своите предшественици, Су-57 притежава редица уникални особености. Той съчетава едновременно възможност за борба с въздушен и наземен противник. Су-57 е трудно забележим за радарите благодарение на използването на специални материали, на иновационните технологии и аеродинамичната компановка на изтребителя.

По време на изложението МАКС-2017 са показани пълните възможности на изтребителя. Два Су-57 демонстрират въздушен бой, единият самолет води атаката, а вторият излиза от нея, показвайки свръхманевреност, която позволява на самолета да "се измъкне" от противника.

Според главнокомандващия Бондарев, Су-57 дава практически неограничени възможности на летеца при пилотиране и при бой. Той подчертава, че при Су-57 са подобрени различни параметри, като мощността на двигателя и дължината на полета.

Още не е изпробван новия двигател "второ поколение" на изтребителя. Това ще стане до края на 2017-та година.

Су-57 развива скорост от 2600 км/час. Като цена британските медии посочват сумата от 120 милиона паунда или 256 милиона лева.


В същото време според руски независими специалисти, не се забелязва голям ентусиазъм за закупуването на базовата версия на Су-57, защото според тях двигателите на изтребителя вече се използват на Су-35С.

Единствената разлика е ниската забележимост на Су-57. По-големите очаквания са свързани с новия двигател, който ще бъде на подобрената версия на Су-57, която ще получи новите мотори и вероятно ще се появи в следващата година.

Новият "Бял лебед" - ПАК ДА

През 2026 година вероятно ще се появи и нов нискозабележим стратегически бомбардировач-ракетоносец - ПАК ДА. Все още не е ясно как ще се казва той.

Дотогава Русия ще възстанови производството на обновения и модернизиран Ту-160М2. Очакват се сериозни промени в радиоелектронното оборудване. Според руския заместник-военен министър Юрий Борисов, пред промишлеността е поставена задачата да използва отново оборудването от Tу-160М2, за да не се плаща два пъти за пускането и разработката на самолетите. Очаква се серийното производство на Ту-160М2 да започне след 2021 година и да бъдат произведени няколко десетки самолета.

Новият комплекс за самозащита ще може да се защитава от всички възможни видове ракети. Той ще достига цели на разстояние няколкостотин километра.

Освен това на Ту-160М2 ще бъде поставена специална навигационна система и още много приложения, както и нова спътниково-навигационна система.

Старият Ту-160

Новият бомбардировач ще използва максимално и технолгията "стелт" - с ниска радарна забележимост. При конструирането ще бъдат използвани радиопоглъщащи материали, а всички оръжия ще се намират вътре в самолета. Наследникът на "Белия лебед" ПАК ДА от своя страна ще работи с най-новите средства на радиоелектронната борба. Руснаците, разбира се, твърдят, че те нямат аналог по ефективност в света.

Ил-214

Проектът се разработва за военно-транспортната авиация на Русия като се предвижда това да е среден транспортен самолет с полезен товар от 20 тона. Засега самолетът е известен под името - Ил-214, но това може да се промени.

"Той прилича на Ил-76. Ние вече работим по този самолет" - казва главният инженер на Ил Николай Таликов.

Става въпрос за двудвигателен самолет за решение на задачи със среден обсег - по-кратки от Ил-76. Но от военния завод предлагат на министерството на отбраната вариант Ил-76МФ. Това е версия на класическия самолет Ил-76, по-дълга с 6,6 метра.

Междувременно се разработват варианти на тежкотоварни самолети Ил-106. Започнала е разработка на двигател с тяга 35 тона. Самолетите трябва да имат облекчена конструкция, за която да се използват специални материали както и да произвеждат ограничени вредни емисии.

"Всички военно-транспортни самолети, които се проектират в момента трябва да не могат да бъдат засичани и да са универсални, да могат да бъдат обслужвани в места, където няма готовност за това" - казва Сергей Велможкин, бивш шеф на военния комплекс Ил.

Ил-112В


Новият лек турбовитлов самолет Ил-112В, който ще замени Ан-24 и Ан-26 трябва да полети през 2018 година. Серийното производство е предвидено за 2019 година.

Самолетът е с максимален полезен товар от пет тона и е предназначен за транспортиране на войници, военна техника, различни видове въоръжение и други товари. Може да се използва на неголеми летища, които не са достатъчно оборудвани, но имат бетонни покрития на летателната площадка. Планирани са два вида: за гражданската авиация - Ил-112Т, и за военно-транспортната авиация - Ил-112В. Военните имат намерение да поръчат 62 самолета.

А-100


Новият самолет за далечно радиолокационно наблюдение и управление А-100 "Премиер" за първи път ще излети в края на тази година. Този "летящ радар" трябва да замени А-50 и да може да открива и съпровожда въздушни цели и кораби и да съобщава на командването чрез автоматизираните системи за управление за въздушната обстановка, както и за ситуацията над водната повърхност. С две думи - целта на А-100 е да решава стратегически задачи.

Очаква се самолетът да влезе в експлоатация през първата четвърт на 2019 година.

ПСВ


Перспективният скоростен хеликоптер се планира в два варианта - за министерството на промишлеността и търговията и министерството на отбраната на Русия. Засега са известни подробности само около гражданската версия на тази машина. Наскоро полетя технологичният демонстратор, който е на базата на хеликоптера Ми-24, като притежава най-добрите аеродинамични характеристики. Работи се за увеличаване на скоростта на летене с 1,5 пъти повече.

При военната версия скоростта ще достига до 500 км/час, първият прототип ще полети през 2018 година, като края на проекта е предвиден за 2021 година а пускането на серия от хеликоптерите за 2022.

Не е сигурно обаче, че желаната скорост ще бъде достигната, въпреки зададените технически параметри. При определени условия Ми-28 и Ми-35 достигат скорост на хоризонталния полет от 360 км/час. За постигане на още по-висока скорост трябва да се използва ново бордово радиоелектронно оборудване, което ще позволи да се намали общото тегло на новия хеликоптер.

#1 madancho 17.08.2017 в 13:05:59

"Новият двигател вероятно ще се появи следващата гофина..." Вероятно, ама я се появи, я не, тя малко руската техника е така, колко прототипи на лади и волги вероятно щяха да се появят. Иначе гледам на запад треперят от тия вероятни 12 самолета, които вероятно са и стелт, ама има голяма вероятност да не са много стелт.

#2 Уточнител 17.08.2017 в 13:51:12

ЗА СВЕДЕНИЕ НА РУСОФИЛИТЕ отн нивото на руската техника(невоенната) https://www.youtube.com/watch?v=4ZLR9zlRbtw https://www.youtube.com/watch?v=FprS5DJnfF0 https://www.youtube.com/watch?v=J6svzFhN4ng не се отчайвайте - техниката все пак е безаналогова

#3 Уточнител 17.08.2017 в 13:52:06

РУСИЯ СПОРЕД СТАТИСТИКА НА ООН към 2015 за 196 държави: - 51 място в света по стандарта на живот - 71 място в света по ниво на човешко развитие - 111 място в света, по средната продължителност на живота - 127 място в света по показатели за здравето на населението - 134 място в света по очаквана продължителност на живота на хората - 159 място в света на нивото на политическите права и свободи - Първо място в света по брой на самоубийствата сред възрастние хора, деца и юноши - Първо място в света по броя на разводи и извънбрачни деца - Първо място в света по брой на абортите и броя на деца, изоставени от родителите си - Първо място в света по консумация на алкохол и алкохолно съдържащи продукти - Първо място в света, по продажби на високо-алкохолни напитки - Първо място в света по продажбата на тютюн - Първо място в света по брой на смъртните случаи от алкохол и цигари - Първо място в света по смъртност от болести на сърдечно-съдовата система - Второ място в света по продажба на фалшиви лекарства - Първо място в света на потреблението на хероин (21 % от световното производство) - Първо място в света по брой на автопроизшествията (13 пъти повече от ср. за света)

#4 Уточнител 17.08.2017 в 13:52:42

РУСИЯ - СТРАНА ОТ ТРЕТИЯ СВЯТ Общият експорт на РФ за 2011 г. е $516 млрд. Делът на суровините и материалите е 93,3%: нефт и нефтопродукти 62,0%, газ – 11,2%, чер метали и полуфабрикати – 10,2%, минерални торове – 3,6%, кам въглища – 2%, дървесина, цв метали, руда и железни концентрати – 4,3%. За технологичната продукция остават: 6,7%, вкл оръжие – 2,3% и други – 4,4%. Приходите от експорта са най-важното перо от държавиния бюджет на РФ - 54,5%. Общият внос в РФ за 2011 г. е в размер на $305.3 млрд.: машини, оборудване и транспортни средства – 62,4%, леки автомобили – 8,2%, камиони – 1,5%, хранителни продукти – 7,9%, метали и тръби – 6,6%, лекарства и антибиотици – 4,7%, дрехи, обувки, платове – 4,2%, нефтопродукти – 2,7%, мебели – 1,3%, други – 0,5%.

#5 Уточнител 17.08.2017 в 13:53:11

РУСИЯ - СТРАНА ОТ ТРЕТИЯ СВЯТ Общият експорт на РФ за 2011 г. е $516 млрд. Делът на суровините и материалите е 93,3%: нефт и нефтопродукти 62,0%, газ – 11,2%, чер метали и полуфабрикати – 10,2%, минерални торове – 3,6%, кам въглища – 2%, дървесина, цв метали, руда и железни концентрати – 4,3%. За технологичната продукция остават: 6,7%, вкл оръжие – 2,3% и други – 4,4%. Приходите от експорта са най-важното перо от държавиния бюджет на РФ - 54,5%. Общият внос в РФ за 2011 г. е в размер на $305.3 млрд.: машини, оборудване и транспортни средства – 62,4%, леки автомобили – 8,2%, камиони – 1,5%, хранителни продукти – 7,9%, метали и тръби – 6,6%, лекарства и антибиотици – 4,7%, дрехи, обувки, платове – 4,2%, нефтопродукти – 2,7%, мебели – 1,3%, други – 0,5%.

#6 Уточнител 17.08.2017 в 13:53:58

OCHOBATA HA BOEHHOTO MOГЪЩECTBO E BИCOKOTEXHOЛOГИЧHATA ИKOHOMИKA. HИCKOTEXHOЛOГИЧHИ CTPAHИ HE MOГAT ДA ИMAT MOДEPHИ APMИИ (cпpaвĸa - Paccия) Зaтoвa, чeти пo-дoлy и ce yчи: КОЛКО СТРУВА РУСИЯ Капитализацията на икономиката на Русия, е по-слаба от всяка една от петте най-големи водещи американски компании поотделно и е съизмерима с икономиката на една такава могъща страна от НАТО, като Дания. Виж: http://quote.rbc.ru/topnews/2014/12/17/34282130.html

#7 Уточнител 17.08.2017 в 13:56:57

ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-хааааааааааааауууууууу единични тенекиени прототипи за вътрешна пропаганада, които обаче са удобен претекст за ВП на САЩ да иска още пари от бюджета

#8 Уточнител 17.08.2017 в 13:58:24

ИЗВИНЯВАМЕ СЕ ЗА ДУБЛАЖА ПОГИВАНЕ НА РОССИЯ Най-мощна Русия е била през 2013 г.: $2.1 трилиона БВП, което е 2.7% от Световния БВП или 8 пъти по-малко от САЩ или ЕС; 4 пъти по-малко от Китай; 11% по-малко от Великобритания и малко по- малко от Бразилия и Италия. През 2014 г. БВП спада на $1.9 трилиона, като РФ е изпреварена от Индия и щата Калифорния. При това само 4% е наукоемката й продукция. През 2015 г. БВП на РФ е вече $1.2 трилиона и тя е изпреварена от Канада, Австралия, Корея, Испания, Мексико и щата Тексас (който също печели основно от петрола). 2016 г. ще е още по-зле. Светът ще расте средно с 3.2% (България с 3%), а спад ще имат само в малко на брой държави и една от тях ще е Русия с -1% или ВБП: $1.1 трилиона. А ще става още по-зле… В МОМЕНТА Русия има БВП 7.8 % от Американския и съответно има 11% от Американския военен бюджет. При това руските военни разходи, като дял от Брутния Вътрешен Продукт (GDP), за 2016 са 5.3 % (като съотношение - едно от ной-големите в света ) от БВП, В САЩ - съответно 3.3 %. Изобщо, когато една страна има дял от БВП на военните разходи, по-голям от 5%, се смята, че това е милитаризирана държава с опасност от икономически срив. Като се прибави технологичната изостаналост, санкциите и изолациятя, картината става потресаваща - краят на Русия ще бъде аналогичен на съветския...

#9 e-mil 17.08.2017 в 15:36:32

"Виктор Бондарев, главнокомандващ на руските военновъздушни сили." Бондарев вече 2 години команва въздушно-космическите сили. Военновъздушните се командват от Андрей Юдин. * * * "За разлика от своите предшественици, Су-57 притежава редица уникални особености. Той съчетава едновременно възможност за борба с въздушен и наземен противник." А къде е разликата? Това го могат и многоцелевите изтребители от четвърто поколение. А преди това го можеха и изтребителите-бомбардировчици отпреди десетилетия - самолети започнали да летят още през 50-те години.

#10 скучко 17.08.2017 в 17:03:27

  "Комсомол, Комсомол, ти летиш като сокол! Над заводи и мини, сред поля и градини ти летиш като сокол, Комсомол, Комсомол! " (Из "Комсомолски марш" в официална употреба до ноември 1989 г.)   Еееех, Уточнителю и Е-милчо, върнахте ме в младежките ми години!

#11 Емил Емил.1732723653696005 17.08.2017 в 17:33:18

И да лъжат и да не лъжат, и да имат и да нямат изтребител от 5-то поколение, истината е една: - Русия има достатъчно военен потенциал, за да може да си позволи да води самостоятелна политика. - Европа БИ могла да има този потенциал, но е в позиция на девойката и нейния американски приятел, който имал по-голям.. полов атрибут. Съответно европа, и особено българия, НЕ може да води самостоятелна външна политика. Разберете ги тези елементарни работи и не се поддавайте на тъпи русофобски-русофилски манипулации. Ние сме в европа. Не сме нито руснаци, нито американци. Ама докато не се разбере това, ще се люшкаме от единия чеп, и ще сядаме на другия (атлантическия).

#12 deowin 17.08.2017 в 17:45:46

Обикновена показност. Дори Путин не е толкова малоумен, че да не интернализирал отдавна простата историческа истина, че руските империи не падат заради липса на оръжие и военна мощ. Наполеон и Хитлер се опитаха с военна сила и се провалиха. Руските империи падат по други причини, които нямат нищо общо с това дали руснаците имат достатъчно мощни и модерни танкове и самолети.

#13 SamVaims 17.08.2017 в 18:07:19

"- Русия има достатъчно военен потенциал, за да може да си позволи да води самостоятелна политика." Добре, обаче я погледни пост номер 3 на Уточнител и пак помисли дали самостоятелната политика е най-добрия вариант за Русия. Лично аз считам, че най-справедливия показател за определяне благосъстоянието на една страна се нарича Индекс човешко развитие. Както се вижда по този показател Русия е на 71-во място, а България, както и всички страни от ЕС са доста пред нея. Патриотизмът, както аз го разбирам означава да направиш нужното, за да не живее населението ти в нищета, мизерия и упадък.

#14 deowin 17.08.2017 в 18:39:00

>Патриотизмът, както аз го разбирам означава да направиш нужното, за да не живее населението ти в нищета, мизерия и упадък Изпитах лека нужда да съм адвокат на дявола, която ще задоволя. Ако вземем за даденост това, че руснаците са силно податливи към евтин популизъм, ако той работи отлично за тях и те наистина биха се почувствали горди от подобна военна демонстрация, дори да мизерстват, гладуват и масово измират преждевременно (което далеч не мисля, че би било нерезонна хипотеза, за справка - история и настояще), то с такива акции Путин допринася към щастието на руското население, и именно такива действия са най-ефикасни в контекста на руската душевност и народопсихология. В края на краищата, нищетата, мизерията и упадъкът имат значение единствено ако са важни за щастието на дадения човек. Ако не са, но пък му е много важно да се чувства горд наследник на велика нация, било то с чифте пищови на гол тумбак, то този, който му купува пищови с парите, с които иначе би могъл да му купи дрехи и хляб, допринася за неговото щастие.

#15 SamVaims 17.08.2017 в 20:56:52

>то с такива акции Путин допринася към щастието на руското население, и именно такива действия са най-ефикасни в контекста на руската душевност и народопсихология. Точно така е. Затова ми харесва аналогията с живеещите в кочина прасета, но необятна е руската душевност, какво да я правиш. Путин не им е основен проблем. Те са си били така много преди Путин, и ще бъдат така дълго след него.

Новините

Най-четените