Тази неделя президентът на Венецуела Николас Мадуро направи поредната си голяма крачка към диктатурата и еднопартийното управление. Той спечели изборите по крайно спорен начин и си осигури мнозинство в състава на Учредителния съвет, който има за цел промени в конституцията.
Мадуро демонстрира, че не се притеснява от международната изолация или от санкциите на САЩ. Той даде да се разбере и че не се интересува, че по време на протестите в неделя загинаха поне 10 човека, а най-малко 2/3 от венецуелците не одобряват Учредителния съвет и не знаят каква ще бъде ползата от него.
Критиците на Мадуро и неговите опоненти виждат в победата му начин президентът да затвърди властта си и да обезсили опонентите си. Кървавите избори обаче ще засилят дипломатическата изолация на Венецуела до степен, в която може да се окаже, че Мадуро е най-големият губещ при този вот.
Опозицията във Венецуела оспорва резултатите от провелото се в неделя гласуване за членове на Учредителното събрание - орган от 545 души, който трябва да приеме промени в конституцията на държавата. Според официалните власти избирателната активност е 41,5%, но според опозицията тя е далеч по-малка. Опозиционната коалиция казва, че 88% от жителите на Венецуела са се въздържали от вот и не са използвали правото си на глас. Тя призова хората за протести в следващите дни.
Изборите в неделя бяха съпътствани от безредици и насилие, загинаха най-малко 10 души, включително и опозиционният лидер Рикардо Кампос.
Президентът на Венецуела Николас Мадуро обяви вота за "глас за революция. Мадуро имаше дълго изказване по телевизията след като бяха оповестени изборните резултати.
В своята реч той обвини десните партии, че искат да застанат на пътя на модерния социализъм на XXI век и заплаши противниците си със затвор.
Гневът на хората ескалира в неделя следобед, когато по улиците на Каракас излязоха стотици демонстранти. Въпреки забраната за протести те изграждаха барикади заради конфронтациите с полицията.
Подобни сблъсъци не са рядкост през последните месеци във Венецуела и предвид изборните резултати явно ще стават все по-чести. Властите бяха принудени да използват сълзотворен газ, за да разпръснат протестиращите. Само в изборния ден са били необходими над 130 000 полицаи, които да държат под контрол изборния процес.
За какво беше вотът?
Венецуелците трябва да изберат 545 народни представители, които да участват в Учредително събрание. То трябва да замести настоящия парламент и целта му са промени в настоящата конституцията. Събранието е свикано от президента Мадуро с цел пренаписване на някои точки в конституцията, която е съставена през 1999-а година при управлението на Уго Чавез.
Промените ще помогнат на Мадуро да преследва по законен път своите опоненти, ще премахнат главния прокурор от длъжността му и ще свалят депутатския имунитет на представителите на опозиционни партии. Допитване във Венецуела показва, че над 70% от жителите не искат измененията в конституцията да бъдат приети.
Какъв са резултатите от гласуването?
Шефът на Националния изборен съвет Тибисай Лусена обяви, че са гласували малко над 8 милиона души. Тя допълни обаче, че сред наблюдаващите вота са били съпругата на президента Мадуро - Силия Флорес, както и някои приближените до него хора като Делси Родригез, Ирис Варела и Диосдадо Кабела.
Тези разкрития бяха посрещнати с възмущение и подигравки от опозицията, която призоваваше за бойкот на вота. Според противниците на Мадуро са гласували едва 2,5 милиона венецуелци.
Към момента опозицията отказва да издигне собствени кандидати, така че при резултатите от изборите е от огромно значение с колко процента ще бъдат избрани членовете на Учредителното събрание.
Преди две седмици опозиционерите проведоха неофициален референдум, в който основният въпрос беше дали трябва да има промени в конституцията. Според опозиционните партии повече от 7 милиона венецуелци не одобряват корекциите в законодателството.
Опозицията призова хората да си останат вкъщи в деня на вота и дори някои поддръжници на социалистическата партия и симпатизанти на Чавес бяха на същото мнение. Има слухове, че много служители в публичния сектор са били принудени да гласуват под заплахата от уволнение. Колко човека са отказали да гласуват е ключов показател за цялостната ситуация във Венецуела.
От опозиционните партии допълниха, че данните от гласуването са недоказуеми, тъй като редица процедури при протичането на изборния процес не са спазени. Например пръстите на гласуващите този път не са маркирани с необходимото неизтриваемо мастило, за да се предотврати неколкократното гласуване от страна на един и същи човек.
Освен това в секциите не са присъствали независими наблюдатели на изборния процес. Въпреки това Националния избирателен съвет на Венецуела твърди, че вотът е протекъл нормално и е имало незначителни случаи на насилие.
Президентът Мадуро насрочи избори за Учредителното събрание, на което ще се обсъждат промените в конституцията, въпреки множеството протести. Той твърди, че промените ще донесат повече мир в страната, но не посочи конкретни начини това да се случи.
Критици на правителството на Мадуро се опасяват, че измененията ще спомогнат на държавния глава да се задържи по-дълго на власт и ще засилят правомощията му. Новата конституция може да промени изцяло начина, по който в момента се управлява Венецуела, и да доведе до авторитаризъм.
При последните промени от 1999-а по време на дебатите за нова конституция Чавес лиши изпълнителната власт от нейните правомощия.
Какво следва оттук нататък?
При протестите от неделя и понеделник поне десет души бяха убити. Това накара опозиционният лидер Енрике Каприлес да заговори за масово клане и жертвоприношение. Въпреки забраната за протестиране и заплахата от 10 години затвор за всеки, който оспорва изборния процес, улиците бяха барикадирани, а много от избирателните секции бяха нападнати.
Очаква се недоволството да се засили, защото в сряда предстои представителите на Учредителното събрание да положат клетва.
Венецуела търпи и много чуждестранни критики заради провелите се избори и подозренията за намеса в изборния процес. САЩ наложиха санкции срещу Мадуро лично - замразяване на активите му в САЩ и забрана на американски граждани да правят бизнес с него. По-рано бяха наложени санкции и на 13 от членовете на правителството на Мадуро.
Посланикът на САЩ в ООН Ники Хейли определи изборите като стъпка към диктатура.
Maduro’s sham election is another step toward dictatorship. We won't accept an illegit govt. The Venezuelan ppl & democracy will prevail.
— Nikki Haley (@nikkihaley) 30 юли 2017 г.
Съседните на Венецуела държави - Колумбия, Панама, Перу и Аржентина - отказаха да признаят резултатите от гласуването, а Перу призова за извънредна среща на 8-ми август между страните от Южна Америка, на която да бъде обсъдена кризата във Венецуела.