Кой се страхува от солидарност

Френският демократичен вирус дотолкова е заразил служебния премиер Марин Райков, че той призова българските индустриалци, "... които наричаме национален капитал, да помислят как да изразят своята солидарност и да се легитимират като социален партньор".

С гражданските чувства и социалното мислене на протестиращите във Франция хора винаги се солидаризира и останалата част от обществото, дори и да страда заради блокираните улици и транспорт. Затова там се вдигат като в Гърция, от училища и университети до предприятия в защита на едно или друго накърнено право - от увеличаване на пенсионната възраст до договора за първо работно място, улесняващ прекратяването на трудовите договори.

Г-н Райков, чиято досегашна кариера е все на попрището на държавната служба, явно не е запознат с естеството на "националния ни капитал". Иначе щеше да структурира призива по друг начин - като  каже на "българския национален капитал" да се поучи на солидарност/социално мислене от големите чуждестранни инвеститори у нас.

На първо време, като започне да изплаща осигуровките върху пълната сума на възнагражденията, които дава. (Малцина от българските работодатели постъпват като инвеститорите с добра корпоративна култура отвън.) А за някои - изобщо да започне да ги плаща и върху мизерната минимална работна заплата, на колкото са осигурени повечето от работещите в т.нар. частен сектор.

Това означава някакви гаранции при болест и безработица - плюс намаляване на дефицита на НОИ, за който пак се доплаща от нашите данъци, в една пенсионна система, наречена "солидарна". Чист евфемизъм.

Ако не беше дипломат - и премиер, Райков може би трябваше да каже, че не е редно да караш "Майбах", а работниците ти да не получават заплати от месеци. Ама какви ги говори премиерът, възропта в едно уикенд предаване по bTV бизнесменът Красимир Дачев, чиито хора в "Свилоза" вземат по едни 300 лева средна заплата, докато Дачев си купува скъпи играчки.

По същия начин, по който в контролираната от Николай Банев фирма "Полимери" не бяха получавали заплати месеци наред, а Банев обясняваше как кризата го свалила от самолет на "Майбах". В същото това предприятие "Полимери" за 2011 г. заплатите на персонала са намалели с 22%, но възнагражденията на управляващите са нараснали с над 30 на сто...

Все още никой от призованите национално отговорни индустриалци не е размахал том на Айн Ранд, за да обвини Райков в посегателство на генезиса на капитала/капитализма - "съзидателния егоизъм", или с много думи да каже колко е гот да си богат и сам да решаваш как да преразпределяш. Всъщност, и без да са чели Райнд, много от националотговорните ни капиталисти се отгледаха именно по този начин, което не означава, че живеем в капитализъм по разбиранията й (виж вдясно).

Разбира се, хора като Дачев имат основание да недоволстват. Досега никой от властта не ги е призовавал да бъдат солидарни. Властта е разговаряла с тях в тристранката, на коктейли, на четири очи, когато се е договаряла как да й се отблагодарят за спечелени обществени поръчки, но виж, това да бъде солидарна с подземието, никой не беше казвал.

Някои от тях преднамерено изтласкват на преден план създадените работни места. Но това не значи, че са job creators, както наричат в САЩ богатите. Защо? Защото в България фактът, че имаш работа, не значи, че живееш добре.

За голямата част от хората наличието на работно място означава само, че можеш да покриваш (част от) сметките. България не е Кипър, където моделът на живот от заплата до заплата не е познат, хората имат спестявания и допълнителни доходи.

Границата между изпадането по нанадолнището и задържането на ръба на самоуважението поради фиша за заплата е твърде тънка и несигурна, което поражда и огромен стрес, страх и несигурност. Бумът на депресииите и нарушенията на психичното здраве са естествената последица.

Къде остават средствата за задоволяване на други - естетични и не дотам естетични нужди като екскурзия, почивка, театър, книга... Нека не се учудваме на дегенератите и лумпените, чийто брой се увеличава в България. На стресираните и потиснати хора, подвластни изцяло на манипулациите "от тиливизира", защото това е единственият канал за комуникация с Другия свят, пространствата, културни и цивилизационни, отвъд селището/града, който обитават.

Всъщност, Райков адресира неправилно обръщението си. То не трябва да е към "национално отговорните индустриалци", сред които несъмнено има и хора, които ги е грижа както за работещите във фирмите им, така и за това доколко са щастливи и удовлетворени от продукта/услугата, която произвеждат.

Служебният премиер трябваше да се обърне към държавните институции, които едни други хора, професионални политици, са опорочили и изпортили (една хубава стара дума) до степен да са камуфлаж - или инструмент за натиск, само когато управляващите пожелаят.

Държавата, с институциите, които е създала и върховенството на закона е тази, която въдворява солидарност. В ситуация на криза, при това в държава като България, където над 45% са бедни,  не може да се позволи на държавата да сваля от плещите си решения на обществени проблеми.

На партии не може да се разчита. Дори на такива като БСП, които по подразбиране, в генома си на "леви", би трябвало да са кодирали и солидарността. Но по време на управлението си, освен увеличение на пенсиите, БСП не направи и крачка в тази посока, дори въведе плоския данък - в ущърб на "унижените и оскърбените".

Впрочем, има един човек, който гениално се възползва от идеята за не-солидарност (по проф. Зигмунт Бауман) в обществото като цяло, от несигурността и усещането за изолираност и стана не просто милиардер, а владетел на нова вселена - създателят на Фейсбук Марк Зукърбърг, който "включи" виртуално всички ни. Но това е друга тема.

А иначе ситият на гладния не вярва. Най-много да го попита защо се храни без десерт - или да плати едно "висящо кафе", за да съживи потреблението.

#1 Patriotka 26.03.2013 в 08:54:38

БЪЛГАРИЯ е окупирана от ТУРЦИЯ. Изгубихме всички български територии ! Твоята страна се нуждае от ТЕБ ! Присъединете се към най-големият геополитически военен симулатор. ИДЕАЛЕН за да прекарвате скучните моменти пред компютъра, както и да направите много приятелства! Разбира се, можете да играете НАПЪЛНО безплатно! Помогни ни! http://goo.gl/LJuVb

#2 Оня Дето Го Трият 26.03.2013 в 09:46:06

"...чиито хора в "Свилоза" вземат по едни 300 лева средна заплата, докато Дачев си купува скъпи играчки...." Абе докога с тия наивни соц-представи за света? Какво общо имат покупките на шефа със заплатите на работниците? Върви ли работата - върви. Има ли навити да работят за 300 - има (защо и как е една тъжна тема, но е друга тема). Има ли печалба - собственика - има. Е тогава и космически кораб ще си купи ако иска. И на мен не ми харесва да е така, защото съм работник, а не собственик, но човека е алчно създание и света е устроен така. Срещу човешката природа не можеш да се пребориш, та ако ще и световен господар да станеш. Той си купувал скъпи играчки, те вземали 300..... ми да, дразни ме и мен това, ама какво да направи един собственик на компания - като си купува Майбах да купува на всеки подчинен и по един Голф ли? Ми няма как да има такава справедливост каквато си фантазираме. Шефа дава възможно най-малко пари за колкото има навити да работят, а печалбата гледа да е възможно най-голяма и за него. Това всеки един от нас ще го прави, обаче дай сега да ревеме, че не било справедливо Искам Майбах Вместо великденски бонус към заплатата ако може

#5 KingoftheROAD 26.03.2013 в 10:38:40

Оня, докато продулжаваме да разсъждаваме по този начин, няма и да помръднем от това дередже. Гаранцията ти дава един мой най-добър прияетел. Познай кой е той? През главите на тия кухи лейки, поменати в статията едва ли им минава мисълта да попрочета нещо оттук оттам, за някои известни личности променили хора на история и капитализъма съоответно. Давам един класически пример - Хенри Форд "...На 5 януари 1914 година Форд предизвиква истинска сензация, като въвежда петдневна работна седмица и увеличава над два пъти минималната дневната надница за квалифицирани работници до 5 долара (над 150 лева приведени към 2011 година).[14] По това време заплатите в Детройт вече са относително високи, като конкуриращите се производители на автомобили се борят за привличането на най-добрите работници... ....Шумно популяризираното рязко повишаване на надниците дава много добър резултат - постоянното текучество е преустановено и най-добрите механици се стичат във Форд, носейки със себе си човешки капитал и умения, повишавайки производителността и намалявайки разходите за обучение.[16][17] В допълнение към това в заводите Форд е въведен осемчасов работен ден, първоначално при шестдневна, а по-късно при петдневна работна седмица.[18][19] По-късно Форд описва политиката за по-високи надници като форма на споделяне на печалбата и сочи като допълнителна полза нарастването на потреблението - с по-високите заплати работниците имат възможност да купят автомобили, увеличавайки по този начин търсенето.... " Гаранция ти давам, че на много малко хора в Булгаристат, в бизнеса да не говорим, им е минало това през главата. Вместо да привличак хора да работят, и да ги мотивират здравословно, те точно обратното правят, и си мислят че са прави. Е да да ама не.

#7 KingoftheROAD 26.03.2013 в 11:11:02

и леко продължение " Форд смята също, че профсъюзните ръководители, особено прокомунистически ориентираните, имат стимули да поддържат постоянна обществено-икономическа криза с цел да поддържат собственото си влияние. От друга страна, според него умните ръководители на предприятия имат стимули да подобряват положението на работниците, защото по този начин увеличават собствените си печалби, макар че признава, че много ръководители са некомпетентни и не осъзнават този факт. "

#8 паяка 26.03.2013 в 11:13:18

Българските т.нар. индустриалци в по-голямата си част са наместени фигуранти, "придобили" индустрията си даром, или за 1 лев, или по престъпен начин, не че предните два са по-различни. Нито са създали бизнеса си от една излъскана ябълка, нито пък са израстнали в йерархията от общ работник до конструстор или мениджър. През живота си може би не са изкарали и 2 лева нормално и законно. Поставени в златните си клетки, дори не се сещат да предложат пасти, като няма хляб, щото не им се е налагало да четат книжки, или да придобиват опит. Повечето са в страховити зависимости от сиви кардиналища, притежаващи държавата и разбира се и тях - пионките, пощенските кутии.

#9 Nikoj Nqkoj1 26.03.2013 в 11:19:20

причината Форд да вдигне заплатите не е в неговото желание , а в моментната конюнктура на пазара на труда : "По това време заплатите в Детройт вече са относително високи, като конкуриращите се производители на автомобили се борят за привличането на най-добрите работници.." т.е. работниците така или иначе са щели да получат по-високи заплати било при Форд или конкурентите му. Просто Форд е решил, чв не иска да фалира (след като работниците му отидат при конкурентите му). В позната фирма се случи абс същото по време на бума 2006-2008г. и заплатите бяха увеличени първо 3.5 пъти и след това с още 40% и още 8 %, или спрямо заплатата преди бума общо 6.5 пъти. Така че не бъркайте конюнктурният натиск с желанието на инвеститора - това са две съвършено различни неща.

#10 Public Enemy 26.03.2013 в 11:31:54

За съжаление до момента Райков предимно бърбори - не е свършил абсолютно нищо

#11 Meteora 26.03.2013 в 12:19:57

А, Паяче, не така с рогите напред! Не можеш да поставяш всички под един знаменател! Вярно, скъпи са ни "играчките" и "заниманията" в свободното време, дотолкова, доколкото може да се каже, че имаме такова, но отговорният капитал винаги е бил цел за можещите и знаещите. И обратно! А да споменавам ли, че след 35 години"отговорните капиталисти" вече с разклатено здраве!? Който не е с диабет е с хипертония, който не е с хипертония е с диабет...

#12 паяка 26.03.2013 в 12:26:14

Не казах "всички", а по-голямата част. Ти си от по-малката част, може би, щом реагираш.

#13 Оня Дето Го Трият 26.03.2013 в 12:35:54

Изобщо не коментираме това, че българските собственици на някакъв бизнес са откровени мутри и т.н. Това го знаем всички. Изобщо не коментираме това, че често българския работник е принуден да работи за по 300 лв. И това го знаем всички. Коментираме тъпата идея, че не можело виждаш ли работника да взема малко, а собственика да си купува каквото му душа иска. Трябвало единия да е солидарен с другия. Е как да бъде, да делят по равно ли? Въобще тая работа с имагинерната солидарност дето се проповядва тука е като с чистата истинска любов - има я някъде, ама никой не я е виждал...

#14 паяка 26.03.2013 в 13:07:20

Това, което боде е статута на "собственици" на тези мутри. Те поради тази причина няма да инвестират в работна сила никога и рядко в иновации. Чисти пари се изкарват с много учене и бачкане. Изкарани по нормален начин пари се харчат обмислено и трудно. Неброени харизани пари се пръскат.

#15 Ampeli Kuku 26.03.2013 в 14:50:43

По врътките ще ги познаете!!! в. Политика 2006. Вацев вуйчото на райков : Въпрос: "- Коя е "червената бабичка"? - За мен "червената бабичка" не е пол, а характер и начин на мислене. Има "червени бабички" със зелени чорапи, например, каквато е част от запасното офицерство, членуващо в БСП. "Червената бабичка" има три изисквания - да не се обижда нейната революционна младост, когато е била активна и секси, във фирмата на сина да не влиза следовател, защото той е капиталист от нов тип и трето - внучето от Санта Моника, Калифорния, да се обажда по електронната поща. Всеки, който гарантира тези три изисквания, е любимец. А това суверенитет, национална икономика, отговорност, това че България е в историческо безвремие - много важно! Важното е, че Европа ще ни храни, Америка ще ни брани, а в партията ще има мир и любов. Първанов дръпна тази интимна струна в душите на своите съпартийци и те го заобичаха, защото им осигури душевен комфорт. А Виденов ги караше да се чувстват гузни. Но нека завършим нашия разговор - малко необичайно - с въпрос от мен към вас. Бихте ли се опитали - след всичко това да познаете името на следващия президент на България? " А след Първанов гусин-другарю Вацев дойде човекът , който даде сина на племеника ви Комунист от Калифорния??? Оплюхте своите а, всъщност и вашето семейство е от "червени бабички"

#17 deowin 26.03.2013 в 18:24:05

>българските собственици на някакъв бизнес са откровени мутри и т.н. Това го знаем всички. Знаете го всички, но не е вярно. Просто не е удобно да се осъзнава, че и в България има успели с честен труд, когато ти самият не си от тях. А аз познавам доста такива. Някои са милионери. >често българския работник е принуден да работи за по 300 лв. И това го знаем всички. Първо, не е принуден. Робският труд е незаконен и в България. Дали ще работиш е въпрос на личен избор. А когато българинът работи и му дават 300 лв, то е основно защото извършва работа за 300 лв. Българските фирми отделят същия процент от печалбата си за заплати, както фирмите в цяла Европа. Просто печалбите им са по-ниски, а те са функция на извършената от работниците работа.

#18 thefish33 26.03.2013 в 19:21:28

Ало , поамериканчения, понеже отново много дразниш , аре да те попитам нещо: Казваш - заплащането е функция от извършената работа.Ок. А защо , да речем, в един сервиз (за коли, компютри, битова техника) в който , поради естеството на работа (диагностика, ходене до клиент, търсене на необходима резервна част) може да се поправят ОГРАНИЧЕН, КРАЕН БРОЙ (равен на този , който оправят в който и да е ЕВРОПЕЙСКИ сервиз,поради изброените по горе условия) устройства на ден - автомобили, компютри, битова техника - което си е квалифициран труд (в някои случаи ВИСОКО КВАЛИФИЦИРАН) разликата в заплащането е в пъти?! Да не би да работим по малко бе?!Аз оправям днес 10 коли , и ти толкова, но аз взимам 50 лв , а ти 500. Е това трябва да ми го обясниш , другарю икономист. После ще ми обясняваш за следствията.

#19 deowin 26.03.2013 в 20:04:23

thefish33, що се правиш на глупав? Естествено, че когато услугата, която произвеждаш, се потребява изцяло на вътрешния пазар, то, след основните фактори търсене/предлагане, цената ще се определя от финансовите възможности на българските потребители. Все едно да ме питаш "а що даскалите взимат по-малко?". Щото им плаща държавата от твоите данъци, а твоите доходи са ниски, и, съответно, парите от данъците са малко. А доходите ти са ниски щото или потребителите на работата ти са основно българи (и не можеш да компенсираш с обем, например заради техническите причини, които си посочил в примера си), или защото нямаш подобни изконни ограничения, както е в повечето сфери (например, произвеждаш и за износ, обслужваш и туристи, работиш в международна компания с международен пазар, и т.н.), но пък качеството на труда ти е ниско. Сиреч, и най-добрият автомонтьор на света да си, ако работиш само за българи с ниски доходи, няма кой да ти плати подобаващо за труда. Това, обаче, е краен пример, който изобщо не е показателен или представителен за причините доходите на българите да са ниски. Защо не е? Погледни статистиката за заетостта в България. 2/3 от работещите българите са или в частния сектор, или самостоятелно заети, или са работодатели. Заетите в големи сфери като добивна и преработваща промишленост, хотелиерство/ресторантьорство, строителство, ИТ са сумарно почти половината от заетите. Тоест, твърде много българи работят в сфери с далеч по-малко ограничения, отколкото има професията автомонтьор. Сфери, в които качеството на труда има значително отношение към стойността на произведения продукт.

Новините

Най-четените