Помните ли името на човека, който уби 13 и рани над 30 души в тексаската база Форт Худ, викайки: "Аллах е велик"? Малик Нидал Хасан, майор от американската армия, работил като психиатър. Малик е първо поколение американец, родителите му са имигранти от Палестина в САЩ.
Стрелбата срещу свои и връзките му с имама от Йемен Ануар ал Аулаки няма да спре назначенията на хора от арабски произход в американската армия, нито в службите за сигурност отвъд океана. В крайна сметка, ако погледнем пробивите с WikiLeaks и аферата "Сноудън", ударите са нанесени от "свои" - бели протестанти като Брадли Манинг и Едуард Сноудън.
На 24-ата година след падането на Живков, ДПС реши да обяви как ще поиска места за представители на малцинствата (нехристияни) в спецслужбите. Партията, която управляваше в три правителства от 2001-а насам, и крепеше поне в две преди това, настоява за този пробив още от времето на тройната коалиция.
Дали изобщо има и 1%?
Но въпреки това броят на българските турци и роми в полицията, жандармерията, ДАНС е пренебрежимо малък. Дали изобщо има и един процент? Във време, когато ислямският радикализъм е изведен като една от големите заплахи и рискове във всички нормални държави, колко човека от ДАНС например, които работят в този сектор, познават добре исляма, чели са Корана, знаят турски и/ли арабски, и/или пущу, могат да разграничат суфизъм от уахабизъм?
Достатъчно е да припомним т.нар. "имамско дело", което заплашва да се превърне в един от големите провали на ДАНС.
Етнически пъстра като държава, в която, според преброяването от 2011 г. има 84.8% българи, 8.8% турци и 4.9 на сто роми, в сектора на сигурността представители на етническите малцинства няма. Запазено е статуквото отпреди 1989-а, когато турците и ромите биваха изпращани в строителни войски, а грамотните и образованите - масово вербувани от ДС за агенти.
Погледнете обявените от Комисията по досиетата хора от малцинствата - няма да видите никъде хора, които са били офицери, а явочници, агенти и прочие колелца и винтчета от онзи репресивен апарат.
Равен шанс
Същото предлагат сега от ДПС, тъй като "така ще създават доверие към службите в съответния район, защото когато работи човек от групата, тя му вярва", мотивира се преди време Камен Костадинов, зам.-председател на ПГ на ДПС, който анонсира идеята.
"Като искаш да проследиш какво се случва в Родопите, най-добра работа ще ти свършат мюсюлмани. Познавачите на Корана пък биха могли да направят анализ на разговори и литература на религиозна тема", даде пример зам.-председателят на парламентарната група Камен Костадинов
По думите му властта не въвежда квоти в службите - и назначенията на служители и сътрудници от малцинствата няма да е задължително.
Целта е представителите им да имат равен шанс да влязат и да израстват в структурите, стига да притежават нужните качества. В момента хората с небългарски имена били масово порязвани на тестовете за психологическа годност, затова и ДПС ще настоява те да станат анонимни. (Казват, че и Бойко Борисов отпаднал на психотеста при кандидатстване в школата в Симеоново по онова време и затова постъпил в пожарникарския факултет.)
Критерии за назначения
Изискванията, условията и реда за постъпване на работа в ДАНС са регламентирани в Наредба № I-1 от 16 септември 2008 г. В чл. 4, ал. 4 от нея се дава възможност на председателя на ДАНС "да определи допълнителни по-високи изисквания към кандидатите за назначаване в ДАНС от определените в длъжностните характеристики за длъжностите в агенцията".
Извън критериите за образователен ценз, възраст и др. подобни, има, както и в целия останал свят, проучване на семейството, връзките и контактите на кандидата, включително и на тези с чужди граждани. Всеки български турчин има роднини в Турция, изселници и потомци на изселници от т.нар. "възродителен процес".
В службите все още има хора, работили в ДС, включително и осъществявали "възродителния процес". Добре приет ли е кандидатът Хасан еди-кой-си, за чийто баща/чичо/дядо например се пазят данни как е оказвал съпротива при смяната на имената, а сестра му да кажем е омъжена в Бурса?
Защо чак сега
ДПС не са от вчера във властта, но сега показват особена настойчивост по темата за назначенията на етнически турци в силовите структури. От една страна, подобна политика от партия, чийто електорат е съставен предимно на етнически принцип, е обяснима - искат да се сложи край на продължаващата дискриминация в страна, където по Конституция хората са равни.
Твърде наивно е да повярваме обаче, че ръководството се е загрижило за правата на електората си. Ако беше така, подобно искане щеше неизменно да присъства в исканията и платформата на ДПС и лидерът на движението Ахмед Доган, алиенирал се в кулата си от мълчание след нападението срещу него, щеше поне няколко пъти публично да го оферира.
Едно от възможните обяснения е достъп и на свои хора до информационните масиви на службите. Видяхме как всички, които бяха на власт, се възползваха от тях, за да шантажират, рекетират и изобщо да оказват натиск на политическите си - и икономически - противници. Информацията никога не е излишна, особено тази, която е свързана с интимни връзки, сексуални особености, слабости на характера, приятелски кръг и т.н. Скандалите с подслушванията, на които станахме свидетели при ГЕРБ, показаха, че всяка власт е изкушена да се възползва от службите, за да ги превърне в репресивен апарат срещу тези, които не са й удобни.
Защото, ако назначенията на хора от малцинствата не е процес, а просто едно-две-три назначения по поръчка на някой от върха на ДПС, то повече от ясно е, че те ще дължат лоялност първо и преди всичко на ръката, поставила ги там.
Всъщност, преди този въпрос има друг основен за решаване - законопроектът за МВР, но също и законопроектите за НРС и НСО, които сегашната власт упорито се прави, че не съществуват. А може би смята да остави разузнаването и държавните гардове отново да работят извън закона... Все едно. Преди Хасан от ДАНС може би е време да чуем силовия вицепремиер Цветлин Йовчев, който, впрочем, беше и шеф на ДАНС, каква концепция има за спецслужбите.