Русия - блестяща фасада и занемарен заден двор

Ходили ли сте някога в Санкт Петербург? Прекрасен исторически град, може би най-красивият в Европа. Ако вървите по главните улици няма как да не бъдете впечатлени от покритите с барелефи и злато статуи и фасади на сградите, достойни за столицата на една империя. Цялото това положително впечатление изчезва, когато вместо фасадата на сградите, погледнете гърбовете им.

Там ще видите падаща мазилка и рушащи се стени.

И докато Санкт Петербург е историческата столица на Русия, то Москва е нейното съвременно лице. Огромен град с небостъргачи и множество модерни, нови сгради. Но и тук основите бавно се рушат, макар и не толкова явно.

Това представлява Русия в момента.

Бивша империя и бивша велика сила, която не може да се измъкне от наследството на комунизма.

Какъв е ефектът от играта на санкции и контра санкции? (Игра, защото целта на цялото упражнение е премерване на политически мускули между Русия и Запада с минимални икономически загуби и за двете страни).

Подходът на ЕС и САЩ спрямо Кремъл се базира на т.нар. тристепенен модел.

Първоначално бяха замразени разговорите за по-нататъшно сближаване с Русия. ЕС прекъсна преговорите за отмяна на визовия режим за руски граждани. Прекратени бяха и планираните преговори за търговско споразумение. След това Русия бе изключена от различни международни форуми.

Последва втора вълна от санкции. С нея беше въведена забрана за пътуване и бяха блокирани сметките на определени руски и украински граждани, които носят отговорност за дестабилизирането на Украйна.

Третата степен, която едва ли някога ще бъде приложена с пълна сила, ограничи достъпа на руските държавни банки до световните капиталови пазари, наложено бе оръжейно ембарго и беше въведена забрана за доставки на специално техническо оборудване за добива на петрол и природен газ.

Москва отвърна на тези санкции със забрана за внос на месо, млечни продукти, плодове и зеленчуци, както и с мерки срещу западните компании, опериращи в Русия.

Разбира се, не срещу големите инвеститори, а срещу дружества от сектора на услугите, като Visa и Mastercard. Въпреки затягането на регулациите, което ще им струва няколко милиарда долара, и двете компании не смятат да излизат от руския пазар. На практика те вече оперират от години при подобни условия в Турция.

Сметката от тези, нека да ги наречем контрасанкции, плащат обикновените руснаци с по-висoки лихви по кредитните си карти. А през тази година 90% от картовите разплащания в Русия са извършени с Visa или MasterCard.

Междувременно инфлацията на потребителските цени се ускори, достигайки 8.0% през септември, заради забраната за внос на хранителни продукти и обезценяването на рублата. Месото и домашните птици - основни за руската кухня, са поскъпнали с 16.8%, млечните продукти, с 16.2%, морските храни, с 14.1% на годишна база.

Разбира се, освен да бърка в джобовете на руснаците, играта на санкции има и макроикономически последствия.

През цялата 2013 година от страната са изнесени капитали на стойност 114 млрд. долара. Само за първите 9 месеца на тази година, нетното изтичане на капитали достигна 154 млрд. долара, по данни на Централната банка на Русия.

Това, заедно със затягането на паричната политика на Федералния резерв в САЩ, доведе до рязко поевтиняване на рублата с близо 30%, до рекордните 41.1480 рубли за долар.

Само от началото на октомври, руската централна банка похарчи 13 млрд. долара, за да спре срива на местната валута, но безуспешно. Интервенциите нямат значително отражение върху валутните резерви на Русия, които възлизат на около 450 млрд. долара и са четвъртите по големина в света.

По-голяма заплаха, ако санкциите на Запада продължат, e ограниченият достъп на големите руски компании до световните капиталови пазари. На практика дружествата вече не могат да емитират акции извън Русия, а възможността за набиране на средства чрез продажба на облигации е сведена до скъпо краткосрочно финансиране.

А компаниите, особено в експортния сектор, се нуждаят от валута, за да плащат дълговете и голяма част от оперативните си разходи.

Ето защо руската държава взима пари от други пера, за да финансира дейността на санкционираните от Запада дружества.

Руският министър на финансите Антон Силюанов обяви, че правителството ще прехвърли 8.2 млрд. долара от бюджета на пенсионната система към специален фонд "Резервен", проектиран да предложи финансиране на държавните фирми, които са засегнати от санкциите.

Западът сочи ставащото като доказателство, че мерките срещу руската агресия в Украйна работят и Русия ще бъде принудена да отстъпи. Това е напълно невярно.

Всъщност корупцията и тежката бюрокрация струват на Русия всяка година повече от санкциите на Запада.

Само един пример - разходите за Зимните олимпийски игри в Сочи, които надхвърлиха 50 млрд. долара. Едва ли някоя държава ще бие скоро този изключителен руски рекорд.

В енергетиката, където е силата на Русия, санкции няма да има.

Близо 30% от потреблението на петрол в Европа и около 40% от това на газ, се задоволяват от руските компании. Петролът и природният газ са формирали 68% от експортните приходи на Русия през 2013 г. По-голямата част от този износ е насочена към европейските пазари, включително Турция.

Тук трябва да се обърне специално внимание на газовата карта. Приходите от експорта на природен газ за миналата година възлизат на 73 млрд. долара или 14% от общия износ на Русия. Москва, чисто финансово, може да си позволи да затегне кранчето на синьото гориво. Ход, който ще има тежки последствия за европейската икономика.

По отношение на газовия баланс, Европа е губещата страна в играта с Русия и Путин много добре знае това.

Не така стоят нещата с петрола. На практика повече от половината от износа и около 40% от бюджетните проходи на руската държава са свързани с нефта и нефтопродуктите.

Ето защо, далеч по-сериозни последствия за икономиката на Русия има поевтиняването на петрола на международните пазари. Цената на контрактите за търгувания в Лондон сорт Брент, на база на който се определя и стойността на руския експортен сорт Urals, падна с 24% за последните 4 месеца.

Поевтиняването на петрола може да превърне в рецесия стагнацията в икономиката на Русия, която нарасна съответно с 0.07% и с 0.25% през първото и второто тримесечие на тази година.

На фона на санкциите Путин изигра и китайската карта, подписвайки няколко споразумения, обвързващи руската икономика с източния гигант.

Опасен ход, тъй като вече 17% от износа на Русия е насочен към Китай. Жадните за ресурси китайски компании дълго време чакаха да получат достъп до находищата в Сибир и сега се готвят за инвазия. Въобще не е сигурно, че Путин ще може да играе така успешно с тях, както го прави с европейските им конкуренти.

Но всичко казано до тук има малко общо с истинските проблеми на Русия.

Между 1993 г. и 2010 г, населението на страната е намаляло заради високата смъртност и емиграцията с близо 7 милиона души. Според доклад на ООН, то вероятно ще се стопи през 2050 г. до 100 млн. души, от 140 млн. сега.

Основните причини за ниската раждаемост са финансовите трудности, свързани с възприятието, че условията в страната не са благоприятни за отглеждане на деца, съчетани с лоши масови здравни услуги и много аборти.

През последните 15 години, в които президентът Владимир Путин управляваше Русия, тя се превърна във фасадна икономика. Нейната сила идва изцяло и само от енергийните ресурси. Както обществото, така и икономиката са в застой, бъркан от някои със стабилност.

Путин се опита да превърне Русия отново във велика сила, да върне нейния имперски статут и естествено се провали.

Руснаците може да са горди със страната си, но не искат да живеят в нея. Путин превърна не само олигарсите, но и цялата руска икономика и всички граждани на страната в зависими поданици. Той практически смаза всякаква форма на демокрация и свободна инициатива у руското население.

Сега Путин е на път да прибере плодовете на своята късогледа политика на концентрация на властта.

В бюджета на Русия за следващата година 57% от разходите са за социални цели и заплати в публичния сектор. Пенсионерите и държавните служители са основата, на която се крепи властта на Путин.

Средната месечна заплата в публичния сектор е 32 500 рубли, докато в частния тя е едва 23 000 рубли /863 лв./. Това е възможно благодарение на приходите на държавата от износа на нефт и нефтопродукти.

В Русия има около 40 милиона пенсионери, за които през следващите 3 години ще бъдат похарчени 2.5 млрд. трилиона рубли. Колко още може да издържи тази система, в която парите от петрол хранят растящия брой неработещи руснаци?

Другото основно перо в бюджета е отбраната. През 2015 г. разходите за сектора ще нараснат с 21.4%. За сравнение - предвиденият ръст в плащанията за образование, здравеопазване и социални политики е 7.3%.

Дали при цени на петрола сорт Брент около 80 долара за барел руската държава ще може да си позволи подобен ръст на разходите? Едва ли.

Важното е, че Путин не е извлякъл никакви поуки от историята на Русия. Като започнем от падането на Руската империя, предизвикано от потискането на населението и се стигне до разпадането на СССР, следствие от фалита, до който беше доведена държавата от надпреварата във въоръжаването със САЩ.

Русия отново е обречена.

Но не заради санкциите на Запада, а заради корупцията, злоупотребите с власт, ужасяващата бюрокрация и безправието на обикновените руснаци.

#1 Rowan 20.10.2014 в 09:18:37

Анализа на база моментно състояние се прави или от некомпетентен анализатор, или от откровен пропагандатор. Не оспорвам никой от фактите, но сложните системи, като народите, имат навика да не реагират като простите механични системи - имаш данни на входа, имаш функцията на системата - резултатът е прогнозируем с вероятност 100%. Пък при народите действат едни трудно забележими фактори. Руснаците, за разлика от българите имат силно национално самосъзнание. Твърде бързо Путин сецна западното влияние и руската култура, и специфики до голяма степен се запазиха. А това ивнаги прави страната устойчива на кризи. Русия преживява демографските кризи на сталиновата чистка и Втората световна. Как са го направили не знам, но са го направили. Пък днешните руснаци далеч повече уважават държавата си от онези преди половин век. Друг фактор касаещ устойчивостта на кризи, е разглезеността на населението. Примерно, при тежка икономическа депресия, страните с благоденстващо от поколения население и висока степен на свободи са много по-склонни към хаос, отколкото държаните изкъсо руснаци и китайци. В този смисъл Щатите са много по-рискова държава от Русия от ниските цени на петрола. Путин може и да намалли заплатите на чиновниците само с цената на личен рейтинг, но в Щатите това гарантира бунтове с трудно предвидими последици. И други такива неща могат да се кажат, но разбира се, ограничените мозъци няма да ги разберат. Пък аналитиците, които прогнозираха успех на западните политици преди започването на войната с Путин, излъгаха работодателите си от некомпетентност. За да анализираш една държава, трябва, освен историята, да познаваш и хората. Руснаците не са като европейците, просто защото са повече руснаци, отколкото европейци.

#3 gullwing 20.10.2014 в 10:08:59

Най-интересното в руската тема за мен не е самата Русия, а нашенски реакции. Не познавам друга тема, която да предизвиква в нашето общество толкова полярни емоции. Самият аз вярвам, че при определено ниво на интелигентност емоциите отстъпват пред аргументите на разума. Затова често повтарям, че ако някой се декларира като (Независимо какво) - фил или (Независимо какво) - фоб, и в двата случая става въпрос за глупаци. За съжаление у нас такива не липсват, затова си имаме и русофили, и русофоби. Как в при това положение да разбере истината? Казват, че ако стрелят по теб от двете посоки, значи си заел правилната позция. Преди време имаше статия за Русия, чийто автор е бил едновременно обвиняван че е "озлобен русофоб" и "разплакан русофил". Казваше се "Руската сила" и може да се намери на няколко места в мрежата. Например, тук: http://www.journal-informo.eu/content/001/03.pdf

#4 Rowan 20.10.2014 в 10:30:51

И още три неща на прима виста: За санкциите - ако в дългосрочен план Русия е губеща от преобладаващия си износ на суровини, щото те рано или късно ще свършат, при взаимни санкции повече губят производителите на краен продукт. Много се смях на коментарите под статията за сабрана вноса на коли в Русия. Клетите мужици как щели да си бръмчат със Жигулите... Направо да му се доплаче на човек. Само дето на мужика му е приблизително все едно, дали ще си купи нов Баварец днес или след половин година, но за тази половин година, мюнхенският високоплатен работник в БМВ ще трябва да си получава заплатата. Европейските народи се повлияха далеч повече от американската консуматорска политика, от руснаците. Като гледах какъв цирк беше по повод излизането на новия АйФон... До самоубийства щяха да стигнат чакащите, ако излизането бе закъсняло със седмица. Масовият руснак си сменя колата и телефона не когато излезе новия модел, а когато те го оставят. За пропагандата. Ае, посочете ми един американски екшън, в който да не се показва американския флаг по-малко от десет пъти. Или в който американски рейнджъри не бият някакви лоши араби или уж измислени диктатори, ама шпрехещи на руски? Дали има точка в Ню Йорк, в която да застанеш и като се огледаш, да не видиш да се вее поне едно американско знаме? А това е върла националистична пропаганда. По психология се учат тези неща. Символика, която ти се забива в подсъзнанието, точно както ти се допива Кока Кола, ако от телевизора непрекъснато ти бълват реклами за нея. Аре, моля ви се, да не мерим пропагандните машини. За изтичането на мозъци. Пак казвам, не познавате руснаците. Ако Русия има специалисти, които да създадат С-400 за заплати десетки пъти по-ниски от онези сътворили "Пейтриът", а С-400 е комплекс, с който Щатите дълги години няма да могат да се похвалят, направете си сметката за човешкият потенциал на Русия. Не за пари са останали, а "За родину". Всъщност Русия има специалисти и да избягат на запад и да останат достатъчно кадърни да разработят С-400. Аз тези не ги искам за врагове, а приятели в международните отношения по принцип няма. Колкото и да правим реверанси на Щатите, приятели няма да ни станат. Нито Рашъните. "Няма вечни приятелства, има вечни интереси".

#5 Оня Дето Го Трият 20.10.2014 в 11:14:56

Постановката на Роуън е изтъкана от сиромахомилство и на базата, че на чужд гръб и 100 тояги са малко. Кво значи това, че руснаците са преживели Сталинова чистка и 2 СВ? Ми ще ги преживеят, къде ще ходят. Глад мизерия и жертви многократно по-големи отколкото на победените, но нали ти не си бил там, дреме ти. Героичен народ. Или пък че може ли да разработят чудеса на техниката (основно и единствено военни) с минимално заплащане Е те могат сигурно, но ние пък казваме, че един държавен чиновник може да върши чудеса и с 400 лв. вместо с 800. Ти съгласен ли си да ти намалим точно твоята заплата наполовина, та да се гордеем пред света колко героични чиновници имаме и как могат с 400 лв. да вършат работа като за 10 американци? Та викаш корав неразглезен народ, дето може всякаква мизерия да преживее, в името на родината. Ми да направим един гладомор във Врана, в който само Роуън и детето му да изпукат от глад и после да се гордеем колко героичен народ сме. Аз нямам нищо против, но не искам да съм засегнат. Също и за жертвите - да направим една война, където само на Роуън да му пръснат канчето и ние останалите ще се гордеем с него. Обещавам. Въобще всичко е много яко, когато не си лично засегнат. Каквото и да бълва пропагандата, едва ли има нормален руски гражданин, който да иска да е от страната на мизерията, а не от страната на разглезените народи. И да обясняваш как патриотично ще си се кефят на Жигулите и няма да им се иска да си купят поне Голф е твърде идеалистична теза. То и ония от Ислямска държава дето в червата си мразят Западния живот, гледам че на егати джиповете Тойота се возят. На ниой не му се джитка с родна камила, въпреки пропагандата за отричане на всичко западно и лъскаво. Изобщо сиромахомилство та дрънка. Но така е като анализите ти са през гледната точка на властта, а не на обикновения човек. Ако коментарите по-долу бяха писани лично от Путин бих се съгласил. Но от анонимен човечец звучат нелепо.

#6 SilvioGesell 20.10.2014 в 11:31:55

Доклада на ООН за демографията е от 2005. В момента положението е следното: САЩ: Раждаемост: 1,87 деца на жена Имиграционен поток: 4,32 на 1000 (положителен) За ЕС Раждаемост: 1,59 деца на жена Имиграционен поток: 3,1 на 1000 (положителен) Русия Раждаемост: 1,7 деца на жена Имиграционен поток: 2,2 на 1000 (положителен) Ясно се вижда, че Русия далеч не изостава от ЕС и САЩ, водещите политически сили.

#7 Оня Дето Го Трият 20.10.2014 в 11:40:39

Ако раждането на деца е критерии, то жителите на Бояна и Драгалевци би трябвало да са с по-лош живот от тия в Столипиново и да искат да са на тяхно място

#8 Harry 20.10.2014 в 11:49:38

Подобни тези слушаме от много години и те на първо четене будят само недоумение: Русия трябва да се извинява постоянно, ту защото е царистка и самодържавие, ту е комунистическа, изостанала , знаемарена... Нима у тях си руснаците нямат право да са изостанали и неподредени, и сградите им олющени? Или все трябва да се извиняват на Запада че са живи и живеят у дома си? Подтекстът, който не смеят да изрекат на глас така наречените "западните демокрации" е че руският народ не заслужава своята земя, родина, подземните и надземни богатства на своята страна, трябва да преминат във владение на западния елит, които да цивилизоват тези дивашки земи. Както е казал един умник, цивилизован е този дивак, който позволява да го ограбват, според самонареклите се западни хуманисти.

#9 SilvioGesell 20.10.2014 в 12:00:48

Оня дето го трият, очевидно не си прочел статията. В нея е посочено точно лошата ситуация в страната като основен фактор за намаляване на населението което ще падне до 100 милиона в 2050. Коментирам, раждаемостта и имиграцията в контекста на написаното.

#10 Harry 20.10.2014 в 12:11:12

Любопитна подробност, която старателно избягват, е че условията на живот в Русия се сринаха благодарение на "демократичните" реформи и перестройката на Горбачов, довършена от Елцин и преставляваща основно разрушаване на страната, на индустрията, на обществото, разгабване от западни корпорации на всичко ценно за тях и унищожаване на всичко което би им било някаква конкуренция, руснаците трябва да купуват само от западни корпорации всичко, даже квасът, този традиционно руски продукт, е с марка Кока Кола. У нас се направи същото, нарича се план Ран -Ът! Истинската цел на Запада никога не е била демократизиране на Изтока, а неговото колонизиране, поробване и ограбване, маскирано като борба с комунизма.

#11 Оня Дето Го Трият 20.10.2014 в 12:16:16

Темата е как това че "Русия със санкции не можеш да я уплашиш" е изцяло за сметка на населението. Аз не бих искал да живея в мизерия за да ме похвалят някъде в чуждестранен форум какъв герой съм и как издържам и без пари. Съмнявам се някой някъде по света да го иска. Както казах, даже и главорезите в Ислямска държава не се отказват да покарат лъсъкави коли и от охолния живот. Нищо че са религиозни, патриоти и духовни хора уж...

#12 YOLE 20.10.2014 в 13:54:34

``Истинската цел на Запада никога не е била демокр.....на Изтока и т.н.`` А каква беше истинската цел на Изтока и защо не я постигна ?

#13 YOLE 20.10.2014 в 14:11:03

Herry , има една приказка дето и ти я знаеш -`Господ дава , но кошара не вкарва`. На запад такива неща като `братски народи`, `наше момче` и шуро-баджанащина няма . Има естествен подбор . Западът не е виновен за интелектуалния геноцид на изток и неспособността\некадърността\ ни . Конкуренция , кво да праиш.

#15 Harry 20.10.2014 в 16:11:32

Напротив, Западът е виновен за разоряването на Изтока, направи го предумишлено. Болшевишката революция от 1917г., беше подготвена и финансирана от Запада, беше държавен преврат осъществен с германски и австрийски войски, Ленин беше финансиран от Германия, Троцки - от САЩ, с пари равняващи се днес на милиарди долари, самият комунизъм бе поръчан и замислен на запад, като технология за глобализиране на света. Същото виждаме и сега - цветни революции фи нансирани от Америка. Това не е конспиративна теория, защото не е тайна, прочетете историята на 19 и 20-ти век и ще се убедите сами, западната пропагандна машина разчита на мързела на масите, доста успешно. Има много сериозни проучвания по въпроса, от западни изследователи, не са тайна, потърсете ги.

#16 LaForce 20.10.2014 в 16:21:51

Най-сигурното място да скриеш нещо от глупак е в книга.

#17 LaForce 20.10.2014 в 16:27:48

И зависи как мериш лошотата на живота, но да много е вероятно жителите на Бояна да са със субективно по-лош живот от жителите на факултето... просто критериите ти за оценка са неадекватни. а защо не искат да живеят като тях... ми просто не знаят, че начина им е лош.

Новините

Най-четените