Защо не може да има ревизия на приватизацията

Ура, истината за гнилата приватизация най-сетне ще лъсне. Лично Бойко Борисов го обеща. Добре че Корнелия Нинова оня ден го "поядоса" с две "опорни точки". Ръководителката на БСП се самоописа като единствена сред политиците, опълчила се на корпулентния феномен Делян Пеевски, и намекна, че непогрешимият ни премиер бил съгрешил преди 5 години покрай продажбата на "Булгартабак" на тайнствен инвеститор.

Така след стотици скандали и хиляди разследвания за порочни сделки, подминавани с пренебрежение от всички власти, другарката Нинова само с две "опорни точки" събуди Зевсовия гняв на Борисов и той назначи тотална ревизия на приватизацията. Само да минат изборите, и цялата държавна машина начело с МВР и ДАНС ще разрови миризливите сделки и виновните ще бъдат наказани, закани се премиерът.

Някои медии го приеха много сериозно и даже побързаха да съжалят разследващите, че ще се удавят в непосилна работа - понеже продадените държавни предприятия са над 5000, а документацията по сделките сигурно може да задръсти Черно море с хартия.

Никаква ревизия няма да има, още по-малко пък тотална. Няма да има и последствия. Нали и преди няколко месеца гледахме подобен спектакъл - само че сюжетът се въртеше около обществените поръчки и на фокус бяха съмнително скъпи отсечки от магистрала "Хемус". Тогава премиерът пак кипна, че го свързват с нагласени сделки и с напористи бизнесмени като Делян Пеевски (и Валентин Златев), и пак обяви тотална ревизия. Даже за повече драматизъм прекрати някои обществени поръчки, като обясни, че го прави, понеже около тях в обществото "витаят слухове".

Това се случи през февруари. Спрените конкурси тръгнаха отново, а за ревизията никой не се и сеща - дори самият Борисов. Той вече се раздава на друг фронт - приватизационния. Новата му цел е чудесно избрана, моментът също. Обществото отдавна жадува за истина и справедливост. Настоява да разбере защо "Кремиковци", "Химко" и много други знакови предприятия фалираха, защо се срива "Булгартабак", колко пъти ще се препродава БТК, откъде са парите на най-новия акционер Спас Русев, няма ли най-сетне някой чиновник или политик да влезе в затвора, задето е допуснал недобросъвестни инвеститори, прибрал е рушвет, придобил е акции или цели предприятия чрез подставени лица и прочие. И ето, броени дни преди изборите Бойко Борисов обещава да намери отговорите, размахва меча на възмездието, вади томахавката на войната, а криминалните приватизатори треперят в ужас, че ревизията му може да ги застигне.

Какви ревизии - при положение че дори за очевидните безобразия около "Кремиковци" няма вкарани в затвора, а един от малкото обвинени бе оправдан и днес е кандидат за президент?

Вместо да се "пени" заради намеците на БСП и да праща хрътки по дирите на заметената приватизация, като начало Борисов може да стори нещо съвсем просто - да съобщи кой е истинският собственик на "Булгартабак". Това е въпрос, който всички в България задават от 2011 г. насам, но истината си остава скрита зад върволица офшорки. Непробиваема тайна е и кой е основният акционер в БТК. Но ако управляващите, а и войнстващата опозиция, която също е управлявала, увъртат дори за такива семпли въпроси, какво може да излезе от някакви ревизии освен едно голямо нищо?

Ето само един знаков коментар на министър-председателя за приватизацията на "Булгартабак", за затварянето на Софийската цигарена фабрика и за слуховете, че Делян Пеевски има отношение към събитията: "Аз не знам (Пеевски) някога да е стоял. Аз не мога да коментирам нещо, което не знам. Знам само, че преди няколко години платихме няколко милиона на консултанта Сити банк, за да направи всички процедури по възможно най-прозрачен и признат в света начин. И знам, че над 200 милиона лева получи държавата. Сега 400 души минимум ще си отидат, но когато непрекъснато нещо публично се атакува, то накрая си отиват хората. Аз не съм казал, че медиите са виновни. Това са ваши думи. Правете го, каквото искате говорете."

"Аз не знам, аз не съм казал, аз не мога да коментирам", мънка Борисов. И сега изведнъж - ревизия.

Дори да допуснем, че премиерът има искрено намерение да прави сериозни проверки - за целия преход или примерно за последните 5 години, това е шамар за всички държавни органи, които имат отношение към приватизацията и инвеститорите. Излиза, че досега те изобщо не са си вършили работата, и затова се налага да се прави нещо извънредно и радикално - мащабна ревизия.

Например Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. АПСПК трябва да намира идеалните инвеститори, да прави чисти и хубави сделки, а после и да контролира купувачите да изпълняват обещаното в договорите. Борисов обаче май има тежки съмнения, че агенцията е работила в интерес на държавата и обществото - иначе защо се точи да ревизира всички сделки?! Само че вече доста години начело на ведомството продавач е верен кадър на ГЕРБ - Емил Караниколов, а друг изпитан боец на партията, Юлия Ненкова, доскоро бе шеф на Надзорния съвет (а сега ръководи Комисията за защита на конкуренцията). Ревизията на Борисов ще обхване ли и тяхната работа?

Ами ДАНС? Това е агенцията, която трябва да бди до българската икономика да не припарват съмнителни инвеститори, перачи на пари, международни аферисти, данъчни тарикати, замогнали се трафиканти и прочее. Трябва, но прави ли го? Премиерът май пише двойка и на Икономическата полиция. Ако спецслужбите и прокуратурата си вършат работата и пращат на съд чиновници, замесени в порочни сделки, не би имало нужда от никакви екстрени ревизии, нали?

Да, всички имаме основания да недоволстваме от контролните органи. Но ако те са си затваряли очите, съзнателно или не, за всички приватизационни и постприватизационни безобразия дотук, няма начин сега внезапно да прогледнат. По-скоро и те ще се включат в театъра на Бойко и ако се наложи, ще играят ролята на ревизори. От това, разбира се, никакви разкрития няма да произлязат.

Новините

Най-четените