Имало е Външно и преди Вигенин

И министърът на външните работи Кристиян Вигенин реши да остави своя следа в аналите на Външно, дипломатическа служба на повече от 130 години. (За външната политика - не е толкова сигурно.) И обяви, че ще пише професионален кодекс за дипломатите. Също като най-кратко пребивавалият на този пост министър - Румяна Желева, запомнена с некадърност и непригодност.

Едва заела поста, тя реши да подготви етичен кодекс на българския дипломат, нещо като "Как да се държим в обществото - и извън него", вероятно провокирана от снимките в оскъдно облекло в социалните мрежи на новоназначения тогава наш консул в Чикаго Лила Георгиева.

Но нито Желева, нито Вигенин, които, както е ясно, са политически лица, а не професионални дипломати, не са се постарали да погледнат наследството от предишните външни министри. Защото такъв етичен кодекс има и той е утвърден от министъра на външните работи в кабинета на тройната коалиция Ивайло Калфин на 25 февруари 2009 г.

Той много ясно определя какви да са етичните ценности и правилата на поведение по отношение на личната почтеност и професионалната етика на служителите в дипломатическата служба. Етичните норми, задължителни за дипломатите ни, са: законност, отговорност, безпристрастност, компетентност, политическа неутралност, зачитане на личността, отчетност, прозрачност, приемственост и колегиалност.

Ясно е записано, че дипломатът не би трябвало да допуска работата му да се влияе от личните му или от нечии чужди политически пристрастия. Изискванията за любезност, добро възпитание и уважителност към гражданите и колегите, написани отново в проекта на Вигенин, естествено, присъстват.

Приносът на новия външен министър и екипът му е ограничаване на употребата на Facebook и Twitter. Смехотворно, предвид факта, че добрият професионалист използва мрежите, за да подпомогне работата си. Почти няма обществена личност, която да няма профил в социалните мрежи.

Изглежда в Партията-Майка, този Праксител на верни кадри, са се подразнили от изявления на посланика ни в ООН Стефан Тафров - дипломатът с най-много назначения като посланик.

Г-н Тафров не адмирира с подходящи думи на признателност и радост новата власт. Но и не публикува обиди или подобен тип послания, твърде интелигентен е за това.

Но ако Вигенин & Партия искат водопад от ласкателства и поддаквания, има предостатъчно хартиен спам на пазара за целта.

Дипломатите от кариерата като Тафров винаги зная границата. Той го е написал и съвсем ясно - ще го повторим отново: "Имам личен профил във Фейсбук, достъп до който имат само одобрени от мен хора. Те са мои приятели и с тях обменям информация и мнения. Не давам извления по медиите, ако нямам съответното разрешение от МВнР. Тайната на личната кореспондеция е основно човешко право, прогласено в Конституцията, както и правото на политически и други възгледи".

Впрочем партайгеносетата се канят да въдворят следния ред - че всяко публично изявление по национален или международен политически въпрос, направено от ръководител на задгранично представителство, трябва да бъде в съответствие с официалната позиция на правителството и предварително съгласувано с министъра на външните работи или постоянния секретар. Макар последните двама да са чисто политически лица - и понякога твърде далеч от професионализма.

В крайна сметка външната политика на една страна-член на ЕС и НАТО като България едва ли има нужда от подобна субординация за всяко посланическо изявление.

А политическите назначения като Вигенин е добре да си дават сметка, че Външно е имало и преди тях, ще го има и след тях. По-добре да внимават да не оплитат конците с непремерени изказвания като онова за "косвеното потвърждение" за участието на "Хизбулла" в атентата в Бургас. Защото после трябва да се намесят именно професионалните дипломати.

#1 Borracho 05.08.2013 в 13:59:09

Интересно каклисе чувстват "старите пушки" и опитни дипломати, когато им назначат подобен сопол като Вагинин (или пък предишния, Ники "Нежния" Младенов) ???? Обзалагам се, че ако не са огромните им заплати и всякакви големи странични доходи/далавери биха били много много гневни.

#2 янаки 05.08.2013 в 16:55:56

Реакцията на така наречения „демократичния свят” (САЩ и ЕС) по отношение на присъдите срещу военни, депутати и журналисти в Турция, ще бъде особено показателна, доколко защитата на демокрацията и човешките права не са само средства за демонизация на „лошите” държави като Русия , Китай, Украйна..... . Присъдите, по това дело са неизмеримо по жестоки от тези, които получиха „бунтуващите се пу........тета”, така че и реакцията срещу присъдите в Турция трябва да бъде толкова пъти по силна. Макар че „блажени са вярващите”. Все пак Ердоган „е кучи син , но наш кучи син”, както беше казал Рузвелт за Сомоса, Докато Путин не е.......... В нашето Външно Министерство изчакват, чакат да им изпратят нотите от „едно високо място”.

#3 Бобо 05.08.2013 в 17:57:56

"Дипломатите от кариерата като Тафров винаги зная границата." Тоя не беше ли един от меките китки хм..., а те са хиляди във власта. Бантускотия , само че модерна!

#5 AlahAkbar 06.08.2013 в 01:22:58

Вагинин, а кога ще ги накарате да оправдаят с работа хилядарките дето всеки месец взимат?

#6 kaka 06.08.2013 в 13:17:54

За сведение на автора, Тафров не е дипломат от кариерата, а типично политическо назначение. Дипломат от кариерата е човек, който е започнал от аташе и е преминал през всички дип.рангове. Но нали всеки,който не го мързи, се упражнява в дипломатическата материя...

Новините

Най-четените