Улици вместо АЕЦ

В епохата на отворените граници, свободния информационен обмен и мобилността на човешкия капитал, държавите все повече се превръщат в доставчици на административни услуги, които се конкурират за най-качествените граждани на планетата.

Това означава, че привлекателността на държавата за привличане на човешки и финансов капитал се превръща в първостепенна цел във всякакви национални стратегии.

Единственият начин да се постигне напредък в България е да се увеличи привлекателността за правене на бизнес, а постепенно държавата да става и по-приемлива за живот.

Държавата е преди всичко среда и нейната грижа трябва да е насочена към подобряване на тази среда - била тя за бизнес, култура, наука или просто за добър живот. Необходимо е подобрение в пространството на човешката дейност, правилата и инфраструктурата.

Такъв поглед отведнъж пренарежда националните приоритети. Какво ще кажете

Вместо да строим АЕЦ

например да асфалтираме всички улици по българските села, да оправим уличното осветление, водопровода и канализацията, да озеленим градинките, да санираме максимално количество сгради за енергийна ефективност?

Сумата би била почти същата. Но ефектът ще бъде много интересен.

Вместо още един радиоактивен гьол, ще получим държава, в която е лесно и интересно да се пътува, да се живее, сметките за отопление са малки, а и е просто приятна за окото. В която можеш да ползваш едновременно благините на чистата природа и предимствата на технологичното общество. Уморените от урбанизация европейци, а и българи, поне ще обмислят сериозно варианта да се преместят на някое по-зелено и по-евтино място, като запазят скъпоплатените си дистанционни работни места.

„Интеграция" е ключовото понятие за следващите 10 години

Европейският съюз ще се интегрира. Ще интегрира външни държави. Държавите ще повишат вътрешната си интеграция. Ще се интегрират икономическите региони. Поради евтините комуникации, ще се появят нови връзки между отдалечени части на света, т.е. ще има още интеграция.

Това означава, че изключително значение ще придобият инвестициите в инфраструктура, която е скелетът, на който се крепи заедно целият този организъм. В такъв смисъл, инвестицията в магистрали и пътища е изключително добра идея, докато инвестицията в спортна инфраструктура е спорна, защото целите й са неопределени.

Антитезата, опасността, е дезинтеграцията, разпадането на обществата, скъсването на връзките - по расови, религиозни, етнически и социални граници. Проблемът се задълбочава от това, че сегашните административни и държавни граници или ще загубят значение или ще бъдат подложени на огромен натиск. Мерките, които ще се наложат, за да се запази пространството на свободния пазар и демокрацията, ще бъдат едновременно и нестандартни и изключително мащабни.

До 2020 г. няма много време, затова предлагам

Три интеграционни инициативи

които да направят по-малко вероятни лошите сценарии:

Въвеждане на масов и достъпен широколентов интернет навсякъде по територията на България. В сравнение с магистралите това е много евтина инфраструктура, която в някои случаи е с много по-голям ефект.

Широколентовият интернет на практика ще постигне невероятна близост на всички точки от държавата на едно място. Ще забави и свръхконцентрацията, която е характерна за съвременната епоха. Вместо 90% от българите да се заврат в още по-задушаващата се София през 2020 г., бихме могли да направим и други места в България възможни за живеене и дори да реновираме съществуващата инфраструктура.

Въвеждане на програма за ранна компютърна и интернет грамотност в образованието. Гражданите на България ще получат възможност за изпреварващо развитие, възможност най-бързо да станат граждани на света. Проблемът е, че ако не бъде подобрена изцяло средата, тези деца ще бъдат първите, които ще напуснат България и точно това обучение ще им помогне най-много.

Въвеждане на софтуер с отворен код в обществените и държавните (особено образователните) институции. Освен прекия ефект като спестяване на средства и придобиване на квалификация, която не зависи от състоянието на тази или онази корпорация, основната тежест за поддръжка и разработка пада върху местните фирми, което би могло да направи някои от тях дори световни технологични лидери.

Освен за чисто технологичните инициативи, може да помислим и за

Сериозни инвестиции в култура

в съвременни музеи и изложбени зали, както и за драстично увеличаване на изучаването на изкуствата в училище.

Интернет потребителят е вече и активен производител на съдържание, а инвестициите в образованието по изкуствата и културната инфраструктура ще вдигнат качеството и тежестта на българския културен продукт.

Разумните инвестиции в култура имат многопосочен положителен ефект, от образованието до борбата с престъпността и оздравяване на обществения климат. И разбира се, не е задължително тези инвестиции да бъдат държавни.

България през 2020г. трябва да бъде приятно място за живеене, защото това е въпрос на оцеляване.

#2 stg 02.02.2011 в 09:12:44

Непиещ, честно ако може да ми кажеш как от непостроен АЕЦ ще ти плащат пенсията ще бъда много доволен

#3 solaar 02.02.2011 в 10:02:42

Поредното неподготвено изказване. Едното създава БВП и дърпа технологично страната, другото е само харч.

#4 Оня Дето Го Трият 02.02.2011 в 10:37:36

@ Непиещ Имаш малка грешка в сметките. Както седят сега нещата, от твойта пенсия ще се плаща лукса да си строим АЕЦ, а няма АЕЦ-а да ти плаща пенсията..... Незнам що част от стадото си мисли, че тая централа се строи за да раздават на народа тока с черпак после - кой колкото си пожелае.....

#6 stg 02.02.2011 в 10:53:23

Оня Дето Го Трият, нещата са прости според народа, ако се произведе жито у нас е безплатно ако е в чужбина е с пари същото и с тока разбира се, всякакви опити да се обясни нещо друго са обречени на провал.Ей на тук един писал че от АЕЦ ще му се плаща пенсията, сигурен че такава глупост не би хрумнала и на последния клошар в Хамбург примерно.

#8 Левскар 02.02.2011 в 11:42:56

Тая статия е написана или от пълен невежа или е поръчкова. Много често четем такива в бубличното пространство напоследък. Вероятно защото сме на път да построим още една АЕЦ. Носи ни се вода от 9 кладенеца, и ни се дават какви ли не светли примери. Да но за да са светли те са захранени с енергия и то ядрена - И Англия и Германия и Франция имат десетки централи, а тук някой нежева ни прави на глупци. За да има повече асфалт се събират повече данъци и това е харч на държавата сьс затихваща възвръщаемост, а централата произвежда брутен продукт десетилетия и косвено създава асфалт в бъдеще, без да трябват нови данъци.

#10 Многознайковица 02.02.2011 в 12:37:40

Гена , благодаря , че го написа , спести ми труда , абсолютно

#12 ot4eto 02.02.2011 в 14:21:04

Не мога да не се съглася с Rowan.

#23 TheSpider 03.02.2011 в 13:41:53

Тоя простак от кога разбира от енергетика?

#28 keen 03.02.2011 в 20:01:20

@turbalan, защото всеки може да спортува и без скъпи инвестиции, стига да го иска. А някой болен ум наля над 2 милиона в джоба на един, за няколко спускания по сечището над Банско. "Престижно" било. Престижно е, ама за банкера. А културата иска инвестиции. Тя и в исторически план възниква тогава, когато в икономиката на обществото се появяват излишъци. Това и на дудука Rowan го казвам, въпреки че кухата му лейка не е родила никакви доводи за пустословието му. @solaar "Харч" е да оправиш инфраструктурата на страната? Аз му викам инвестиция. Кой ли бърка? @stg, "Непиещ" явно от скоро е такъв. Още е в абстиненция @skd911, има и една друга зависимост - колкото повече енергия и с колкото по-ниска ефективност потребяваш, толкова повече боклук се трупа. Замисли се защо. А по селата няма хора, защото е кофти инфраструктурата. @До всички - авторът го е написал ясно и сбито, ама няма кой да чете и да разбира, ето ви есенцията: "Държавата е преди всичко среда и нейната грижа трябва да е насочена към подобряване на тази среда - била тя за бизнес, култура, наука или просто за добър живот."

#30 keen 03.02.2011 в 22:34:19

@Rowan, благодаря ти, че беше така любезен да ми напомниш - без инфраструктура няма нито хора, нито производство.

#35 stg 04.02.2011 в 10:19:06

Pavur Pezev, това което каза хич не ми звучи като икономическа обосновка, на кои балкани се качват нуждите от енергия в каква степен, на каква цена може да се продава и прочие. Истината е че сега е зима и сме на около 50 процента натоварване и че Сърбия заяви че обявената цена на енергия от АЕЦ Белене е над средната за региона така че не им трябва.Турция се нуждае от енергия и си строи централи собствени за собствена консумация.

#36 keen 04.02.2011 в 10:25:57

@Rowan, целта на публикацията не е да предостави анализ, а да нахвърля насоки, по които да се мисли. Посочване на алтернативи за след десет и повече години, когато ще е активно друго поколение хора. Да живееш в населено място, което е далеч от кипящото гето на града, не те обвързва по никакъв начин с картофите. Само като идея - към установяване там биха се ориентирали хора, които имат добри доходи от дистанционна работа. Т.е. не им се налага да осигуряват личното си присъствие на работното място ката ден. Професиите с такъв режим ще се увеличават - в отрасъла, в който работя, аз го виждам всеки ден. Затова и авторът насочва вниманието ни и към силно развита инфраструктура за информационен пренос. За енергийните разходи - разчетите се правят към момента (ако изобщо се правят такива), когато не са изследвани достатъчно резервите, които има развитието на технологии и структури с ниско енергийно потребление. Неслучайно за момента сме в дъното на използването на иновации в ЕС. АЕЦ не е иновация, а ще е разсипване на ресурси в една нереформирана енергоемка икономика.

#38 stg 04.02.2011 в 19:08:56

Rowan , трябва ли да тълкувам това като примерно че си привърженик на тезата че качеството на живот в София е несравнимо по високо, от качеството на живот в другите градове и села, не ме разбирай погрешно не говорим за противопоставяне провинция - столица това е тъпо, говорим за една везна на която са поставени положителни и отрицателни фактори. Лично аз смятам че по богатата част от жителите на мегаполиса София, в обозримо бъдеще ше го напуснат.

#42 stg 05.02.2011 в 15:29:07

Pavur Pezev , тия неща които си писал като цяло са така, въпроса обаче е че самия проект Белене е експортно ориентиран,той изобщо не касае потреблението на енергия в България и след няколкото поскъпвания няма как да излезе на сметка просто,относно Козлодуй идеята там да има още 2 блока изобщо не е неизгодна,при положение че е налична цялата енергийна инфраструктура която хич не е евтина

#44 stg 05.02.2011 в 16:30:21

Pavur Pezev, зелените са ми ясни отвсякъде нямам предвид тях, въпроса е че след тия забавяния и оскъпявания, а пък от какво точно се породи убеждението че някаква инфлация дигала цената с която е спечелен търга така и не разбрах, постепенно Белене се превръща в едно голямо осиране, хич не съм убеден че можем да си позволим 10 милиарда за централа

Новините

Най-четените