Министерският съвет одобри днес Националната програма за профилактика на рака на маточната шийка. Няма да повтарям рекламата, че всеки ден една жена в България умира от рак на шийката на матката, как ракът е вторият по разпространение сред жените от цял свят и т.н.
Кампанията за ваксината се развива отдавна, включва известни хора, които я рекламират по всякакъв начин - сред тях и кметът на столицата Йорданка Фандъкова, а държавата вече задели 2 милиона лева в края на 2011 г. за реимбурсиране на 50% от стойността на ваксината.
Изненадата дойде от факта, че програмата предвижда 75% от 12-годишните момичета в България да бъдат ваксинирани срещу човешки папилома вирус (HPV), който се смята за основния виновник за този рак. Честито на двата големи фармацевтични гиганта - GlaxoSmithKline, които произвеждат Cervarix, и Merck & Co с тяхната Gardasil.
Никой не смята за необходимо да каже, че ваксините не предпазват на сто процента. Не е като имунизацията срещу полиомиелит. Освен това е срещу някои щамове на папилома вируса - 16-18, които са опасните. Папилома вирусите са над сто.
Държавата реши проблема с общественото обсъждане и на тази тема както на много други: просто качва документа на сайт, той престоява там месец - с което общественото обсъждане се смята за приключило. В случая - програмата на сайта на Министерството на здравеопазването. Тоест обсъждане няма.
Добре, че дъщеря ми е минала 12-те години, защото щях да се възпротивя да бъде ваксинирана. Като родител не съм наясно с рисковете от приложението на ваксината, но пък знам колко здрави може да са лобитата на фармацевтичните компании - почти като на тези за атомната енергетика. А от информацията, която все пак пробива в Интернет - има и достоверна, рисковете не са за пренебрегване.
Но да оставим личното ми недоверие настрана. Във всеки случай ваксинирането трябва да е на доброволен принцип. В ЕС има два варианта: при първия имунизациите се организират в училище, за което родителите дават писмено съгласие, а при втория се изпраща писмена покана до семействата и те посещават медицински центрове - в случай че поискат.
Сега на втория въпрос: Колко ще ни струва? Изглежда, на министрите им стана практика да предлагат инициативи без никаква финансова обосновка. Тон даде този, който би трябвало да дава пример - вицепремиерът Симеон Дянков. Първият ни финансист и досега не е представил разчети колко всъщност ще ни струва преселението на чиновници от София в провинцията - и каква ще е ефективността.
От МЗ не обясняват, че ваксината е доста скъпа и освен това се поставя три пъти, като изискването е момичетата/жените да не са водили още полов живот. Освен това трябва да са съвсем здрави. Цената варира, но е около 500 лева за трите дози.
Средствата за изпълнението на програмата ще бъдат осигурени от Министерството на здравеопазването, което ще превежда средства на НЗОК. Да не би от онези трансфери на стоте милиона лева от здравните ни вноски, които Конституционният съд вече обяви за нарушение?!
Освен това има и разходи, неясно колко, за информационната кампания, която, както пише, ще включва "консултиране, провеждане на здравно обучение по училищата в рамките на учебната програма, срещи с родители, лични лекари, педиатри, АГ специалисти".
Като човек, преминал през операция, химиотерапия и лъчетерапия заради рак на шийката на матката, и разговори с десетки като мен, смятам, че пробивът в системата и високата смъртност идва от липсата на организиран национален скрининг. Ако в заплащаните от касата профикалактични прегледи се включи цитонамазка (проба от шийката на матката, която се дава за изследване) на 6 месеца на всички жени плюс глоба или друг вид санкция, ако не го направят, резултатите ще са значително по-добри. А черната статистика - по-малка.
До 1985-а, когато е имало такава скринингова програма и тя се е изпълнявала стриктно, смъртността е била съвсем ниска. В момента, в който задължителните профилактични прегледи с цитонамазка отпадат, заболеваемостта и смъртността рязко се повишават. Едната безплатна цитонамазка, която се полага в момента на жените у нас, струва на държавата не повече от 8 милиона лева на година. Ако е два пъти годишно, съответно ще е 16 милиона лева.
Според националната статистика момичетата на възраст между 10 и 14 години в България са около 150 000. Да предположим - тъй като не открих точни данни - че 12-годишните са една трета от тях, това прави 25 милиона лева. При 75 на сто ваксинирали се, сумата ще спадне малко под 20 милиона лева, но отново си остава по-висока от две безплатни цитонамазки.
Така че на печелившите - честито. Но ваксинацията все пак не трябва да е задължителна.