Средната класа в България е нещо като мръвките в супата за бедни от социалната кухня. Мирише на месо, ама не се вижда.
Преди време Валери Найденов в статия в "24 часа" разгроми сметките на вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков, обявил на заседание на МС, че 55-60 на сто от българите са богати. Защото, според г-н Дянков, близо 800 000 семейства имат влогове между 50 000 и 200 хиляди лева. Найденов даде аргументи от открити източници на информация: статистиката на БНБ.
Според нея депозитите на домакинствата и НТООД между 50 и 200 хиляди лева са 74 055 на обща стойност 6. 233 млрд. лева. И като се орежат въпросните нетърговски организации, обслужващи домакинствата - църкви, сдружения, читалища, клубове и др., я има 20 000 домакинства с такива спестявания, я не. На практика са толкова малко, че Дянков би трябвало да ги води на отчет.
Тази аморфна маса българи, която на заседанията на МС наричат средна класа, е задлъжняла и трудно плаща дори комуналните си сметки. Скоро всеки, който има работа и взема над 1000 лева заплата, ще го пишат средна класа. Така ли е обаче? Тогава един преподавател в елитна гимназия ще е под нивото на таксиметров шофьор.
Но и в това не е проблемът. В един от трудовете си Макс Вебер обяснява как човек може по-лесно да придобие - или загуби, пари и богатство и да измени икономическия си статус, отколкото да придобие образование, маниери, стил на живот. Може да имаш джип, мезонет, гадже, чийто тунинг струва 50 бона, да караш ски на Алпите, и културният ти глад да се задоволява с програмата на Син Сити.
Средната класа не е просто стратификационна група, основана на определено количество активи - недвижима собственост, спестявания, акции. Средната класа е преди всичко група от хора с определена нагласа - по-предприемчиви, по-инициативни, непременно действащи и рационално мислещи. На тази нагласа съответства определен тип образование, ниво на културни потребности и стимули за тяхното задоволяване.
Така че един арендатор в Добруджа може и да има комбайни за милиони и да е милионер, но това не го прави автоматично средна класа.
Какъв процент от хората в България разчитат на наследен капитал, а не на свой собствен ресурс - ум, труд, за да просперират? Този въпрос е ключов, за да "палпираме" наличието или липсата на средна класа в България. Не количеството на депозитите в БНБ, което Mr Дянков трудно разчита, или консумацията на хранителни продукти като месо, мляко, плодове и пр.
Достатъчно е да се озърнем около себе си. Почти всеки, престоял на висок пост в държавната администрация и/или в партийна централа - министър, зам.-министър, шеф на агенция, партиен лидер, заместници в партията и други лица със сходна идентичност, просперират в икономически и битов план. Завиден прогрес, който, явно, няма нищо общо с нивото на заплатите в изпълнителната власт, нито в политическите партии, пък дори и да си гласуват лидерите по 5000 лева заплата.
Всъщност, от една страна мътилката на прехова създаде супербогати българи - предвид нивото на преобладаващата част от населението, оцелели до ден днешен вече прошарени мутри. Техните деца са тези, които ще управляват наследен капитал. Учили в чужбина, с манталитет на заможни европейци и също с такива потребности. Тепърва ще гледаме предаването на капиталите, ако, разбира се, отрочетата решат да се върнат в България.
Но дори няма нужда да гледаме статистиката на БНБ, за да знаем, че Дянков и всички като него здраво бъркат. Наличието на истинска и стабилна средна класа в една страна означава високо ниво и качество на знанието, здравеопазването и правосъдието.
По-малко от една трета от българите работят според образованието си. А повечето са твърде нещастни на работното си място, защото това, което правят, е чисто инерционна схема и трудно може да се нарече вдъхновение, творчество или изобщо да те удовлетворява. Наред с това се оказа, тук сме изостанали повече и от страните от Балканите, които тепърва ще кандидатстват за членство в ЕС. Справка - индекса на настигането www.TheCatchUpIndex.eu.
Така че следващият път, когато някой от управляващите реши да говори за средната класа в България, най-добре просто да ги преброи. Лесно е.