От Министерството на финансите изпратиха пресссъобщение до медиите. Дългичко. В него обосноваха - този път писмено - необходимостта да се актуализира бюджета. Тоест, да се увеличат разходите на държавата за тая година с 493.4 милиона лева. Което е около половин милиард.
Което се оказа доста различно от новината за дупка в разходите с "1-2 милиарда", както заяви премиерът Орешарски, чиято кариера е преминала в Министерството на финансите, на 1 юли.
Да прочетем един абзац от съобщението:
"За преодоляване на натиска върху разходите заради просрочените задължения и за осигуряване на допълнителен ресурс в резерва за непредвидени и неотложни разходи в частта му за структурни реформи и допълнителни фискални мерки, се предвиждат разходи за разплащане на задължения към бизнеса и разходи за подкрепа на гражданите в общ размер на 200.4 млн. лева.
От тях предвиденият ресурс в размер на 160.4 млн. лева (0.2% от прогнозния БВП) е предназначен главно за погасяванена просрочени задължения на държавата към бизнеса, натрупани основно в системите на министерствата на отбраната, на вътрешните работи и на правосъдието".
Споменатите в него като аргументи данни, например за задлъжнялостта на държавата към бизнеса, са съвсем различни от споменатите в течение на двайсетина дни задължения от премиера Пламен Орешарски и министъра на финансите Петър Чобанов.
Защото най-напред задържаното ДДС на бизнеса беше 150 милиона, после стана 315 млн. лева (по думите на министър Чобанов, който в началото твърдеше, че няма нужда и от актуализация), после 776 млн. лева - обяви го самият премиер в парламента, при това само преди четири дни, а сега изведнъж се оказаха 160.4 млн. лева?
Вече отбелязахме, че в края на май невъзстановеният ДДС е бил на най-ниското си ниво от началото на кризата.
Различните, само в разстояние на дни, данни, сякаш ни връщат във времето на министъра на финансите Симеон Дянков, който в първите си две години като министър "приключваше" кризата от догодина. После се хвалеше, че сме отличници, после казваше, че Брюксел е казал едни работи, пък Брюксел не ги беше казал.
Впрочем, и Орешарски като министър на финансите на тройната коалиция, все повтаряше, че криза няма. А Министерство на финансите си позволи да отреже критики на МВФ.
Експертно ли е експертното правителство, което ни управлява, или прави политическа инсинуация, за да оправдае поредната теза за "скелети в гардероба". Иначе няма как да се уплътни внушението колко лошо са управлявали "ония" и колко са добри "тия".
Макар че МВФ и известни български и чуждестранни икономисти ясно обявиха, че няма нужда от актуализация на бюджета, а от справяне с корупцията, шуробаджанащината и намаление на чиновници и министерства.
Само че на властта й се счува точно обратното. Започна с увеличение на министри, а оттам и на чиновници - направи ново, на "инвестиционното планиране". Увеличава се и броят на заместник-министрите - все пак си имаме коалиция. Увеличи се броят на комисиите в парламента, както и на заместниците в тях, за да се уредят "атакистите" с допълнително заплащане.
А в актуализацията си отваря вратичка и да емитира нов дълг до 1 млрд. лева.
"Ще издържим, докато можем!" Така депутатът от ДПС Йордан Цонев отговори днес на въпрос докога парламентът ще издържи. А можете ли?